Videli sme nový Golf R a policajný služobák. Exkluzívne
Volkswagen na niekoľko hodín sprístupnil zákulisie športovej divízie R GmbH, aby sa pochválil najsilnejším sériovým Golfom v histórii.
Predpremiéry nových áut majú obvykle komornú atmosféru, takže slovenský novinár sa na ne dostane len výnimočne. Tentoraz sme mali šťastie, lebo v zástupe nemeckých či britských redakcií, predsa len ostalo voľné miesto.
Po dôkladnom upozornení, aby sme odložili fotoaparáty a telefóny, nás dodávka odviezla do areálu športovej divízie značky Volkswagen, R GmbH. V neveľkom administratívnom komplexe a priľahlých halách pracujú asi štyri stovky ľudí, ktorých úlohou je zušľachťovať štandardnú produkciu automobilky.
Portfólio „R“ sa delí na štyri časti a zďaleka nezahŕňa len vývoj športových modelov či doplnkov. V samostatnej pobočke vznikajú zliatinové disky kolies pre všetky nové Volkswageny.
Divízia Volkswagen Exclusive vytvára farebné a materiálové variácie interiérov, podľa konkrétnych požiadaviek zákazníkov.
Oddelenie R Engineering zaujalo Golfom VII Variant, určeným pre nemeckú políciu. Prototyp je momentálne vo fáze testovania. Technici zisťujú vplyv diódových majákov na aerodynamický hluk a spotrebu. Okrem toho navrhli špecifické čalúnenie sedadiel, namontovali vysielačky a rôzne držiaky do kufra.
V rovnakých priestoroch vznikajú aj sanitky, taxíky či vozidlá pre telesne postihnutých šoférov.
Bez fanfár, kvôli atmosfére
Volkswagen zorganizoval predpremiéru nového eRka sympaticky bez pompéznosti, vo veľkej garáži. Pre novinárov vyčlenili iba časť z nej, lebo hneď vedľa – za plentou – prebiehal typický pracovný deň. Vraj, aby sme nasali atmosféru jeho rodiska. Takže kým novinári obzerali naleštenú novinku, mechanici vedľa rozoberali dva šestkové Golfy s poriadne rozšírenými blatníkmi a telemetriou vo vnútri.
Predstavitelia automobilky postupne odhalili takmer všetky technické detaily, posadili nás za volant, ale… Očakávané finále napokon neprišlo. Najsilnejší Golf R v histórii sa predstavil iba v statickej podobe. Exempláre z predsériovej výroby ešte absolvujú testovacie kilometre a tomu „nášmu“ sa nesmie nič stať, aby onedlho mohol pózovať na frankfurtskom autosalóne.
Nepotrvá však dlho a prvé produkčné kusy budú na svete. Volkswagen plánuje rozbehnúť predaj v Európe už na jeseň. Ceny v Nemecku začínajú od 38.325 eur.
Keď generálny manažér Volkswagen R GmbH, Ulrich Riestenpatt gt. Richter, prezradil základnú technickú špecifikáciu Golfa R, v hale to ešte pred obligátnym potleskom trochu zašumelo.
Voľba prepĺňaného štvorvalca 2.0 TSI, i vlastne takmer celej techniky z Audi S3, splnila očakávania. Po skúsenosti s výborným diferenciálom v Golfe GTI Performance, s elektrohydraulicky ovládanou svornosťou, sme nejakú technickú pikošku čakali aj v útrobách eRka. Tentoraz márne.
Benzín vstrekuje do valcov i potrubia
Najviac pozornosti tak vzbudil motor, ktorý z eRka urobil najsilnejší sériový Golf v histórii. Nová generácia benzínového dvojlitra s turbom patrí do konštrukčného radu EA888 a nájdeme ju aj pod kapotou verzie GTI. V útrobách novinky však produkuje výkon 221 kW (300 k) medzi 5.500 a 6.200 1/min. Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 380 Nm v širokom rozsahu 1.800 až 5.500 1/min.
Charakteristickým je preň systém priameho i nepriameho vstrekovania paliva. Keď je agregát studený, alebo ak pracuje pri vysokej záťaži, benzín prúdi priamo do valcov. V ostatných situáciách ho vstrekovače rozprašujú v sacom potrubí.
Konštruktéri sa chvália tiež aplikovaním variabilného zdvihu výfukových a variabilným časovaním sacích ventilov. Výfukové zvody sú integrované priamo do hlavy valcov, čo prispieva k rýchlejšiemu zohriatiu poháňacej jednotky.
Zvukovú kulisu v interiéri vykreslí výfuk a membrána, umiestnená medzi motorovým priestorom a kabínou. Otvára sa elektronicky, v závislosti na aktuálnych otáčkach motora a dovnútra púšťa trochu hluku spod kapoty.
Motor má výlučne elektronicky riadený tepelný manažment a výfukové plyny roztáčajúce rotor turbodúchadla, najprv ochladí chladiaca kvapalina. Veľké turbo je schopné vyvinúť najvyšší tlak 1,2 bar. Za zmienku stojí tiež pomerne vysoká hodnota kompresného pomeru 9,3:1.
Zvýšenie výkonu a najvyššieho krútiaceho momentu v porovnaní s motorom v Golfe GTI, si vyžiadalo úpravy pre zvýšenie odolnosti niektorých komponentov. Iná je hlava valcov, výfukové ventily i piesty.
Motor váži 148 kilogramov, teda o 5 kg menej ako predchodca, 2.0 TSI EA113.
Stále dáva na výber
Pri prezentácii novinky zožala veľa pochvalných slov šesťstupňová dvojspojková prevodovka DSG, lebo práve v kombinácii s ňou technici namerali najlepšie dynamické parametre. Prezieravo však nechali v ponuke aj klasický šesťstupňový manuál.
DSG má spojky ponorené v olejovom kúpeli a tradične ponúka aj možnosť manuálneho radenia. Malé pádla pod volantom sa otáčajú spolu s ním. Zamrzí, že logika radenia prostredníctvom voliča prevodovky je stále opačná. Pohybom dopredu radíte vyššie stupne, dozadu nižšie.
Volkswagen Golf R s automatom akceleruje z pokoja na 100 km/h za 4,9 sekundy, teda o 0,3 s. rýchlejšie než variant s manuálom. Maximálna rýchlosť je vždy elektronicky obmedzená na 250 km/h.
„Zvažujeme výrobu verzie s maximálnou rýchlosťou posunutou na 270 km/h.“
Heinz-Jakob Neusser, šéf vývoja hnacích ústrojenstiev koncernu VW Group
Varianty s manuálnou prevodovkou majú v porovnaní s GTI odolnejšiu spojku. Vyladenú kulisu radenia sme nevyskúšali ani na zaparkovanom aute, keďže k dispozícii bol iba exemplár s automatom.
Prenos 380 Nm krútiaceho momentu na kolesá zabezpečuje permanentný pohon oboch náprav s viaclamelovou spojkou Haldex piatej generácie. Tá štandardne posiela dopredu približne 90 percent krútiaceho momentu. Ide o situácie, keď auto práve prudko nezrýchľuje alebo brzdí motorom. V ostatných režimoch sa pomer aktívne mení. Najnovší Haldex vie v prípade potreby, poslať na zadnú nápravu takmer sto percent krútiaceho momentu.
Tradičným doplnkom štvorkolky sú elektronické uzávierky predného a zadného diferenciálu EDS, ktoré poznáme aj z bežných Golfov 4Motion. Golf R má navyše funkciu XDS+, schopnú pribrzďovať vnútorné odľahčené kolesá v zákrute. Podobne ako štandardná uzávierka, aj XDS+ je nadstavbou stabilizačného systému.
K lepšej ovládateľnosti má prispieť progresívne riadenie s premenlivým prevodovým pomerom. Poznáme ho z GTI a funguje naozaj výborne. Krajné polohy od seba delí len 2,1 otáčky volantom.
„Použitie aktívnych elektrohydraulicky ovládaných diferenciálov nebolo z technologického hľadiska možné.
Som presvedčený, že Golf R bude dostatočne odolávať nedotáčavosti aj bez nich.“
Heinz-Jakob Neusser, šéf vývoja hnacích ústrojenstiev koncernu VW Group
Najnižší a jediný s vypínateľným ESC
Golf R má byť športovou vlajkovou loďou medzi kompaktnými Volkswagenmi. Preto ako jediný disponuje možnosťou úplne deaktivovať stabilizačný systém. Tlačidlo na stredovej konzole musíte podržať dlhšie ako tri sekundy a elektronika nezasiahne do ovládania vozidla, ani v kritickej situácii.
Volkswagen však ponúka aj akýsi medzistupeň medzi aktívnym a úplne vypnutým ESC. Režim ESC Sport je benevolentnejší a zasahuje len ak zistí veľké vychýlenie auta zo stopy.
Podvozok vychádza z bežného Golfa 4Motion, ale s prepracovanou prednou a celkom novou zadnou nápravou. Úpravy priniesli masívnejšie ramená, hrubšie stabilizátory i nové ložiská, ktoré majú odolávať väčším axiálnym silám, vznikajúcim pri rýchlej jazde.
Brzdy vychádzajú z Golfa GTI Performance. Predné kotúče majú priemer 340, zadné 310 mm.
Pohotovostnú hmotnosť sa podarilo konštruktérom udržať na uzde. Volkswagen Golf R v základnej verzii váži 1.476 kilogramov, o 45 kg menej než predchodca. K šetreniu kilogramov výrazne prispel prechod na novú platformu MQB a použitie ľahšieho motora. Sesterské a zároveň konkurenčné Audi S3 však váži 1.455 kg, najmä zásluhou väčšieho množstva hliníkových komponentov.
Samozrejmosťou je špecifické naladenie tlmičov a pružín. VW Golf R má ešte o päť milimetrov nižšiu svetlú výšku ako GTI. Sériové tlmiče môže za príplatok nahradiť elektromagnetický adaptívny podvozok DCC.
K nemu Nemci pridávajú volič jazdných režimov Driver Selector, ktorý má vplyv aj na automatickú prevodovku, odozvu plynového pedála a funkciu elektrických spotrebičov na palube. K základnému, ekonomickému, komfortnému a individuálnemu módu nastavenia, ktoré boli prevzaté zo slabších Golfov, pribudol najsurovejší režim Race.
Práve v ňom je auto schopné vydať zo seba maximum, vrátane času 8:15 min., ktorý s Golfom R na legendárnej Severnej slučke Nurburgringu zajazdil Hans Joachim Stück.
Z tabuľky najrýchlejších časov na Nordschleife:
VW Golf VII R: 8:15 min.
VW Golf VII GTI: 8:26 min.
VW Golf VI R: 8:30 min.
VW Golf V R32 DSG: 8:36 min.
Kolesami a dizajnom ostáva na zemi
Dvojfarebné zliatinové disky sú jedným zo základných rozpoznávacích znakov eRka. Štandardná výbava obsahuje osemnástky, obuté do pneumatík rozmeru 225/40, ktoré sľubujú aký-taký komfort aj na slovenských cestách. Alternatívou za príplatok sú devätnástky s pneumatikami 235/35, osadené aj na vystavenom exemplári. Sériové obutie predstavujú Bridgestony Potenza.
Aj najsilnejší Golf ostáva po stránke dizajnu konzervatívny, ako jeho predchodcovia. Na druhej strane treba dodať, že všetky doplnky a otvory v prednom nárazníku sú plne funkčné. Špecialitou eRka sú diódové predné smerovky.
Zatmavené koncové svetlá, tiež pozostávajúce z diód, poznáme z iných verzií. Novinka bude v predaji s tromi alebo piatimi dverami. O uvedení rýchleho kombi sa údajne neuvažuje.
Kabína obsahuje najmä výborné anatomické predné sedadlá so špecifickým čalúnením kombináciou kože Nappa a alcantary. Za príplatok môže mať koža po stranách efekt uhlíkových vlákien. Páči sa nám volant s jednoduchým vencom, bez výrazného profilovania.
Tradičným doplnkom Volkswagenov zo športovej divízie R sú modré ručičky ukazovateľov na prístrojovom paneli.
VW Golf VII R | Audi S3 | |
Motor | 2.0 TSI | 2.0 TSI |
Zdvihový objem valcov [cm3] | 1984 | 1984 |
Výkon [kW/k] | 221/300 | 221/300 |
Pri otáčkach [1/min] | 5500-6200 | 5500-6200 |
Najvyšší krútiaci moment [Nm] | 380 | 380 |
Pri otáčkach [1/min] | 1800-5500 | 1800-5500 |
Prevodovka, pohon | 6M/6A, 4×4 | 6M/6A, 4×4 |
Pohotovostná hmotnosť [kg] | 1476 | 1455 |
Zrýchlenie 0-100 km/h [s] | 5,2/4,9 | 5,2/4,8 |
Maximálna rýchlosť [km/h] | 250 | 250 |
Priemerná spotreba [l/100 km] | 6,9/7,1 | 6,9/7,0 |
Cena od [Slovensko; Nemecko] | ?; 38.325 eur | 40.780; 39.200 eur |