Ženeva 2012: Nový Outlander je naživo krajší (video)
Po dlhej dobe na veľkej medzinárodnej výstave v Európe nechýbala značka Mitsbushi. Dôvodom pre jej návrat bola tretia generácia modelu Outlander, vyvinutá a postavená na globálnej platforme, ktorá počíta aj s hybridným pohonom.
Dizajn – inak pred a po premiére
Hodnotenie dizajnu nového Outlandera by som rozdelil na dve časti. Prvá – pred premiérou podľa oficiálnych fotografií. Po uverejnení prvých fotografií tretej generácie modelu Outlander som sa sám seba pýtal, či ho urobili zámerne taký škaredý (ako hrdinu japonských kreslených komixov), alebo to tak jednoducho vyšlo. Veď niekto tie autá musí predsa v automobilke schvaľovať už od prvých návrhov …. A ako môže prejsť niečo takéto?
Druhá časť – naživo na výstavisku. Skutočnosť je lepšia. Predné svetlá nepôsobia tak mohutne, sú štíhlejšie, aj ako celá stavba karosérie. Priznám sa, že viac sa mi páči zozadu a čo bude z pohľadu jazdných vlastností asi najdôležitejšie, že už na pohľad je hmotnosť auta rozložená rovnomernejšie. Zadný previs síce ostal rovnako dlhý ako u predchodcu, ale šikmejší sklon zadného okna by mohlo byť trochu cítiť na jazdných vlastnostiach. Zadnú časť tiež odľahčuje nové veko batožinového priestoru. Dvojdielne dvere, ktorých spodná sa vyklápala nadol nahradilo klasické veko s pántami v streche. Ak opomeniem o 10 mm kratšiu celkovú dĺžku, ktorá je otázkou inak tvarovaných nárazníkov, vonkajšie rozmery úplne sedia s predchodcom.
Ak chcem hodnotiť dizajn vozidla, ten sa zásadne zmenil. Dynamickú prednú masku, ktorá spájala modely Mitsubishi od malého Colta až po Outlander na novinke už nenájdeme. Zdržanlivý a napriek tomu zaujímavý dizajn exteriéru novinky zvýrazňuje štíhla aerodynamická maska chladiča a štíhle predné svetlomety zasahujúce do blatníkov. Kľúčovými prvkami aktuálne predstavenej generácie sú čisté plochy tak ako naznačovali už vystavované koncepty PX-MiEV a PX-MiEV II. Celkovo vozidlo pôsobí dospelejšie, modernejšie, ale stále dosť konzervatívne ako je u troch diamantov zvykom.
Interiér
Kabína je úplne nová, krajšia a hodnotnejšia. Pribudli čalúnené plochy, povrchy príjemné na dotyk a aj luxusnejšie vyzerajúce prvky s lesklým čiernym lakom a strieborné ozdobné lišty. Vodičov poteší okrem výškového aj pozdĺžne nastavovanie volantu, za čo konštruktérom úprimne ďakujeme. Kokpit je orientovaný viac na vodiča, radenia manuálnej prevodovky krátke a presné ako to máme radi. Pre zákazníkov preferujúcich praktické riešenia je potrebné spomenúť, že podlaha je pri sklopení druhého a tretieho radu sedadiel dlhá 1690 mm (+ 335 mm oproti predchádzajúcej generácii Outlandera) a ostáva úplne rovná. Veko batožinového priestoru môže byť elektricky ovládané.
Výrobca o novom Outlanderi teraz tvrdí, že je konečne plnohodnotným 7-miestnym autom. Určite si spomínate na tú sparťanskú lavicu v kufri predošlej generácie, do ktorej by som nemal odvahu posadiť svoje a už vôbec nie cudzie deti. Teraz sa sedlá vysúvajú z podlahy, sú väčšie, bezpečnejšie, ale zase na úkor priestoru. Pokiaľ sa chceme baviť o 7-miestnych autách, resp. kompaktných vanoch a 7-miestnych SUV, ktorým Outlander konkuruje, priestor vzadu je žiaľ jeden z najslabších. Priznám sa, že ani som nemal chuť tam liezť a vyskúšať si to.
Nové technológie
Novinka bude mať v ponuke mnoho elektronických pomocníkov, ktoré sa začínajú ponúkať vo viac a viac modeloch všetkých automobiliek. Outlander môže spríjemniť cestovanie adaptívnym tempomatom, ktorý bude schopný pri malých rýchlostiach, bežných v hustej premávke, udržiavať bezpečnú vzdialenosť za vozidlom idúcim vpredu. Ďalej dostane systém schopný detekovať prekážky na vozovke pred automobilom a automaticky aktivovať brzdy, aby zabránil kolízii, systém monitorovania a podpory udržiavania auta v jazdnom pruhu, ktorý upozorňuje vodiča vizuálnym a akustickým výstražným signálom, že vozidlo opustilo jazdný pruh. V ponuke budú aj predné xenónové svetlomety so 160° osvetlením vozovky, ktoré sú približne 1,4krát výkonnejšie než bežné HID reflektory.
Motory
Na výber budú dva známe štvorvalce z dielni Mitsubishi. Zážihový 2.0 MIVEC 110 kW/ 150 k pri 6 000 1/min so 195 Nm krútiaceho momentu pri 4 100 až 4 200 1/min, dostupný v spojení s manuálnou 5-stupňovou prevodovkou alebo bezstupňovým automatom CVT. Naftu bude zastupovať úplne nový agregát 2.2 DI-D, ktorý ale nebude vybavený systém MIVEC ako je výkonnejší brat. Nový naftový štvorvalec dosahuje výkon 110 kW/150k pri 3 500 1/min a krútiaci moment 380 Nm pri 1 500 až 2 750 1/min. K dispozícii bude so 6-stupňovým manuálom aj automatom.
Bude aj Plug-in hybrid
Nový Mitsubishi Outlander bol vyvíjaný s ohľadom na zabudovanie hybridného systému a preto ho bude možné vyrábať na jednej linke spolu s bežnými verziami poháňanými spaľovacími motormi. Hybridná verzia bude kombinovať pohonné ústrojenstvo pozostávajúce z elektromotora umiestneného v prednej aj zadnej časti vozidla, zážihového motora a generátora umiestneného v strede. Takáto kombinácia pohonu umožní voľbu troch režimov jazdy. Bude sa dať voliť medzi asistenciou len jedného alebo oboch elektromotorov súčasne : Pure (čistá elektrika, dojazd 50 km), Series (iba spaľovací motor), Parallel (spaľovací motor s asistenciou elektromotorov, dojazd 800 km).
Hybridná verzia Mitsubishi Outlander príde na trh v roku 2013.