Vynovená Insignia čaká na premiéru
Zástupca značky Opel v strednej triede sa po piatich rokoch dočkal omladzovacej kúry. Najpodstatnejšie zmeny sa popri dizajne, udiali pod kapotou.
Opel už niekoľko mesiacov testuje omladenú Insigniu, no s jej predstavením verejnosti sa neponáhľa. Novinku zrejme oficiálne odhalí až na jeseň vo Frankfurte. Úpravy vzhľadu však ukazujú prvé dva obrázky. Oblejšie línie vpredu, približujú Insigniu k nedávno modernizovanej Astre. Pozmenený je nárazník i maska chladiča, zatiaľ čo svetlomety ostali pôvodné. Svetelná technika sa zmenila vzadu. Nové, futuristicky pôsobiace, koncové svetlá čiastočne pozostávajú z LED diód. Niekoľkých noviniek sa dočkáme aj v kabíne, kde zmenami prešiel prístrojový panel i stredová konzola.
Najpodstatnejšie zmeny sú ukryté pod kapotou, kam sa nasťahovali dva nové prepĺňané štvorvalce 1.6 SIDI ECOTEC (benzínový) a 1.6 CDTi (naftový). Zážihová jedna-šestka doháňa resty svojich predchodcov a konečne je vybavená priamym vstrekovaním paliva, ktoré by sa malo priaznivo odraziť na spotrebe. K jej zníženiu v priemere o 13 percent – v porovnaní s predchádzajúcim motorom 1.6 MPI Turbo – prispeje aj v turbomotoroch celkom vzácna schopnosť, pracovať s takzvanou vrstvenou zmesou.
Základ poháňacej jednotky tvorí liatinová hlava s rámom kľukovej skrine, vyrobeným z hliníka. Malé turbodúchadlo integrované do zberného výfukového potrubia má priemer turbíny 41 mm a pevnú geometriu lopatiek. V závislosti od výkonovej verzie 125 kW (170 k) alebo 147 kW (200 k) sa líši tvar lopatiek turba i vrchnej časti piestov. Štvorventilovú techniku motora ovládajú dva vačkové hriadele, poháňané reťazou. Slabší variant dosahuje najvyšší krútiaci moment 260 Nm v širokom rozsahu 1.650 až 3.200 1/min, silnejší produkuje 300 Nm pri 1.700 1/min.
Opel v prípade nového vznetového agregátu 1.6 CDTI prizvukuje, že jeho konštruktéri urobili všetko pre dosiahnutie čo najmenšieho apetítu. Páči sa nám snaha o čo najmenšie straty spôsobené trením i detaily, ako vodné čerpadlo pripojené k motoru cez elektromagnetickú spojku. V prípade potreby sa jednoducho odpojí a zbytočne nezaťažuje agregát. Po rôznych skúsenostiach máme obavy o filter pevných častíc, lebo konštruktéri v záujme úspory paliva výrazne predĺžili interval medzi jednotlivými regeneráciami, čo rozhodne zvýši záťaž na filter. Agregát s takmer štvorcovou charakteristiku (vŕtanie 79,7, zdvih 80,1 mm) má systém priameho vstrekovania paliva Denso a turbodúchadlo s variabilnou geometriou lopatiek. Maximálny výkon 100 kW (136 k) sa dostaví pri otáčkach 4.000 1/min a krútiaci moment vrcholí hodnotou 320 Nm v rozsahu 1.750 až 3.200 1/min.
Vibrácie vznikajúce pri spaľovaní eliminuje dvojhmotový zotrvačník. Varianty plniace emisnú normu Euro6 sú vybavené systémom katalytickej redukcie, ktorá prostredníctvom vodného roztoku močoviny odstraňuje z výfukových plynov oxidy dusíka. Z hľadiska bežnej údržby to znamená nádrž navyše a nutnosť pravidelne dolievať kvapalinu AdBlue.