Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Hyundai i20 N: Vrecková raketa s tuhým korienkom
Po výbornom Hyundai i30 N prišla továreň na zážitkovú jazdu menom N s ďalším ostrým hatchbackom, tentokrát v menšom balení. Výbušný turbomotor so stádom dvoch stoviek koní, ľahká karoséria a športový podvozok s mechanickým samosvorom vyčarili úsmev na tvári a plnotučný pocit z rýchlej jazdy. Toto sa, vážení, opäť raz vydarilo...
Divízia N kórejskej značky stavia jeden športový skvost za druhým. Nečudo, hlavou tímu je Albert Biermann, ktorý v minulosti zodpovedal za vývoj "Emkových" BMW modelov. Ak sa vám zdá tvrdenie o skvostoch prehnané, skúste si i20 N alebo i 30 N vyskúšať poriadne v praxi (najlepšie pri ozaj športovej) jazde a zhodnoťte znovu. Huyndai i30 N si za tých pár rokov na trhu získal srdcia fanúšikov po celom svete. Patrí medzi najpredávanejšie rýchle hatchbacky, vďaka jeho charizme a vlastnostiam vznikajú rôzne fankluby s pravidelnými šoférskymi akciami a v triede ostrých predokoliek patrí jednoznačne medzi hothatche s najväčšou porciou x-faktoru (emócie, radosť z jazdy). Ozaj, nedávno sme ho otestovali a porovnali s Golfom GTI Clubsport v nádhernom prostredí Tirolska. Tu je video:
Na jeho úspechy chce nadviazať ešte kompaktnejší zástupca, postavený na základoch najnovšieho Hyundai i20 N. Recept je veľmi podobný. Potentný turbomotor, pohon predných kolies, poriadne tvrdý a športový podvozok, veeeľa "mechanického" korenia zo starej školy, výrazný bodykit a o úspech je postarané. Navyše, v dnešných temných časoch plošného zdražovania áut mu nechýba férová cenovka.
Interiér je pre ostré nasadenie veľmi dobre vybavený. Nechýbajú veľmi dobre športové sedadlá, ťažká hlavica radiacej páky pre presnejšie radenie, volant s optimálnym tvarom a množstvo informácií o stave auta, ktoré vodič získa z dvoch kvalitne prevedených displejov.
Jednu chybičku však športové sedadlá majú... Integrované opierky hlavy sú pre vyšších ľudí príliš nízko. S výškou 186 cm mi cez ne hlava presahovala o dobrých 10 cm.
Hyundai i20 N poteší aj priestorom na zadných sedadlách. Na kolená je viac miesta ako vo väčšom i30 N.
Hyundai i20 N má pod kapotou motor 1.6 T-GDi (na rozdiel od 2.0 T-GDi v i30 N), podvozok nevyužíva adaptívne tlmiče, zadná náprava je jednoduchá s vlečnými ramenami a torznou priečkou. No zároveň je oproti väčšiemu a staršiemu bračekovi o podstatných 230 až 280 kg ľahší a o 9000 eur lacnejší... S automatickou prevodovkou ho však mať nemôžete, dostupný je len so 6-st. manuálnou prevodovkou.
1.6 T-GDi sa oproti predchodcovi s rovnakým názvom (našli ste ho napr. pod kapotou Kie Ceed GT) mechanicky výrazne líši. Prvou zásadnou zmenou je prechod na reguláciu ventilov CVVD namiesto variabilného časovania ventilov CVVT. Priame vstrekovanie benzínu pracuje s tlakom 350 bar namiesto 250 bar, motor má tiež integrované výfukové zvody, prepracované vnútorné chladenie, nízkotlakové EGR a o 34% nižšie vnútorné trenie. Zmeny sa majú pozitívne prejaviť na nižšej spotrebe paliva a lepšom priebehu výkonu.
Motor 1.6 T-GDi má výkon 150 kW (204 k) a krútiaci moment 275 Nm. S ľahkou 1,2-tonovou karosériou hýbe s veľkou razanciou. Motor ťahá už pod hranicou 2000 ot/min, v strednom pásme prichádza ten pravý turbo záťah. Extra výraznú výkonovú špičku nečakajte, skôr unášanie na vlnách krútiaceho momentu až do vysokého pásma otáčok. K ostrému podvozku sa motor svojim charakterom náramne hodí. Má rýchle reakcie na zošliapnutie plynu, výborný ťah a celok dopĺňa fantastická zvuková kulisa výfuku. Páči sa mi tiež nakrátko sprevodovaná prevodovka, ktorá udržiava motor v ráži. K pohonnému reťazcu nemám žiadne výhrady, funguje skvele.
Zvukom motora a výfuku sa i20 N takmer vyrovná v tomto smere ťažko prekonateľnému bračekovi i30 N.
Od hulvátskeho i30 N sa líši len málo, a to je dobre! Hyundai opäť stvoril poriadneho rebela s výrazným zvukovým sprievodom. Oproti kanónom v i30 N je klapkový výfuk v športovom režime možno ešte o niečo hlučnejší, no "nestrieľa" dávky samopalom až tak často. To však neznamená, že to nevie. Práve naopak, aj tu vás poteší po každom ubratí plynu alebo preradení vo vysokých otáčkach. Len nie s takou intenzitou ako i30 N. Mimochodom, maximálna rýchlosť i20 N je 230 km/h a zrýchlenie z 0 - 100 km/h trvá len 6,2 s.
K dispozícii máte tiež kontrolovaný rozjazd, tzv. Launch Control a automatické medziplyny pri podradení, tzv. RevMatching. Fungujú skvelo, presne a zapnúť si ich môžete aj v štandardnom režime pri bežnej jazde. Jazda je tak plynulejšia a bez "kopania" od ostro naladenej spojky.
Hyundai i20 N sme vyskúšali už aj na okruhu Slovakia Ring, tu je video:
V krátkosti si povedzme niečo aj k spotrebe benzínu. S Hyundaiom i20 N som dokázal jazdiť za 6 l/100 km, ale aj za 11 l/100 km. V prvom prípade išlo o pokojnú jazdu mimo mesta, v tom druhom o ostré nasadenie na zakrútených okreskách. Celkovo však Hyundai i20 N pri bežnej jazde nežerie vôbec veľa, skôr ma prekvapil úspornosťou. Pri štandardnej jazde na našej testovacej trati zožral i20 N v meste 7,4 l/100 km, mimo mesta rovných 6,0 l/100 km a na diaľnici pri 130 km/h pekných 7,2 l/100 km. To sú len o niečo vyššie čísla, aké dosahujú niektoré prepĺňané litrové trojvalce (aj z vlastnej stajne) s polovičným výkonom. Pri defenzívnej jazde tak i20 N nežerie podstatne viac, ako nešportové motorizácie. Ak začnete na plynový pedál poriadne šliapať, spotreba samozrejme letí hore. Kombináciou ostrej jazdy a defenzívnych presunov som bol schopný dosiahnuť priemer 8,5 l/100 km. A to je veľmi fajn...
Pokračujte na ďalšej stránke testu (podvozok, konštrukcia, jazdné vlastnosti, komfort).