Volkswagen spúšťa výrobu elektromobilov. Pripravte si najmenej 23.200 eur (doplnené)
Volkswagen odštartoval vo Frankfurte éru elektrického pohonu. Nemci chcú v krátkom čase ponúkať 14 rôznych modelov s elektrickým alebo hybridným pohonom. Predaj prvých dvoch odštartuje do konca roka.
Modifikované nárazníky – zvlášť predný s diódovým denným svietením – sú možno predzvesťou budúceho faceliftu miniauta VW up!.. Elektrický e-Up! zaujme najmä svojou technikou. Pod krátkou prednou kapotou sa namiesto benzínového trojvalca, ukrýva elektromotor s výkonom 40 kW (54 k), ktorý však krátkodobo – pri potrebe razantnej akcelerácie – dokáže vyvinúť až 60 kW (82 k). Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 210 Nm prakticky hneď po roztočení agregátu.
Zdrojom energie sú lítiovo-iónové články s kapacitou 18,7 kWh. Vďaka nim je malý elektromobil podľa výrobcu schopný prejsť na jedno nabitie 160 kilometrov.
Čas potrebný pre ich dobitie presiahne päť hodín, ak použijete domácu zásuvku. S rýchlonabíjačkou by sa akumulátory mali dobiť na 80 percent svojej kapacity už po tridsiatich minútach.
Batérie sa síce postarali o nárast hmotnosti auta v porovnaní s bežnou zážihovou verziou, hodnota 1.185 kilogramov však patrí v radoch elektromobilov medzi najnižšie. E-Up! má maximálnu rýchlosť limitovanú na 135 km/h. Akcelerácia z pokoja na 100 km/h mu trvá 14 sekúnd.
V záujme dosiahnutia čo najlepšej aerodynamiky má auto zakrytovaný podvozok, špecifické 15-palcové zliatinové disky kolies a pneumatiky s nízkym valivým odporom.
Nemci pre domáci trh zverejnili aj prvú cenu najmenšieho elektromobilu – 26.900 eur, vrátane batérií. Volkswagen chce modelom e-Up! prekvapivo konkurovať BMW i3 (30.440 eur). Argumentuje pritom nižšou cenou a jednoduchšou konštrukciou. Potenciálnym súperom je tiež Renault Zoe s cenovkou od 32.100 eur.
Doplnené 24.9.: Poznáme základnú cenu Volkswagenu e-Up! pre slovenský trh – 23.200 eur.
Cenu väčšieho a praktickejšieho Volkswagenu e-Golf zatiaľ nepoznáme. Elektrický Golf vznikol už na báze šiestej generácie. Slúžil však iba pre testovanie. Povestnú smotanu zlíže až sedmička, ktorá bude k dispozícii pre bežných zákazníkov.
Elektromobil sa od ostatných Golfov navonok líši hlavne inými nárazníkmi. Predný i zadný boli optimalizované s ohľadom na čo najlepšiu aerodynamiku. Kvôli nej dostal podvozok zopár plastových krytov a svetlá výška prišla o niekoľko milimetrov. Upravená grafika predných i koncových svetiel je vyslovene otázkou imidžu. Má to byť základný identifikačný znak e-Golfa.
Ako základ pre stavbu elektromobilu, slúži karoséria z VW Golf 4Motion – kvôli väčšiemu stredovému tunelu. V ňom (ale aj od zadnými sedadlami a v kufri) našla útočisko sada lítiovo-iónových akumulátorov, chladených vzduchom. Majú kapacitu 26,5 kWh a vážia 315 kilogramov. Keďže elektrický motor váži iba 80 kilogramov, e-Golf je v porovnaní s verziou vybavenou klasickým zážihovým motorom ťažší o 205 kg.
Elektromotor pod prednou kapotou charakterizuje maximálny výkon 85 kW (116 k) a najvyšší krútiaci moment 270 Nm. Agregát prostredníctvom jednostupňovej prevodovky poháňa predné kolesá. Výrobca hovorí, že auto je na jedno nabitie schopné prejsť najviac 175 kilometrov. Vodič má k dispozícii niekoľko jazdných režimov, ktoré mu majú pomôcť túto métu dosiahnuť. Základný Normal umožní elektromobilu vyvinúť maximálnu rýchlosť 140 km/h a zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 10,4 sekundy.
Eco priškrtí výkon motora na 70 kW (95 k) a najvyššiu rýchlosť obmedzí na 120 km/h. Pre najšetrnejších vodičov je určený mód Range, ktorý okrem obmedzenia výkonu na 70 kW (95 k) a maximálnej rýchlosti na 95 km/h, nedovolí zapnúť ani klimatizáciu.
Opätovné dobitie batérie prostredníctvom trojfázového prúdu trvá len 20 minút. V domácich podmienkach, pripojením auta do siete 230V, to trvá päť hodín. Články pri dobíjaní dosiahnu maximálne 95 percent svojej kapacity. Elektronika zároveň nedovolí, aby sa počas jazdy úplne vybili. Aj keď už auto zastaví, stále v nich ostane asi 10 percent kapacity.