Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Nissan Micra 1.0 IG-T Xtronic: Mestská fešanda s dobrým srdcom
Micra je v súčasnej, piatej generácii veľkou fešandou, ktorá sa pri svojej premiére na prelome rokov 2016 - 2017 na rozdiel od svojej predchodkyne blysla atraktívnou figúrou a parádnym interiérom. V redakčnom teste sme zisťovali, aká je po štyroch rokoch od začiatku predajov a hlavne v kombinácii s jednoduchým turbobenzínovým trojvalcom a automatickou bezstupňovou prevodovkou CVT, ktorú v Nissane volajú Xtronic a ktorú Micra dostala až v roku 2019.
Vzhľad Micry za tých pár rokov nijako nezostarol. Moderné tvary v spolupráci s atletickým postojom karosérie sú naďalej atraktívne, podobne ako predná maska inšpirovaná superšportovým bračekom Nissan GT-R. Malá Japonka do davu nezapadne ani v súčasnosti, po boku veľkej konkurencie v podobe novej Toyoty Yaris, Renaultu Clio, Peugeotu 208 alebo Oplu Corsa. Dizajnéri odviedli skvelú prácu a práve vonkajší vzhľad je jedným z ťahákov Micry. Ešte lepší je však v mojich očiach interiér...
Kabína z drahšieho auta
V dobe príchodu na trh pôsobila súčasná, piata generácia Micry v triede malých áut ako zjavenie. Nasadila totiž na pomery segmentu mimoriadne kvalitné materiály. Najmä prevedenie palubnej dosky zodpovedalo o jednu až dve triedy väčším a luxusnejším autám. Aj dnes patrí v tomto ohľade na špicu, po jej boku je nový Yaris, Jazz, Clio alebo Peugeot 208. Vek Micry prezradí grafikou zastaralý infotainment, ktorý síce nie je "online", no funkciami a rýchlosťou reakcií rozhodne nepatrí do starého železa. Nechýba samostatný panel klimatizácie a do rúk jeden z najlepšie padnúcich, športovo tvarovaných volantov. Kabína Micry je veľmi príjemným miestom pre každodenný motoristický život. Dojem pozdvihuje aj skvelé odhlučnenie - či už od motora, práce podvozka alebo aerodynamického hluku. Vďaka akustickému komfortu zvládne posádka Micry dlhú cestu diaľničnou rýchlosťou bez toho, aby vystúpila "ohučaná". V tejto triede to je skôr výnimkou ako pravidlom.
Kabína zaujme luxusne pôsobiacou palubnou doskou. Umelú kožu nájdete dokonca aj na bočných výplniach dverí. Vrchná časť palubovky je z mäkčeného plastu ako v Nissane Qashqai. Spracovanie a lícovanie je tiež veľmi dobré. V triede malých áut ide o jeden z najhodnotnejších interiérov.
7-palcový infotainment kombinuje dotykové ovládanie s otočnými ovládačmi a klasickými tlačidlami. Je rýchly, intuitívny a podporuje aj Android Auto a Apple Car Play. Jeho vek prezradí menej kvalitná grafika a zobrazenie. Ovládanie klimatizácie obstará samostatný panel - žiadne dotykové ovládanie. Chválime.
Predné sedadlá sú dostatočne rozmerné a pohodlné. V zákrutách poskytujú aspoň základné bočné vedenie. Posed za volantom si nájdu ľahko aj vysokí vodiči.
Priestorom a vzdušnosťou na zadných sedadlách je Micra zlatým štandardom triedy malých áut. Nedosahuje síce úroveň SEAT Ibizy, VW Polo alebo Hyundai i20, no pohodlne sa tu usadia dvaja cestujúci s výškou do 180 cm. Ja som 186 cm som si "sám za seba" už pohodlne nesadol. Chýbalo miesto na kolená.
Batožinový priestor má objem 300 l a je kompletne očalúnený.
Žiadna lepiaca sada, ale dojazdové rezervné koleso, ktoré je súčasťou štandardnej výbavy. Chválime!
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, konštrukcia, CVT prevodovka, dynamika, spotreba paliva).