Vzduch ho chráni i poháňa: Exotický Citroën mieri do výroby
Citroën vo Frankfurte predviedol to, čo mu ide najlepšie – prekvapovať netradičnými tvarmi a riešeniami. Koncept Cactus nám pripomína voľnomyšlienkársky Citroën Méhari.
Odolný voči drobným ťukancom a prinajlepšom jazdiaci na vzduch. Tak si automobilka Citroën predstavuje mestský crossover blízkej budúcnosti. Vo Frankfurte predstavila originálnu štúdiu nazvanú Cactus a sľúbila, že príbeh tým neskončí.
Po európskych cestách už jazdí sériové dvojča frankfurtského prototypu. Testovací program má skončiť spolu s rokom 2013 a na začiatku ďalšieho vraj už odštartuje výroba.
Akurát zatiaľ nie je známe, kam sa toto auto v portfóliu značky vlastne zaradí a koľko bude stáť.
Francúzske médiá tvrdia, že to bude cenovo dostupný crossover – možno potenciálny konkurent pre Daciu Duster. Nahrávajú tomu nekomplikované tvary karosérie i interiéru.
Hlasy zo zákulisia francúzskej automobilky však hovoria skôr o novom imidžovom aute, ktoré ako prvé dostane technológiu HybridAir, teda v určitých situáciách dokáže jazdiť iba na vzduch.
Cactus prekonáva dĺžkou 4.210 mm koncernového príbuzného Peugeot 2008 a mieri skôr k zástupcom nižšej strednej triedy. Riešenie prednej časti s dvojdielnymi svetlometmi pripomínajú Citroën C4 Picasso. Inak je novinka originál v každom detaile.
Dizajnéri posunuli myšlienku mestského crossoveru ďalej a okrem vyššej svetlej výšky (210 mm) a plastových lemov spodnej časti nárazníkov, prahov či lemov blatníkov, autu dopriali aj systém AirBump.
Ide o pogumované vankúšiky, umiestnené v rohoch karosérie, na bočných dverách a na zadnom čele, naplnené stlačeným vzduchom. Pogumovaný plast sa nepoškriabe a vďaka vzduchovej náplni výborne pruží. Výrobca ho popisuje ako skvelú ochranu pred „neriadenými nákupnými vozíkmi“ na parkoviskách pred supermarketmi alebo pred nešikovnými vodičmi iných áut. Dôsledné maskovanie produkčných Cactusov neprezradilo, či sa toto riešenie objaví vo výrobe.
Citroën cielene nevybavil štúdiu oknami, aby upriamil pozornosť na interiér. Ten nám svojou jednoduchosťou pripomenul legendárny model Méhari. Dve lavice na sedenie a minimum tlačidiel trochu mätie. Cactus obsahuje všetko, čo aj ostatné moderné autá, akurát to skrýva. Väčšinu funkcií v sebe kumuluje dotykový displej na stredovej konzole.
Citroën Cactus postavili na novej platforme, nesúcej označenie EMP2. Kombinuje prednú nápravu so vzperami McPherson a vlečené ramená vzadu, spojené torznou priečkou. Auto má poháňané predné kolesá.
V jeho útrobách sa skrýva údajne prelomová technológia HybridAir. Nový vynález z dielne koncernu PSA Peugeot Citroën pôsobí podľa prvého opisu geniálne jednoducho. V ich hybride nerobí malému spaľovaciemu agregátu pod kapotou spoločnosť elektrický, ale motor poháňaný stlačeným vzduchom, napájaný z dvoch tlakových nádob.
Aký konkrétny spaľovací agregát má Cactus pod kapotou, sme sa nedozvedeli. V maketách, ktoré vznikli na báze Citroënu C3 a Peugeotu 2008, pracuje ako základná poháňacia jednotka vylepšený trojvalec 1.2 VTi (62 kW/82 k) s o 30 percent nižším trením a o 21 percent nižšou hmotnosťou.
Technici hovoria, že ich HybridAir je stavaný aj pre použitie prepĺňaného agregátu 1.2 THP (82 kW/112 k). Montovať sa má výhradne do malých a kompaktných áut.
K benzínovému motoru je prostredníctvom planétovej prevodovky pripojený hydraulický motor s pumpou. Činnosť tohto systému funguje asi tak, že stlačený vzduch vytláča olej v hydraulickom motore a ten roztáča kolesá. Tlakové nádoby na vzduch sú umiestnené pod podlahou batožinového priestoru a pod stredovým tunelom. Nádrž na olej je pod prednou kapotou.
HybridAir dokáže jazdiť v troch režimoch, ako klasický hybrid – na benzín, na vzduch a v kombinovanej prevádzke. Výrobca tvrdí, že s nulovými emisiami, teda keď pracuje iba hydraulický motor, ktorý získava energiu zo stlačeného vzduchu, je možné absolvovať až 80 percent všetkých trás v meste. Jediným obmedzením je rýchlosť, ktorá nesmie prekročiť 70 km/h.
Auto si stlačený vzduch čiastočne vyrába prostredníctvom rekuperácie energie pri takzvanom plachtení – jazde s uvoľneným akcelerátorom. Doplnenie tlakových nádob z externého zdroja stlačeného vzduchu údajne trvá iba 10 sekúnd. Konkrétne Citroën Cactus údajne dokáže reálne jazdiť v priemere za tri litre benzínu na sto kilometrov.