Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Suzuki Swift 1.2 Dualjet 4x4: Jedna z najlacnejších štvorkoliek na trhu
Modernizované Suzuki Swift sme vyskúšali s atmosférickým benzínovým motorom 1.2 Dualjet s mild-hybridnou technikou, 5-stupňovou manuálnou prevodovkou a hlavne s pohonom všetkých kolies AllGrip, ktorý je v tejto triede áut nevídaným javom. Táto špecifikácia robí z auta segmentu B jednu z najdostupnejších štvorkoliek na trhu.
Súčasná generácia Swiftu prešla v roku 2020 decentnou modernizáciou. Vzhľadovo ju spoznáte podľa zmodernizovanej trojrozmernej masky chladiča s horizontálnou chrómovanou lištou a nového dizajnu 16-palcových zliatinových diskov. Na poli vzhľadu pribudli do palety dva nové laky karosérie, dôležitejšia je však rozšírená paleta bezpečnostných a asistenčných systémov, ako napr. monitorovanie mŕtveho uhla alebo čítanie dopravných značiek. Aktívnej bezpečnosti pomáha tiež predkolízny systém s núdzovým brzdením, adaptívny tempomat, asistent diaľkových svetiel alebo systém udržiavania v jazdnom pruhu. Aj napriek svojmu veku tak môže byť Swift veľmi dobre vybavený.
Kabína Swiftu je naďalej zostavená z výlučne tvrdých plastov, no pri značke Suzuki už tradične so skvelým spracovaním. Swift vnútri nevŕzga, jednotlivé panely palubovky k sebe optimálne priliehajú a vytvárajú dojem poctivosti. Suzuki je známe tým, že aj z nasadenia tvrdých plastov vie vyťažiť maximum. Na vnútorných obkladoch dverí navyše nechýba látka a mäkčená opierka na lakeť. To nemá ani nová Toyota Yaris.
Skvostný je volant, ktorý je pre Swift špecifikom - nenájdete ho v žiadnom inom európskom Suzuki. Je športový, trojramenný a výborne padne do rúk. Stredová konzola palubnej dosky je natočená k vodičovi a svojim štýlom ku športovejším génom Swiftu pasuje. Obsahuje centrálny dotykový displej infotainmentu s navigáciou, ktorý je však už na dnešné pomery zastaralý. Najmä grafikou, pomalšími reakciami a tiež obmedzenými funkciami. Podporuje však prepojenie telefónu cez Apple Car Play a Android Auto.
Chválime však samostatný panel klimatizácie s veľmi pekne prevedenými otočnými ovládačmi. Ergonómii pomáhajú tiež veľké a dobre umiestnené odkladacie priestory a kapsy vo dverách. Za zmienku stoja tiež predné sedadlá, ktoré mi napriek mäkším a jednoduchým molitanovým výplniam vyhovovali. Majú dobrý tvar s výraznejším bočným vedením, no ich ukotvenie je privysoké. Chcel by som si ich spustiť viac k zemi. To však pre niektorých ľudí nemusí byť na škodu a konečný zákazník ich vyššie ukotvenie pravdepodobne ocení.
Z hľadiska priestoru Swift ťaží z vyššej karosérie a výborného využitia jej rozmerov. Vzadu sa tak prekvapivo pohodlne odvezú aj ozaj vysokí pasažieri. Mne s výškou 186 cm ostala vzadu nad hlavou ešte niekoľko cm rezerva a dostatok miesta som mal aj na kolená, pričom predné šoférovo sedadlo bolo nastavené na moju výšku a tým pádom dosť vzadu. Priestor na zadných sedadlách patrí rozhodne medzi klady Swiftu, aj napriek skromnej dĺžke karosérie ide o jedno z najpriestrannejších áut v triede. Nájdete tam rozhodne viac miesta ako v novom Yarise, nehovoriac o Peugeote 208 alebo Opli Corsa.
Batožinový priestor ponúka priemerný objem 265 l a vyššiu nakladaciu hranu. To je však pre túto triedu áut špecifické, vyššie umiestnené veko kufra má majorita konkurentov. Koberec v kufri je z tenkého, ľahko krčiaceho sa materiálu, pod ním ostalo miesto na povinnú výbavu a lepiacu sadu. Dojazdová rezerva v cenníku nefiguruje.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, mild-hybrid, dynamika, spotreba paliva).