Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb wiedeking 33431 Thumb wiedeking a man elka Thumb wiedeking c Thumb wiedeking b Thumb wiedeking%2bferdinand%2bpiech%2bvolkswagen%2b6yv awsa3fql Thumb wiedeking bm berlin berlin

Záchranca automobilky Porsche jubiluje

Wendelin Wiedeking má 65 rokov a na konte veľké riziká, úspechy aj príjmy. Zarobil toľko, čo žiaden nemecký automobilový manažér. Výsledky mu však nepadli z neba, ručil za ne aj vlastným majetkom.

Rodený Westfálčan patrí medzi najúspešnejších nemeckých automobilových manažérov. Začiatkom 90-tych rokov zasadol na šéfovskú stoličku výrobcu športových áut Porsche, ktorý sa vtedy zmietal v hlbokej kríze. Strojný inžinier Wiedeking musel tvrdo zasiahnuť. Znížiť počet zamestnancov a prestavať výrobné procesy.

Jednu z najmenších premenil za najziskovejšiu automobilku sveta. Pod jeho vedením vzrástla hodnota jej akcií 22-násobne! A to aj napriek tomu, že v deň jeho odchodu výrazne klesla. Obvinili ho, že hral s falošnými kartami a manipuloval s burzovými kurzami. Pol roka sedával kvôli tomu na lavici obžalovaných krajinského súdu v Stutgarte až do marca minulého roka keď ho všetkých obvinení zbavili.

V rokoch 2008 a 2009 viedol Wiedeking bitku o prevzatie koncernu Volkswagen. Relatívne malý podnik Porsche sa chcel zmocniť najväčšieho automobilového koncernu Európy. V pozadí to bol súboj rodinných klanov Porsche a Piëch. Plán však stroskotal, lebo automobilka Porsche mala príliš veľké dlhy. Nevydarený pokus mal ale právnu dohru. V súdnom procese stuttgartský štátny zástupca obvinil Wiedekinga z trhovej manipulácie.

Ako hodnotí s odstupom času roky strávené v automobilke Porsche? „Boli to skvelé časy ale život pokračuje aj po angažmáne v Porsche“, hovorí Wiedeking. Podnikal už od študentských čias a pokračoval v tom aj ako zamestnanec, „Bolo to veľmi dôležité, lebo som si tým zachoval nezávislosť.“

Wiedeking drží doteraz nevídaný rekord. Vo fiškálnom roku 2007/08 ako šéf automobilky Porsche zarobil 100,6 mil €, toľko čo žiaden iný zamestnaný manažér. Táto vysoká suma súvisela aj s jeho podnikateľským rozhodnutím. Keď sa v roku 1992 stal riaditeľom v kríze sa zmietajúcej firmy, Porsche získal kredit v hodnote 200 mil DEM iba preto, že zaň osobne ručil Wiedeking. Automobilka mu ako protihodnotu odsúhlasila spoluúčasť na budúcich ziskoch. Wiedeking svoje vtedajšie osobné riziko výrazne zhodnotil. Keď Porsche začal byť výrazne ziskový, ťažil z toho aj on.

100 mil € za rok – je to veľa? Takejto otázke Wiedeking nerozumie. „Špičkovým manažérom  zodpovedajúcim za tisícky zamestnancov každý závidí ale s miliónovými zmluvami futbalistov nemá nik problém.“ Verejne sa tiež zbytočne diskutuje o tom ako bohatnú akcionári s peniazmi z dedičstva bez toho, že by sami pracovali. On sám nezdedil nič a celý majetok získal vlastnou prácou. „Otec zomrel keď som mal 15 rokov, z prvých zárobkov som teda musel podporovať matku a mladšieho brata.“

Keď v roku 2009 odišiel z automobilky Porsche, dostal odstupné 50 mil €. Založil z nich nadácie na hudobnú výchovu detí a jazykové kurzy pre migrantov. Z 50-miliónového príjmu nevidel ani cent! Prvú polovicu venoval nadáciám a druhú si stiahol štát vo forme daní. Každoročne z nich síce dostáva návratky ale sú to nízke sumy.

Naftové motory nemal nikdy v obľube. Predvídal, že budú mať problémy s kysličníkmi dusíka. Porsche preto pod jeho vedením vsádzal na benzínové agregáty. Vo väčšom množstve ich začal predávať až po jeho odchode v roku 2009. „Vždy som chcel ponúkať autá predajné na celom svete a túto istotu mi vznetové motory kvôli náročným limitom v USA nedávali,“ hovorí bývalý šéf Porsche. O problémoch nemeckej autobranže hovoriť nechce.