Continental 09 2020 1140x190
Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 4 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 1 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 2 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 3 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 5 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 6 Continental 09 2020 1024x597 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 7 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 8 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 9 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 10 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 11 Thumb volkswagen golf r cena a vybava autozurnal.com 12 Continental 09 2020 1024x597 Thumb vw golf r 2021 cena a vybava

VW Golf R 2021: Kráľ Golfov dopĺňa rodinu R. Poznáme cenu, techniku a výbavu

Pre nemeckú značku je najnovšia generácia Volkswagenu Golf R tým najlepším, čo v kompaktnej triede hothatchov pod odznakom R priniesla. Motor 2.0 TSI má vyšší výkon ako v predchádzajúcej generácii, nechýba ani vektorovanie krútiaceho momentu. Nový Golf R s bohatým sériovým vybavením je v ponuke s akciovou cenou od 43 420 eur.

Nový VW Golf R 2021 prekonáva všetko, čo sa doteraz pod označením Golf objavilo na trhu. Poháňa ho turbobenzínový štvorvalec 2.0 TSI s priamym vstrekovaním paliva, ktorý je najvýkonnejším motorom legendárneho konštrukčného radu EA888. Aktuálne sa montuje v štvrtej generácii (evo4). Dosahuje výkon 235 kW (320 k), čo je o 14 kW (20 k) viac ako pri predchádzajúcej generácii (evo3). Krútiaci moment vzrástol zo 400 na 420 Nm a je k dispozícii od 2100 do 5350 ot/min. Motor má kvapalinou chladené zberné výfukové potrubie, integrované do hlavy valcov a variabilné časovanie nasávacích i výfukových ventilov s prepínaním zdvihu nasávacích ventilov v dvoch stupňoch.

Krútiaci moment motora 2.0 TSI prenáša 7-stupňová dvojspojková prevodovka DSG (DQ500) na všetky štyri kolesá. Manuálna prevodovka v ponuke nie je. Golf R má nový systém pohonu všetkých kolies 4MOTION R-Performance Torque Vectoring so selektívnym rozdeľovaním krútiaceho momentu na zadné kolesá, ktorý sme spoznali už pri prvých jazdách s Tiguanom R. Namiesto diferenciálu zadnej nápravy má dve lamelové spojky pripojené k hnacím hriadeľom zadných kolies, ktoré rozdeľujú krútiaci moment variabilne nielen medzi obidvoma nápravami, ale aj medzi obidvoma zadnými kolesami. Podobný diferenciál využíva Ford Focus RS či Mercedes Benz 45 AMG S. Vďaka tomu vie Golf R driftovať, v špeciálnom jazdnom móde Drift. Systém tiež zlepšuje agilitu a schopnosť zatáčať. Predná náprava nasadila elektronickú uzávierku diferenciálu XDS s pribrzďovaním jednotlivých kolies.

Odporúčame tiež:


Golf R má športový podvozok so špecifickým vyladením a svetlou výškou zmenšenou oproti sériovému modelu o 20 mm. Základná koncepcia s tlmičovými vzperami McPherson vpredu a štvorprvkovými závesmi vzadu zostala zachovaná, no pružiny, stabilizátory a geometria prednej nápravy sú modifikované. Ventilované brzdové kotúče na prednej náprave majú formát 357 x 34 mm (pri predchádzajúcej generácii 340 x 30 mm). Golf R štandardne jazdí na diskoch z ľahkej zliatiny „Jerez“ 7,5x18 s pneumatikami 225/40 R 18. Na želanie Volkswagen montuje disky 8 x 19 v rozličnom vyhotovení s pneumatikami 235/35 R 19.

Systém voľby jazdných profilov pre Golf R umožňuje prepínať 4 profily „Comfort“, „Sport“, „Race“ a „Individual“. Profil „Comfort“ je vyladený pre maximálny komfort, no pri zachovaní vysokej presnosti ovládania. Režim „Sport“ je ideálny základný režim pre dynamický automobil. Pri profile „Race“ je deaktivovaná funkcia „plachtenia“ (dobiehanie s odpojeným motorom), intenzita zvuku motora je zvýšená otvorenými klapkami v koncovom tlmiči výfuku a prevodovka DSG, ako aj tlmiče DCC, progresívne riadenie a pohon všetkých kolies majú športovejšie vyladenie. Ak je vozidlo vybavené voliteľným kompletom „R-Performance“, pristupujú k tomu dva ďalšie profily „Special“ a „Drift“. Tieto nové profily predstavujú ďalšie rozšírenie profilu „Race“. Profil „Special“ je vytvorený špeciálne pre jazdu po legendárnom okruhu Nürburgring Nordschleife. Na želanie Volkswagen montuje tlmič výfuku Akrapovič z titánového plechu, ktorý má o 7 kg menšiu hmotnosť ako štandardný tlmič.

Kompaktný športový automobil zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 4,7 sekundy, maximálna rýchlosť je limitovaná na 250 km/h, s kompletom  „R-Performance“ je maximálna rýchlosť až 270 km/h. 

Golf R je štandardne bohato vybavený. Nechýba plejáda asistenčných a bezpečnostných systémov, automatická 3-zónová klimatizácia, adaptívny tempomat, LED predné svetlá s prisvecovaním do zákrut, vyhrievaný multifunkčný športový volant, bezkľúčový prístup a štart, športový podvozok, progresívne riadenie, 18-palcové kolesá, pohon 4x4 s vektorovaním krútiaceho momentu, 10,25-palcový infotainment systém s pokročilou konektivitou a mnoho ďalšieho. Kompletný cenník nájdete na tomto odkaze: Cenník VW Golf 2021 (R, GTI, GTE).

Z príplatkovej výbave by ste si mali dopriat parádne matrixové LED svetlá IQ. Light za 870 eur, R Performance paket za 2020 eur, adaptívne odpruženie DCC za 770 eur, špičkový výfuk Akrapovič za 3380 eur a audiosystém Harman Kardon za 610 eur. Takto vybavený Golf R už atakuje cenovku 50 tisíc eur, no poskytne o to viac zábavy, emócií a komfortu pri nočných jazdách.