Značka, ktorá má zvuk v celom svete
História značky Porsche je zároveň osud troch generácii jednej rodiny.
Pre konštruktérov áut je veľkou výzvou postaviť výkonné pretekárske auto, ktoré by vyhrávalo nad ostatnými. Ale rovnako častou a veľkou víziou je postaviť geniálne lacné auto, ktoré by mohlo mať čo najviac ľudí a boli by sním spokojní. Zaujímavé je, že naozaj dobré autá vyrábajú aj dnes automobilky, ktoré majú dlhoročné skúsenosti s motoristickým športom.
Profesor Ferdinand Porsche (1875 – 1951), konštruktér a vizionár.
Aj Ferdinand Porsche (1875 – 1951), slávny konštruktér i pretekár, vymýšľal najprv superšportové autá Mercedes-Benz a preslávil ho nakoniec VW Chrobák. Konštruktér 20. storočia, tak Ferdinanda Porscheho pomenovala akademická komisia, sa narodil v septembri v roku 1875 vo Vratislaviciach nad Nisou neďaleko Liberca. Jeho otec mal klampiarsku dielňu a dúfal, že jeho syn ju zdedí, zvlášť potom, keď prvorodený syn Anton, o dva roky starší od Ferdinanda, tragicky zahynul. Ferdinanda však fascinuje elektrotechnika, ktorá v o osemdesiatych rokoch 19. storočia zažíva búrlivý rozvoj.
Ferdinand si ako trinásťročný primontuje na korčule žiarovky, batérie schová do vrecka a na klzisku udivuje spolužiačky. Keď v pätnástich privedie do otcovej dielne elektrické osvetlenie, napájané z domáceho generátora, otec nakoniec zvolí, aby išiel študovať, najprv do Liberca a po troch rokoch do Viedne. V roku 1898 bola v Paríži svetová výstava a na nej bol vystavený jediný rakúsko-uhorský automobil Jakob Lohner. Vlastne elektromobil s motormi v predných kolesách – patent Porsche.
Ferdinand Porsche mal dve deti. Ferry a Louisa v roku 1915.
V roku 1906 nastupuje Porsche do firmy Austro-Daimler ako konštruktér a konštruuje prevažne pretekárske autá. Od apríla roku 1931 má Ferdinand v Stuttgarte na Kronenstrasse 24 svoju vlastnú firmu. Vložil do nej 24 tisíc ríšskych mariek, čo mu zaistilo 70 percentný podiel, zvyšok si rozdelili zať Anton Piech a Adolf Rosenberger. V roku 1933 postavil v Kopřivnici konštruktér Hans Ledwinka prototyp Tatra 570, na ktorom azda vidno, že Porsche i Ledwinka sa poznali a na mnohé konštrukčné riešenia mali rovnaký názor.
Podobne aj konštruktér Béla Barényi už mal pár návrhov či náčrtkov ľudového auta, ktoré sa veľmi nápadne podobajú na Porscheho riešenie. Aj sám Ferdinand Porsche už niekoľko návrhov mal za sebou. Jeden napríklad pre firmu Zundapp z roku 1931. Ktovie, ako by to bolo dopadlo, keby v Zundappe netrvali na nezmyselnom hviezdicovom motore... Bolo 1. marca 1933, keď si Hitler k sebe pozval Ferdinanda Porscheho, ale na ničom sa nedohodli. Dokonca Porsche navštívil na pozvanie aj Moskvu, ale život v komunizme ho nezlákal.
Ferdinand Porsche v roku 1949 s dvoma vnukmi, vľavo Butzi, vpravo Ferdinand Piech.
V januári 1934 poslal Porsche na ministerstvo dopravy svoj projekt ľudového auta a o tri mesiace sa opäť stretol s vodcom. Hitlerove predstavy boli doslova uletené, naftový vzduchom chladený motor, pohon 4x4 a cena pod 1000 mariek. V júni 1936 Porsche ukazuje Hitlerovi dva prototypy a vymýšľa si nereálnu cenu 960 mariek. Začne sa stavať továreň vo Wolfsburgu za štátne peniaze a v roku 1939 sa ukáže, že na každom aute by automobilka stratila 1080 mariek. Nakoniec plány mení vojna a prednosť majú autá pre armádu. Na konci vojny je Fredinand Porsche Američanmi internovaný do tábora Kransberg. Vzápätí ho však prepúšťajú.
Nebolo proti nemu vznesené žiadne závažné obvinenie. To sa však dotklo vplyvného muža menom Jean Pierre Peugeot. Ten významne prispel k tomu, aby Ferdinad, jeho syn Ferry (1909 – 1998) a zať Anton Piech (1894 – 1952) dostali dva roky natvrdo. A pritom to bol ten Peugeot, ktorého zdržal vo Wolfsburgu Ferdinand Porsche a tým ho zachránil pred istou smrťou, keď mu nacisti v jeho fabrike vo Francúzsku nastražili bomby. Pravdepodobne ohováraním Porscheho sa chcel zachrániť pred obvinením z kolaborácie. Leuisa Renaulta totiž obvinili, zhabali mu automobilku a za nejasných okolností zomrel vo väzení.
Prvý prototyp modelu 356 v roku 1948 mal motor s výkonom 35 koní uprostred. Zľava Erwin Komenda, Ferry Porsche a Ferdinand Porsche.
Nakoniec však práve svedectvo členov predstavenstva automobilky Peugeot pomohlo 72 ročnému konštruktérovi. Dosvedčili, že práve Porsche sa osobne postaral o to, aby zamestnanci Peugeota počas vojny nemuseli ísť na nútené práce do Nemecka. Ferdinand Porsche sa v roku 1947 po 22 mesiacoch väzby spolu so zaťom Antonom Piechom z Francúzska vrátil. Jeho dcéra Louisa Piechová (1904 – 1999), ktorá viedla s bratom Ferrym Porsche firmu v rakúskom meste Gmünd, však musela zaplatiť kauciu milión frankov. Peniaze pochádzali zo zákazky pre turínsky tým Cisitalia, ktorý si objednal pretekárske auto. Automobilka Porsche sídlila v južnom Rakúsku, jej výrobnou halou bola najprv bývalá drevená píla. A spočiatku mala dokonca zakázanú výrobu áut.
Prvé modely na skúšobných jazdách v rakúskom Gmünde.
Prototyp T7 z roku 1961 s nízko uloženým motorom.
Naopak, automobilku vo nemeckom Wolfsburgu sa rozhodli Briti po vojne rozšíriť. Vojna továreň vo Wolfsburgu príliš neponičila, mnoho strojov bolo pri bombardovaní ukrytých v suteréne. V roku 1945 už vyrobili 1785 áut, najprv paradoxne niekoľko kusov vo farbe Afrika Korps pre americkú armádu a v roku 1946 už 10-tisíc. Zamestnanci automobilky však doslova živorili. Z každého vyrobeného Chrobáka však mala firma Porsche zisk, lebo VW musel platiť za patenty. Aj predajná sieť VW patrila rodinám Porsche-Piech. Firma Cisitalia si objednala vo firme Porsche okrem pretekárskeho auta i vodnú turbínu a malý traktor.
V Turíne Cisitalia vyrábala na základoch áut značky Fiat športové autá, čo inšpirovalo aj Porscheovcov. Ferdinandov syn Ferry sa rozhodol skonštruovať športové auto na základoch Chrobáka. Projekt mal poradové číslo 356. Tvar karosérie navrhol Erwin Komenda (1904 – 1966), ktorý navrhoval aj VW. Dbali aj na aerodynamiku, pomocou nití, prilepených na karosérii pozorovali, ako ju obteká vzduch. Výroba bola naozajstná drina, diely karosérie sa vyklepávali ručne na drevených modeloch. Pôvodne sa počítalo s motorom uprostred, ale nakoniec ostal vzadu. Doslova kusová výroba sa rozbehla v druhej polovici roku 1948. Existovala verzia kupé i kabriolet. „V Rakúsku bol nedostatok súčiastok, aj zapaľovacie sviečky sme museli vo vreckách nohavíc pašovať z Nemecka,“ spomínal po rokoch Ferry Porsche. Karosérie sa lakovali vonku pred dielňou.
Ferdinand Alexander Porsche pri svojom diele.
Prvé autá vyviezli do Švajčiarska a v Ženeve bola v marci 1949 aj premiéra. Do roku 1950 vyrobili v meste Gmünd 44 kupé a 8 kabrioletov. Prvá séria bola typická deleným čelným sklom. V roku 1950 sa firma preťahovala naspäť do Stuttgartu, viedol ju Ferry Porsche, jeho sestra Louisa Piechová založila pobočku VW v Salzburgu. Prvé pojazdné auto bolo v staronovom sídle spoločnosti dokončené na Veľkú noc 1950. Pôvodný sen Ferryho Porsche bolo vyrobiť 500 kusov športových áut, do roku 1965 vyrobili 76 tisíc kusov. Na začiatku malo Porsche 356 výkon 40 koní, posledné modely označené ako Carrera 2 mali 155 koní. Vzniklo viacero návrhov nástupcu 356-ky, v roku 1961 postavili prototyp T7. Pôvodne uvažovali aj s motorom uloženým nižšie, ale bol príliš hlučný a zle sa chladil. Butzi a Komenda sa údajne nevedeli zhodnúť na tom, ktorý návrh je najlepší.
Nakoniec otec Ferry vzal synove výkresy a odniesol do firmy Reutter, kde vyrobili prvú karosériu. V roku 1963 mal vo Frankfurte premiéru model Porsche 901, po 82 vyrobených kusoch premenovaný na 911. Tvar karosérie teda navrhol najstarší Ferryho syn Ferdinand Alexander Porsche (1935 – 2012) prezývaný Butzi asistoval, či dokonca oponoval mu Erwin Komenda. „Pán Komenda bol veľmi prísny, hocikedy na mne mohol vyskúšať známy argument: Takto sa to predsa nerobí....“, spomínal Butzi na svoje začiatky v rodinnej firme. Pôvodný ležatý vzduchom chladený šesťvalec mal objem dva litre (92 x 74 mm) a navrhol ho Butziho bratranec Ferdinand Piech. Motor mal 130 koní pri 6100 otáčkach a krútiaci moment 178 Nm pri 4600 otáčkach za minútu.
Porsche 911 sa stalo legendou a vyrába sa v jedenástej generácii dodnes. Má šesťvalcový ležatý motor, ktorý bol pôvodne chladený vzduchom. V základnej verzii má dnes Porsche 911 výkon 370 koní a už neexistuje verzia s atmosférickým nasávaním.