299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb toyota probox front and rear Thumb toyota probox van 9 Thumb toyota probox van 4 Thumb toyota probox van 5 Thumb toyota probox van 10 Thumb toyota probox front on road 1024x597 conti wc8s sk Thumb toyota probox gx dashboard Thumb toyota probox gx front Thumb toyota probox gx front seats Thumb toyota probox gx rear bench Thumb toyota probox interior Thumb toyota probox interior dashboard 1024x597 conti wc8s sk Thumb toyota probox interior rear Thumb toyota probox van 16 Thumb carlineup probox option trd1 00 Thumb carlineup probox option trd1 04

Toyota Probox vás vráti v čase späť, no má svoje kúzlo

Globálne automobilky ako Toyota vyrábajú nesmierne množstvo modelov pre určité trhy, o ktorých v Európe ani nevieme. Jedným zo zaujímavých kúskov je cenovo dostupný mix kombi, vanu a dodávky s názvom Probox. Ide o kúsok, určený pre domáci japonský trh a jeho ťahákom je množstvo hodnoty za čo najnižšiu cenu. Lacné, priestranné auto s veľkým kufrom a jednoduchým benzínovým motorom bez turba... To by zavoňalo aj slovenským zákazníkom, hľadajúcim čo najviac muziky za málo peňazí.


Toyota uviedla Probox na japonský trh v roku v roku 2002 a aktualizovanú verziu predstavila v roku 2014. Stojí na platforme B XP130, ktorú využívala napríklad staršia verzia Yarisu. Už v dobe svojho vzniku však pôsobil Probox trochu zastaralo, o to viac jeho rustikálny pôvod udrie do očí o dvadsať rokov neskôr. No to vôbec nevadí, keďže ide o praktické, priestranné auto s fantasticky nízkou cenovkou. Jeho cena v prepočte štartuje len na 11 500 eurách, no výbava neobsahuje ani rádio. Na trhoch EÚ by tak jednoduché auto už dnes značky ani nemohli predávať (vzhľadom na povinnú základnú výbavu, asistenčné systémy atď.), no množstvo zákazníkov by práve takúto možnosť ocenilo... 

Probox má karosériu s dĺžkou 4245 mm, šírkou 1695 mm, výškou 1525 až 1530 mm a rázvorom osí kolies 2550 mm.

Kabína je snáď ešte jednoduchšia ako vonkajší kabát. Presúva nás späť v čase, do 90. rokov a obsahuje len to najdôležitejšie. V základe dokonca nie je ani rádio, no v Japonsku nejde o nič výnimočné. Cenovo zamerané autá ako toto ponúkajú značky bez rádia v štandardnej výbave pre obľubu Japoncov domontovať si vlastný audiosystém od aftermarketového výrobcu. Multimediálny zábavný systém tu nenájdete, no nechýba praktický držiak na telefón vedľa volantu. Prístrojový panel je veľmi jednoduchý, obsahuje združený "budík" s rýchlomerom a informačným displejom.

V súčasnosti je Probox k dispozícii s 1,3-litrovým benzínovým štvorvalcom s výkonom 70 kW (95 k), väčším a silnejším ​​1,5-litrovým štvorvalcom s výkonom 80 kW (109 k) a 1,5-litrovým hybridným pohonom. Všetky motory sú štandardne spárované s CVT prevodovkou a na výber je pohon predných alebo dokonca aj všetkých kolies!


Vzhľadom na jednoduchosť, nízke výrobné náklady a obmedzenú výbavu je Probox kráľom v pomere ceny/hodnoty. Ceny začínajú od 1,491 milióna jenov (11 484 eur) a za vrcholnú verziu v Japonsku zaplatia do 2,014 milióna jenov (15 514 eur). V novej, strednej výbave GX stojí Probox 1,790 milióna jenov (13 787 eur).

Japonská automobilová kultúra sa prejavila aj na ponuke originálneho "tuningového" príslušenstva, dokonca aj pre lacného, praktického pracanta, akým Probox bez pochýb je. TRD (Toyota Racing Development) má v talóne niekoľko vzhľad vylepšujúcich dielov, napr. predný splitter, číre svetlá a rôzne dizajny 14-palcových diskov kolies.