Zo Subaru WRX STi behá mráz po chrbte
Európska verzia nového WRX STi má trochu nižší výkon, ale zasa vyšší krútiaci moment než americký variant, predstavený v Detroite. Za volantom zaručene nebudete riešiť dizajn.
Priznávame, že aj nám Subaru WRX STi z niektorých uhlov pripomína posledný Lancer Evolution. Sedan pôsobí mohutnejším a vyzdobenejším dojmom, pretože Subaru ním mieni osloviť aj iný typ zákazníkov, než iba priaznivcov rely.
Napokon, nejde iba o dojmy. Novinka v porovnaní s predchodcom narástla do dĺžky a natiahnutý je aj rázvor osí kolies. Sedan charakterizujú miery 4.595 x 1.795 x 1.475 mm. Spomenutý rázvor má hodnotu 2.650 mm.
Vnútri sa cítime ako v pravom Subaru. Do kokpitu síce pribudli kvalitnejšie plasty, pozornosť však priťahujú hlavne ovládače patriace diferenciálom a celkovo pohonu 4×4. Tradične dlhšia radiaca páka sa pohybuje po chirurgicky presných dráhach. Sprievodným javom pri radení je typické kovové „cvakanie“.
Japonci podľahli módnym trendom a urobili volant s plochou spodnou časťou venca. Posed za ním je skvelý napriek tomu, že sedadlá vyzerajú “civilne”. Multimediálny systém a iné hračky idú pri snívaní o prvej jazde na okraj. Dostupné budú v dvoch najvyšších stupňov výbavy. Subaru má celkovo pre WRX STi pripravené štyri úrovne vybavenia. Pravdepodobne nie všetky sa ale dostanú na náš trh.
Európska verzia má pod prednou kapotou rovnaký prepĺňaný boxer s objemom 2.5 litra ako jej americká sestra. Iné je finálne naladenie agregátu. Vďaka nemu dosahuje výkon 221 kW (300 k) pri 6.000 otáčkach za minútu (US variant: 227 kW/306 k – 6.000 1/min). Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 407 Nm pri 4.000 1/min (US: 395 Nm – 4.000 1/min.). Ide o čísla zhodné s minulou generáciou.
Plochý štvorvalec si musí vystačiť s nepriamym, viacbodovým vstrekovaním paliva. Pôvodne avizované bolo priame vstrekovanie. WRX STi zatiaľ nepodľahlo trendu dvojspojkových prevodoviek. Jedinou možnosťou je šesťstupňový manuál.
Pohotovostná hmotnosť sa pohybuje v intervale 1.502 až 1.549 kilogramov, v závislosti od výbavy.
Subaru WRX STi akceleruje z pokoja na stovku za 5,2 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 255 km/h. Výrobca udáva kombinovanú spotrebu 10,4 l/100 km.
Pohon 4×4 v základnom nastavení mierne uprednostňuje zadnú nápravu tým, že na ňu posiela 59 percent krútiaceho momentu. Srdcom systému je elektronicky ovládaný medzinápravový diferenciál DCCD so šiestimi stupňami svornosti. V závislosti od nich sa mení pomer prerozdelenia krútiaceho momentu medzi nápravy.
Na oboch nápravách nájdeme samosvorné diferenciály Torsen. Asistujú im elektronické uzávierky schopné pribrzdiť vnútorné kolesá v zákrute. Celý systém pohonu 4×4 ponúka tri základné režimy nastavenia.
Tri jazdné módy dáva k dispozícii aj otočný ovládač SI-Drive, ktorý mení „mapy“ riadiacej jednotky motora a má veľký vplyv na odozvu agregátu pri zošliapnutí akcelerátora.
Ktokoľvek by si mohol myslieť, že nové WRX STi je hlavne o hraní sa s ovládačmi a nastavovaní rôznych funkcií. Do istej miery áno, ale keď sa raz sériové auto chce podobať na súťažný špeciál, musí to byť so všetkým, čo k tomu patrí. Aby sme teda boli kompletní, dve rôzne polohy má aj stabilizačný systém. Nechýba však ani tretia možnosť – stabilizáciu úplne vypnúť.
Posun dopredu v porovnaní s predchodcom súvisí predovšetkým s kompletne preladeným podvozkom a reakciami auta na každé otočenie volantom. Japonci ostali verní jednému „pevnému“ naladeniu tlmičov a nevybrali sa cestou adaptívneho podvozka. Samotný skelet karosérie je teraz výrazne tuhší vďaka masívnemu využitiu vysokopevnostných ocelí. Špeciálne pre toto auto bolo kalibrované aj riadenie s 2,5 otáčkami medzi dorazmi.