Vw suv bonus 04 2021 1140x190
Thumb 2021 ford evos cn 7 Thumb 2021 ford evos cn 8  k pia Thumb 2021 ford evos cn Thumb 2021 ford evos cn 9 Thumb 2021 ford evos cn 1  k pia Thumb 2021 ford evos cn 3  k pia Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb 2021 ford evos cn 4  k pia Thumb 2021 ford evos cn 5  k pia Thumb 2021 ford evos cn 6  k pia

Toto je nový Ford Evos. Ide o nástupcu Mondea? Nie tak celkom...

Ford predstavil na autosalóne v Šanghaji ďalší crossover so športovými tvarmi. Ešte pred jeho premiérou "unikli" fotky prototypov, ktoré predpovedali nového nástupcu výbehového Mondea. Zdá sa, že všetko je inak.

Klasika strednej triedy Ford Mondeo z hľadiska predajov nemá na ružiach ustlané. Niekedy veľmi obľúbený, "manažérsky" segment áut dnes valcujú a nahrádzajú autá typu crosssover/SUV. Nástupcom súčasného Mondea má byť nový crossover no a pri čiastočnom odhalení maskovaných prototypov Evosu sme mali pádny dôvod myslieť si, že nástupcu poznáme.

No Evos sa k nám (zatiaľ) nechystá. pri jeho premiére v Číne nám Ford prezradil, že ide o auto špecificky postavené pre čínsky trh v spolupráci so spoločnosťou Changan Automobile - jedným z čínskych štátnych výrobcov automobilov. O nástupcovi európskeho Mondea zatiaľ značka mlčí. To však neznamená, že Evos s úpravami nakoniec do Európy nedôjde. Len si musíme počkať, ako sa celá situácia nakoniec vyvinie.

Ford Evos začnú na tamojšom čínskom trhu predávať v druhej polovici roka 2021. Stáť bude po boku Escortu a elektrického Mustangu Mach-e. Má ísť o tri hlavné piliere značky Ford.

Evos pripomína elektrický Mustang Mach-e vzhľadom aj základnými proporciami karosérie. Svedčí mu to, športový podtón zveľaďuje karoséria typu crossover-kupé s plynule klesajúcou líniou strechy. Mohli by sme tiež povedať, že ide o štýlové kombi na vyššom podvozku. Mix karosérií je dnes vo veľkej móde a na jej vlne sa zjavne zvezie aj Ford. V Európe mu však už vyrástla konkurencia - nový Citroen C5 X, ktorý spája typy karosérii do podobného celku. Posúďte sami.

Nový Citroën C5 X oficiálne: Vsádza na dizajn, "zmes" karosérií a technológie

Vo vnútri využíva 12,3-palcový digitálny prístrojový panel a obrovský 27-palcový informačno-zábavný systém s rozlíšením 4K poháňaný najnovším softvérom spoločnosti Sync + 2.0. Ide o displej, ktorý pokrýva väčšinu plochy palubnej dosky. V Číne má ísť o trhák... Spolujazdec môže využívať rôzne zábavné aplikácie na svojej bočnej strane obrazovky, zatiaľ čo vodič sa môže sústrediť na jazdu aj vďaka navigačným pokynom rovno v zornom poli. Evos tiež nasadil funkciu autonómneho riadenia úrovne 2. 

Techniku pod kabátom zatiaľ nepoznáme. Prvou z možností je, že Evos stojí na platforme C2, ktorú si požičal od podobne veľkej Kugy a stojí na nej tiež menší Focus. Pohony pod kapotou zatiaľ nepredstavil, no plne elektrická verzia k dispozícii nebude. Je tu predsa Mustang Mach-e. Namiesto toho očakávame nasadenie motorov z Kugy - okrem plne hybridného pohonu aj plug-in hybrid, oba so základom v atmosférickom benzínovom srdci s objemom 2,5 l.