Trojvalec pre Ford Mondeo je potvrdený. Vrcholom bude naftové biturbo
Ford v rámci online prezentácie prezradil ďalšie podrobnosti k piatej generácii Mondea, ktorá koncom tohto roka príde aj na slovenský trh. K dispozícii budú tri osvedčené karosárske varianty, teda sedan, liftback, kombi, a šesť motorizácií. Avšak štvordverová karoséria sa dá kombinovať iba s hybridnou technikou.
Mondeo bude historicky prvý zástupca v európskej strednej triede, vybavený trojvalcovým agregátom. Modrý ovál potvrdil, že turbom dopovaný trojvalec 1.0 EcoBoost, naladený na výkon 92 kW (125 k), sa reálne objaví pod kapotou veľkého Fordu. Ale až s istým časovým odstupom. Malo by ísť o extrémne úspornú zážihovú verziu, doplnenú o ďalšie technológie zamerané na zníženie spotreby paliva.
Ponuka zážihových agregátov pokračuje novou jedna-päťkou EcoBoost. Ide o nástupcu staršieho motora 1.6 EcoBoost, ktorý má po konštrukčnej stránke veľa spoločné s litrovým trojvalcom. Napríklad rozvodový remeň čiastočne ponorený v oleji, nízkotlaké turbodúchadlo značky Continental alebo vodný medzichladič stlačeného vzduchu. Štvorvalec však obsahuje blok vyrobený z hliníka, zatiaľ čo trojvalec využíva liatinu. Benzínová novinka disponuje výkonom 118 kW (160 k) a najvyšším krútiacim momentom 240 Nm. Kombinovať ju bude možné so šesťstupňovou manuálnou alebo dvojspojkovou prevodovkou PowerShift.
Na najvyššom stupienku v hierarchii zážihových poháňacích jednotiek stojí dvojliter EcoBoost, dodávaný v dvoch výkonových prevedeniach – 149 kW (203 k), 300 Nm a 176 kW (230 k), 340 Nm. Pre dvojliter je vyhradený dvojspojkový PowerShift so šiestimi stupňami.
Benzínový agregát pradie aj v hybridnej verzii, ktorá ako jediná na európskom trhu, má karosériu typu sedan. Kombinuje atmosférický dvojliter s dvomi elektromotormi (130 kW/177 k), pričom jeden roztáča kolesá a druhý slúži ako generátor elektrickej energie. Tú uchováva lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 1,4 kWh. Prevodovka je dvojspojková PowerShift. Ford v predstihu odpovedá na jednu zo zásadných otázok týkajúcich sa hybridov: minimálna životnosť batérie predstavuje 10 rokov, resp. cez 240.000 kilometrov.
Paleta vznetových motorov prekvapivo nezačína novým forďáckym štvorvalcom 1.5 TDCi, ktorý sa objavil vo viacerých modeloch modrého oválu. Namiesto neho vidíme agregát s označením 1.6 TDCi (85 kW/115 k, 270 Nm), teda zrejme rebrandované HDičko od koncernu PSA Peugeot-Citroen. Najmenší diesel je vyhradený pre úsporné Mondeo ECOnetic a dodávať ho budú so šesťstupňovou manuálbou prevodovkou.
Zaujímavejšie sú dva výkonové varianty osvedčeného motora 2.0 TDCi. Ten prešiel viacerými úpravami – má novú hlavu vlacov i blok, prepracované vstrekovanie, turbodúchadlo s variabilnou geometriou lopatiek a katalyzátor pre redukciu oxidov dusíka. Produkuje 110 alebo 132 kW (150 k/320 Nm, 180 k/340 Nm) a dá sa kombinovať s manuálnou i dvojspojkovou prevodovkou. Obe výkonové verzie je možné získať aj s pohonom všetkých štyroch kolies.
Ford nahradil súčasnú dva-dvojku TDCi novým dvojlitrom, ktorý dopujú dve turbodúchadlá rôznej veľkosti. Takzvané sekvenčné prepĺňanie využíva malé turbo, dosahujúce maximálny plniaci tlak už pri nízkych otáčkach motora. Potom nastupuje väčšie turbo, schopné vyvinúť vyšší plniaci tlak. Naftové biturbo síce dosahuje výkon “len” 154 kW (210 k), ale tiež 450 Nm krútiaceho momentu, dostupných od dvetisíc otáčok za minútu.
Najsilnejší diesel však na trh dorazí až so začiatkom budúceho roka.