Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Opel Grandland X Hybrid4: Realita lepšia ako sa zdalo po prvej jazde
V domácom teste som nadviazal na prvú jazdu a hľadal odpovede na tri doposiaľ nezodpovedané otázky. Koľko Opel Grandland X Hybrid4 prejde reálne na čisto elektrický pohon v rôznych režimoch a s akou spotrebou, koľko spotrebuje spaľovací motor benzínu v hybridnom režime a ako je na tom pohon 4x4 s prerozdeľovaním sily a elektronickou „komunikáciou“ medzi nápravami. V teste si tiež pomenujeme finančné výhody pri obstaraní plug-in hybridu.
Elektrická časť auta funguje perfektne
Najviac som bol prekvapený z dojazdu na elektrinu a spotreby v elektrickom režime. Pretože prvýkrát sa mi podarilo potvrdiť výrobcom udávané hodnoty podľa novej metodiky WLTP. Elektrickej stránke pohonu najviac vyhovujú presuny po meste, ideálne po rovine, rýchlosťami do 60 km/h. Vtedy vie byť najefektívnejší a súčasne najúspornejší. Pri jazde po okolí mesta a okreskách rýchlosťou 80 až 90 km/h už spotreba rastie a citlivý je aj na stúpania do kopca.
Niekoľko jázd som absolvoval len v meste, dve som dal aj po okreskách mimo mesta. Spotrebu na diaľnici v čisto elektrickom režime som ani neskúšal, pretože pri plug-in hybride to nedáva zmysel. Kapacita batérii je priveľmi malá, aby ste ňou plytvali na jazdu vysokými rýchlosťami. Aj keď, na elektrický pohon vie uháňať rýchlosťou až 135 km/h. Jazdiť s plug-in hybridom na elektrinu dáva zmysel najmä v meste.
Podobne ako pri iných plug-in hybridoch aj tu sa mi vyplatilo využívať voľnobežku po uvoľnení plynu než rekuperovať. Keď už raz rozbehnete tak ťažké auto s pohotovostnou hmotnosťou okolo 1870 kg, lepšie je nechať ho plachtiť než brzdiť rekuperáciou. Aj v tomto prípade platí, že viac získate keď auto pokračuje v jazde na zotrvačnosť a občas zľahka pridáte plyn aby ste ho udržali v pohybe, než neustále ho spomaľovať rekuperovaním a opäť pridávať plyn, čo vás stojí podstatne viac energie než dokážete získať späť.
Video z prvej jazdy:
Výhodou Grandlandu je, že vždy po naštartovaní je aktívna práve voľnobežka a nie rekuperačný režim. Rekuperáciu, v tomto prípade označenú ako brzdný režim B zaradíte zatiahnutím radiacej páky dozadu. Zmysel to dáva hlavne pri klesaní z kopca alebo pri dobrzďovaní pred zákrutou, prípadne na vjazde do križovatky. Jednoducho pri každom brzdení po zastavenie, čím súčasne aj šetríte brzdy. Pokračujte na ďalšej stránke článku.