Ženeva 2012: Toyota GT 86 rozbúcha srdce
V júni príde na trh majstrovské športové kupé od Toyoty. Auto pre fajšmekrov a budúci sen drifterov – ľahké, optimálne vyvážené, mechanicky tvrdé a ostré a navyše za sumu pod 30.000 €. Ešte som s ním nejazdil a už sa mi z neho podlamujú kolená.
Toto auto je renesanciou športu a zážitkov z jazdy v ich pravom význame. Snom, v ktorý sme už ani nedúfali. Model GT 86 nás vracia do doby, kedy športové autá boli ľahké, mechanicky čisté a naturálne a kde výkon 147 kW/200 k nebol bežný priemer, ale určitý vrchol. Vo vnútri automobilky Toyota sa deje niečo dôležité a ja za to ďakujem. Dokazuje to nielen model GT 86, ale aj úprimná tlačová správa, ktorá ide do takých technických detailov, na aké sme vo výstupoch Toyoty neboli zvyknutí. Japonská automobilka je evidentne hrdá na tento model a veľa si od neho sľubuje. Veď má aj prečo…
Stačí keď spomeniem fakty ako pohotovostná hmotnosť 1.180 kg, koncepcia motor vpredu, a nie hoci aký, ale plochý 4-valcový boxer v kombinácii s pohonom zadnej nápravy, najnižšia poloha sedenia vodiča zo všetkých sériových vozidiel značky, či rozloženie hmotnosti v pomere 53:47 v prospech prednej časti. Každému musí byť hneď jasné, že toto auto nebolo postavené na vŕzganie sa po meste a na káva, aby vás videli v peknom kupé, ale pre ľudí, ktorí milujú autá a vedia oceniť poctivé športové autá. Nie je tajomstvom, že Toyota ho vyvíjala v spolupráci so Subaru, preto sa logicky natíska otázka, koľko roboty na tomto aute urobila Toyota a koľko Subaru. Šéf vývoja modelu GT 86 Tetsuyda Tada odpovedá, že väčšinu vývoja na tom aute odrobila Toyota. Od pôvodného nápadu, cez dizajn, vývoj až po naceňovanie.
Koncept motora typu boxer pochádza od Subaru, ale samotný motor je vraj dielom motorárov Toyoty. Atmosferický agregát štvorcového tvaru so zdvihovým objemom 1998 cm³ dosahuje výkon 147 kW/200 k pri 7000 1/min. Motor môže spolupracovať buď so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou alebo 6-stupňovým automatom, po funkčnej stránke identickým s automatom v Lexuse IS-F. Teda so štekajúcimi medziplynmi pri podraďovaní a razantnými kopancami kardanu pri radení smerom hore. Samozrejmnosťou je mechanický samosvorný diferenciál a plne vypínateľný stabilizačný systém ESP. Interiér je jednoduchý, športový. Žiadne čačky, iba volant bez tlačidiel, krátka radiaca páka so strmým a presným radením a hneď vedľa nej ručná brzda na nahodenie auta do driftu.
Kokpit bol koncipovaný v snahe sprostredkovať vodičovi maximálny zážitok a emóciu z jazdy. Je poctou športovej jednoduchosti a dokonalej mechaniky, s ktorou je vodič najviac v kontakte – volant, radiaca páka, ručná brzda a pedále. Jediným luxusom , ktorý konštrukréti dopriali svojim klientom je nový multimediálny systém, známy z iných modelov, obklady s efektom uhlíkových vlákien a červené stehy na čalúnení. K športovému kokpitu tiež patrí vysoká a úsporne osadená palubná doska a tiež nízke sedenie. Výborne tvarované športové sedačky boli dolaďované počas 24-hodinových pretekov na Nürburgringu, aby okrem dokonalého fixovania tela ostali pohodlné aj počas dlhšieho času stráveného za volantom. Vodič drží v rukách najmenší volant, aký kedy Toyota namontovala do sériového vozidla (priemer 356 mm). Tlačová správa píše o semišovom poťahu kvôli pevnému uchopeniu počas ostrej športovej jazdy, ale kusy vystavené na autosalóne mali klasický kožený poťah volantu.