Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Kia Stonic 1.0 T-GDi MHEV GT-Line: Po facelifte elektrifikovaná
Kia Stonic prešla v roku 2020 faceliftom, ktorý okrem osvieženého vzhľadu priniesol pod kapotu malého crossoveru vrcholnú, mild-hybridnú motorizáciu. Spaľovací motor síce má objem len jeden liter, ale dokáže vyvinúť slušných 88 kW (120 k) a 200 Nm. Navyše, v nízkom otáčkovom spektre mu pomáha integrovaný štartér-generátor, ktorý zlepšuje priebeh krútiaceho momentu. Takto motorizovaný Stonic dostanete vo vrcholnej výbave GT-Line aj s manuálnou prevodovkou a tiež s okoreneným vzhľadom aj interiérom, a to za sumu od 20 790 eur. Za testovaný 7-st. automat DCT zaplatíte ďalších 1500 eur.
Kia Stonic je v Európe obľúbený crossover, postavený na báze hatchbacku Rio. Od roku 2017 sa preň rozhodlo viac ako 150 000 európskych zákazníkov. V strede životného cyklu prišlo osvieženie v podobe modernizácie, ktoré sa okrem vzhľadu dotkla najmä techniky pod kapotou. Stonic dostal dva nové laky Azure Blue a Storm Grey. V ponuke je 9 exteriérových finišov, ktoré môžete kombinovať s kontrastnými prevedeniami strechy, napr. bielym alebo novým žltým. Okrem toho v rámci faceliftu dostal nové predné LED svetlá s parabolickou technikou.
V interiéri nájdeme infotainment s uhlopriečkou 8 palcov a 4,2-palcový displej v prístrojovom štíte. Multimediálny systém podporuje online dáta, napr. živé informácie o premávke a nechýba zrkadlenie smartfónu cez Android Auto alebo Apple Car Play. Asistenčné a bezpečnostné systémy ADAS zahŕňajú napr. monitorovanie mŕtveho uhla, udržiavanie v jazdných pruhoch alebo predkolízny systém.
Vzhľad palubnej dosky vychádza z Ria, no v prípade verzie GT-Line dostanete polokožené čalúnenie sedadiel, parádny trojramenný kožený volant so športovým tvarom alebo hliníkové pedále. Tieto prvky pozitívne ovplyvňujú pocity z kabíny, ktorá by bola inak pomerne nudná, strohá a zostavená z tvrdých plastov. Chudobne pôsobia najmä bočné obklady dverí, no našťastie na nich je aj kúsok mäkčeného povrchu v miestach, kde opierate lakeť. Spracovanie nie je zlé, no testovaný kus občas povrzgával, a to práve v miestach bočných tapacírov dverí.
Inak je však kabína veľmi príjemným miestom pre život, a to najmä optikou ergonómie. Za prístup "zo starej školy" ju musím pochváliť. Pre základné funkcie tu vyhradili ešte množstvo klasických, hardvérových tlačidiel a ovládačov. No ani moderná škola nevyjde nazmar, je tu rýchly infotainment s centrálnym displejom, ktorý má peknú grafiku a celkom svižnú odozvu. Takáto kombinácia moderny a klasiky sa mi pozdáva. V spolupráci s množstvom dobre vyriešených odkladacích priestorov tak Stonicu po ergonomickej stránke nemám čo vytknúť.
Interiér kombinuje novodobé technológie s klasickým ovládaním majority základných funkcií. A to chválime.
Predné sedadlá sú pre vysokých pasažierov trošku malé (postavy do 180 cm však budú spokojné), ale celkovo pohodlné a dobre držia telo aj zákrutách. Škoda len neduhu kórejských áut - príliš dopredu sklonenej hlavovej opierky. Pasažieri, ktorí sa nehrbia, si tak polohu musia upraviť väčším sklonom operadla. Inak ich sedadlo núti mať hlavu neprirodzene vpredu.
Na zadných sedadlách ponúka Stonic optikou triedy malých crossoverov nadpriemernú porciu priestoru. Aj s výškou 186 cm som si za seba sadol pohodlne a nevadili by mi ani dlhšia cesta.
Kia udáva objem batožinového kufra 352 litrov. Pod podlahou kufra je batéria mild-hybridného systému a ešte nejaký ten priestor pre drobnosti. Nakladacia hrana je trochu vyššie.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, mild-hybridný systém, spotreba paliva, dynamika)