Turecké "Porsche" jazdí na benzín alebo elektrinu. Zvládne aj horšie cesty
Z pôvodného tureckého automobilového priemyslu veľa neostalo. Na auto šou v Istanbule sme videli azda poslednú lastovičku.
Onuk je pravdepodobne poslednou automobilkou v Turecku, do ktorej ešte nevstúpil zahraničný kapitál. Značky ako Tofaş, Otosan alebo Oyak dnes produkujú FIATy, Fordy, resp. Renaulty. Prvý čisto domáci producent s vlastným vývojom bol Anadol. Od druhej polovice šesťdesiatych rokov minulého storočia prichádzal s rôznymi modelmi, ale na trhu vydržal iba necelé tri desaťročia.
Istanbulský Onuk Taşıt Tasarım ve Üretim - teda vo voľnom preklade Onuk, vývoj a výroba vozidiel - mieri na iný typ zákazníkov. Značka sa venuje malosériovej výrobe športových áut takpovediac na mieru.
Firmu v roku 1991 založil Ekber Onuk so synom Kaanom. Obklopili sa skúsenými ľuďmi z prostredia automobilového priemyslu. Ako inak, výhradne Turkami, pretože pán Onuk je na svoj pôvod veľmi pyšný.
Klasickým modelom v ponuke je 4200 milimetrov dlhý roadster S56. Jeho tvary nezaprú inšpiráciu v Porsche 365 alebo 911, čo výrobca bez okolkov priznáva.
Kvôli zachovaniu konkurencie schopnej ceny sa konštruktéri vybrali cestou priestorového rámu s oceľových rúrok, na ktorom je laminátová karoséria. Drahšie prvky, ako predné svetlomety alebo rôzne časti interiéru, pochádzajú z veľkosériových modelov. Strechu dostanete v podobe pevného hardtopu.
Onuk kládol dôraz hlavne na jazdné vlastnosti a tie sú vraj excelentné. Na rozdiel od veľkého stuttgratského vzoru, má Onuk S56 motor uložený priečne pred zadnou nápravou, teda uprostred. Vďaka tomu je hmotnosť na prednú a zadnú nápravu rozdelená takmer v ideálnom pomere - 45:55. Auto váži necelú jednu tonu.
Ekber Onuk začínal s atmosférickým štvorvalcom 1,6 litra od Renaultu. Postupným vývojom sa však dopracoval k prepĺňaným agregátom Ford EcoBoost. Jedna-šestka i dvojliter prechádzajú finálnym doladením v dielňach Onuk a produkujú výkon od 132 kW (180 k) do 187 kW (252 k). Zaujímavosťou je, že slabší agregát spolupracuje iba s päťstupňovou manuálnou prevodovkou Renault. Pre silnejší sú k dispozícii dve verzie šesťstupňového manuálu Ford, s kratším alebo dlhším stálym prevodom.
Dynamické parametre benzínových verzií autori nezverejnili, ale vzhľadom na nízku hmotnosť a vysoký výkon, môžeme očakávať solídne zážitky. Onuk vyzdvihuje použiteľnosť auta aj na menej kvalitných cestách. Preto je obuté do pneumatík s vyšším profilom - 205/50 R16 vpredu a 225/55 R17 vzadu. Svetlá výška podvozka má hodnotu 130 mm, kým "ozajstné" Porsche 911 je približne o 20 mm bližšie k vozovke.
Úlohou roadsteru je poskytnúť šoférovi nefalšovanú radosť z jazdy. Cena závisí od motora, výbavy alebo laku karosérie. Prvé exempláre, vybavené francúzskymi agregátmi, začínali od 20 000 eur. S príchodom modernejších a výkonnejších poháňacích jednotiek cena stúpla asi o desať tisíc eur.
Ekber Onuk sa snaží pozerať dopredu a vie, že vo svete teraz "letí" ekológia. Preto na autosalóne v Istanbule prezentuje elektrickú verziu svojho roadsteru. Vznikla v spolupráci so spoločnosťou DMA (Derindere Motorlu Araclar), samozrejme, tureckou... Namiesto spaľovacieho agregátu je za sedadlami synchrónny elektromotor, dosahujúci maximálny výkon 125 kW (170 k) a najvyšší krútiaci moment 350 Nm. Zadné kolesá roztáča cez jediný stály prevod, čo je v elektromobiloch najrozšírenejšie riešenie.
Konštruktéri do útleho roadsteru naložili lítiovo-iónové články s kapacitou 53 kWh. Narušilo sa tým takmer ideálne rozloženie hmotnosti, ktorá mimochodom stúpla na 1150 kilogramov, ale dojazd stojí za to. Podľa výrobcu, auto na jedno nabitie prejde až 500 kilometrov. Batérie opätovne nadobudnú energiu za dva a pol hodiny. Ak použijete 380V rýchlonabíjačku.
Elektromobil akceleruje z pokoja na stovku za 6,5 sekundy a na hranici 200 km/h ho zabrzdí elektronický obmedzovač. Onuk dáva na celý elektrický systém záruku tri roky alebo stotisíc najazdených kilometrov.