Volvo chystá revolúciu v motoroch
Švédi sú bezpochyby priekopníkmi v oblasti bezpečnosti. Vývoj poháňacích jednotiek ale zväčša prenechávali svojím partnerom. Teraz pripravujú vlastné agregáty.
Nová generácia motorov Volvo sa ukrýva za skratkou VEA (Volvo Engine Architecture). Ústredným motívom konštruktérov je – ako inak – znižovanie zdvihového objemu i počtu valcov. „Vyvíjame menšie a účinnejšie motory s výkonom, ktorý zo súčasných osemvalcov spraví dinosaurov. Nové štvorvalce budú úspornejšie ako súčasné agregáty, ale ponúknu výkon na úrovni šesťvalcov. Výkonové parametre osemvalcov dosiahneme skombinovaním nových štvorvalcov s elektromotormi,“ uviedol Derek Crabb z Powertrain Engineering Group Volvo.
Planých hesiel sme už počuli alebo čítali mnoho. Automobilka však pridáva aj niekoľko technických detailov. Už na jeseň tohto roku príde do predaja turbodiesel s novou technológiou individuálneho riadenia vstrekovačov i-ART. Kým vstrekovacie systémy common-rail v súčasných vznetových agregátoch bežne používajú jediný regulátor tlaku paliva, novinka z dielne Volvo bude regulovať množstvo vstreknutej nafty v každom valci zvlášť.
Každý vstrekovač dostane samostatný procesor, napojený na riadiacu jednotku. Úlohou komplikovanej elektroniky je priebežne vyhodnocovať spaľovanie v konkrétnom valci a na základe získaných údajov priebežne upravovať množstvo nafty, vstreknutej do spaľovacej komory. Hodnoty vstrekovacích tlakov pritom majú narásť zo súčasných asi 1.800 bar, až na 2.500 bar.
Technici si od radikálneho vylepšenia vstrekovacieho systému sľubujú citeľné zníženie spotreby paliva a produkcie emisií. Podľa Dereka Crabba bude nový systém priameho vstrekovania paliva znamenať v automobilovom priemysle podobnú revolúciu, ako vynájdenie lambda sondy pre katalyzátor v roku 1976. Z pohľadu budúcich zákazníkov veríme, že sa Švédom podarí ustrážiť aj spoľahlivosť motorov.
Automobilka tiež prezradila, že pracuje na vývoji novej osemstupňovej automatickej prevodovky.