Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Honda Jazz 2023 facelift: Viac síl pre špičkový malý hybrid
Hondu Jazz si v teste pripomíname vďaka nedávnemu faceliftu, ktorí ju vylepšil na viacerých frontoch. Najväčšie zmeny sa však udiali pod kapotou.
Verzii Advance dodal facelift viac optického korenia a trochu dravší, športovejší výraz najmä vďaka prepracovanému prednému nárazníku a novej mriežke chladiča.
Zmenu exteriéru dopĺňajú modifikované dizajny zliatinových diskov verzie Advance. Celkovo pôsobí nový Jazz športovejšie a menej uhladene ako predfaceliftové prevedenie. K dispozícii je tiež verzia Crosstar s vyššou svetlou výškou a oplastovaním v štýle crossoverov/SUV. Aj na nej si značka dala záležať a taktiež prepracovala mriežku, nárazníky a disky kolies.
Plne diódové LED svetlá sú štandardnou výbavou a využívajú "drahšiu" a pokročilejšiu šošovkovú techniku. Svietia veľmi slušne, a to v stretávacom aj diaľkovom režime.
V podobnom duchu sa niesli aj zmeny v interiéri. Jazz dostal niektoré nové obkladové materiály, ich zladenie, kombinácie a farby. Najdôležitejším aspektom faceliftu je decentne prepracovaný hybridný pohon. Jeho princíp ostáva zachovaný, no atmosférický motor aj elektromotor dostali vyšší výkon. Jazz je tak dynamickejší než predtým a silu navyše rozhodne cítiť najmä na diaľnici pri vysokých rýchlostiach, kde pôsobí oveľa suverénnejšie. A na modernizovaný Jazz si už viete namontovať aj ťažné zariadenie. Na základe spätnej väzby od zákazníkov Honda homologovala Jazz aj so schopnosťou utiahnuť 500 kg. To vystačí na malé prívesy alebo nosiče bicyklov.
Výkon hnacieho elektromotora sa zvýšil o 10 kW (14 k), čím maximálny výkon narástol na 90 kW (122 k). Výkon 1.5 l atmosférického benzínového motora s priamym vstrekovaním sa zvýšil o 7 kW na výsledných 79 kW (107 k). Krútiaci moment zostáva na hodnote 131 Nm. Inžinieri Hondy tiež prepracovali odozvu na zošliapnutie plynového pedálu, resp. jeho mapovanie a naladenie.
Vodič má skvelý prehľad o dianí pred sebou vďaka veľkému čelnému sklu a špecifickom riešení dvojitých A-stĺpikov. Zároveň konštruktéri dbali, aby vodiča pri jazde opticky nič nerušilo. Palubná doska je preto úplne plochá, displej infotainmentu nevyčnieva a zapustené sú aj stierače.
Na palube Jazzu vládne špecifická, zaujímavá atmosféra pripomínajúca teplo domova.
Honda má svojsky a odlišne riešený hybridný pohon, napr. v porovnaní s Toyotou. V majorite prípadov predné kolesá Hondy poháňa práve elektromotor. Spaľovací atmosférický štvorvalcový benzínový motor pracuje v Atkinsonovom cykle a v hybridnom režime roztáča generátor, ktorý vyrába energiu pre primárny elektromotor a ukladá ju do malej batérie s kapacitou 0,78 kWh. Honda Jazz vie jazdiť aj v čisto elektrickom režime a v režime spaľovacieho motora. Mozog auta medzi režimami prepína bez vášho zásahu a podľa jazdnej situácie. Ak máte dostatočne dobitú batériu, môžete tlačidlom dočasne vyvolať EV režim, teda plne elektrickú jazdu. Keďže však ide o samodobíjací hybrid, Honda Jazz Crosstar prejde na elektrinu maximálne 3 km.
Predné sedadlá sú na pomery triedy malých áut excelentné a pravdepodobne najlepšie v segmente. Nestratili by sa ani v autách strednej triedy! Sú mimoriadne pohodlné, ideálne rozkladajú tlak na telo a podržia aj v zákrutách. Navyše nešetria rozmermi ani materiálmi.
Pocit vzdušnosti, priestor na členky, kolená a hlavu a praktické riešenia interiéru robia z Jazzu priestorového kráľa triedy. Lavica je ukotvená vyššia a preto aj pohodlie sedenia vzadu je na vysokej úrovni - s dobre podoprenými stehnami.
Honda Jazz má tzv. "magické sedadlá" vzadu s odklopnou sedacou časťou. Praktická stránka interiéru tak dosahuje novú úroveň. Nádrž na benzín je pod prednými sedadlami.
Pokračujte na ďalšej stránke testu.