Stačilo 21 minút, aby prototyp nového Fordu zhorel do tla
Automobilka príčiny požiaru vyšetruje a dodáva, že nešlo o sériový model. Posádka vyviazla bez zranení.
Testovanie nových automobilov má svoje riziká. Prototypy podstupujú náročné záťažové testy v extrémnych klimatických podmienkach, na rôznych povrchoch a často so stovkami kilogramov závažia na palube. Vo vnútri nesedia roboti, ale testovací jazdci a inžinieri, ktorí správanie auta monitorujú. Výroba prototypov prebieha do značnej miery ručne a výsledok zďaleka nie je taký kvalitný ako auto pochádzajúce zo sériovej výroby.
Nevedno, čo stojí za požiarom prototypu nového Fordu radu F Super Duty – veľkého pick-upu určeného hlavne pre severoamerický trh. Plamene vyšľahli od ľavého predného kolesa a v priebehu troch minút pohltili celého auto. O chvíľu bolo po všetkom. Prototyp po 21 minútach doslova ľahol popolom. Dvojčlenná posádka bola v tom čase už dávno mimo vozidla a z incidentu vyviazla bez zranení. To sa nedá povedať o pick-upe, ktorý neprešiel previerkou v arizonskej púšti, kde teploty dosahujú päťdesiat stupňov Celzia.
Ford na margo nehody zverejnil krátke stanovisko, v ktorom potvrdil, že šlo o jeho prototyp. Príčiny vzniku požiaru sú vraj predmetom vyšetrovania.
Požiar odhalil špionážnym fotografom to, čo by sa inak nedozvedeli. Guľôčky roztaveného hliníka, ktoré po vraku ostali na vozovke, potvrdili predošlé domnienky. A síce, že karoséria nového veľkého pick-upu Ford bude do značnej miery zhotovená z hliníka. Američania totiž žiadajú nižšiu spotrebu paliva, no svojich typických štvorkolesových kolosov sa vzdať nemienia.
Modrý ovál preto vymenil oceľ za hliník, aby zredukoval hmotnosť auta, vylepšil jeho jazdné vlastnosti a znížil apetít poháňacích jednotiek. Výroba novinky začne až v marci roku 2016, takže dovtedy majú inžinieri ešte dosť času auto dôkladne vyskúšať.