Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Volkswagen e-Crafter: Takmer dokonalá „pani“ elektrická dodávka
Súčasný Volkswagen Crafter je na trhu už od roku 2016. Elektrická verzia doplnila ponuku vlani a k nám prichádza až teraz. Na službu kuriérom, zásobovačom a servisným službám sa zdá byť výborne pripravená, hoci techniku len recykluje z Golfu predošlej 7.generácie. Výrobca však myslel na množstvo dôležitých detailov, zvyšujúcich komfort spolužitia s elektrickým autom.
Po technickej stránke ide o dodatočne prestavanú dodávku na elektrický pohon. Je to z logického dôvodu. Elektromobilita v tomto segmente je stále v plienkach a pre výrobcov automobilov nemá zatiaľ zmysel vyvíjať úžitkové vozidlá s vlastnou platformou pre čisto elektrický pohon. Na druhej strane, Volkswagenu zrejme ostalo na koncernovej polici zopár kusov vyrobenej techniky, ktorú sa snaží zužitkovať veľmi rozumným spôsobom. Keďže, ako už určite viete, nový Golf 8 sa s elektrickým pohonom neponúka, pretože nahradil ho úplne samostatný model ID.3.
Volkswagen e-Crafter s motorom z e-Golfa
Pod prednú kapotu sa tak nasťahoval ten istý elektrický motor, aký poháňal elektrický Golf 7 s výkonom 100 kW/136 k a krútiacim momentom 290 Nm. Upravený bol len stály prevod a mazanie v prevodovke s ohľadom na väčšiu záťaž vozidla. Batérie sú uložené v podlahe medzi nápravami, kde to dodávkam najviac svedčí. Kvôli rozloženiu hmotnosti a zníženiu ťažiska. V podlahe je veľa miesta, hoci v tomto prípade aby sa tam vmestili a svetlosť podvozka ostala zachovaná, musela byť podlaha úložného priestoru dodatočne dvihnutá o 11 cm, resp. o 13 cm aj so základovou doskou. Tým sa dvihla aj vnútorná nakladacia hrana na 68 cm, čo je už pomerne dosť, pokiaľ by ste mali tovar nakladať do auta ručne. My sme našťastie záťaž 800 kg kvôli testu spotreby a dojazdu naložili zdvižným vozíkom. Nakladať dnu 33 vriec rastlinných substrátov po 24 kg pri prekonávaní takého schodu by bol celkom slušný workout.
Aby test spotreby a dojazdu dával zmysel, od záhradného centra Plantago sme si požičali záťaž v podobe 800 kg rastlinných substrátov.
Batéria je vpredu a po stranách príkladne chránená proti mechanickému poškodeniu masívnym hliníkovým rámom. Odzadu ju zase chráni tuhá zadná náprava. Na vrchu je potom chránená plastovým obalom kvôli hladkému obtekaniu vzduchom, teda aerodynamike. Jej kapacita je 35,8 kWh (využiteľných 32 kWh), čím sa dostávam k asi najslabšiemu článku tohto auta.
S nákladom 800 kg prejde takmer 100 km, čiže presne koľko potrebuje!
Skôr než začneme rozoberať konkrétne čísla spotreby a dojazdu, treba sa vrátiť na začiatok, prečo toto auto vzniklo a na aký účel má slúžiť. Podľa prieskumu Volkswagenu flítoví zákazníci ako kuriéri, energetické spoločnosti a remeselníci najazdia počas pracovného dňa s autami 70 až 100 km, často so stovkami rozjazdov a zastavení denne. Z toho až 85% v čisto mestskom prostredí. A presne pre tento účel bol e-Crafter postavený.
Pre doručenie tovaru a služieb cieľovému zákazníkovi (tzv. last mile delivery) v meste. Do centier, nízko emisných zón, jednoducho do podmienok, kde elektrické úžitkové auto dáva zmysel. Ide teda o „pracovné náradie“ vyvinuté výhradne pre mestské využitie a na jeden 8-hodinový pracovný čas. Píšem to z vlastných skúseností, keď poobede zabezpečujem logistiku svojej veľkej rodiny. Za 6 hodín od 14 do 20 hod. zvyknem rozvozom detí po krúžkoch najazdiť od 100 do 120 km. Keď si kuriér k tomu pripočíta obed a nejaké prestoje na vykladanie a nakladanie tovaru, vychádza to presne na 8 hodín.
Potom auto odstaví do firmy na nabíjačku, aby sa do rána pomaly a lacno nabilo. Keďže aj v tomto prípade platí, že pomalé nabíjanie šetrí batériu a súčasne aj náklady, ktoré firmu zaujímajú predovšetkým. Pokračujte na ďalšej stránke testu.