Škoda Motorsport sídli v novej budove
Šport je súčasťou mladoboleslavskej značky takmer 120 rokov.
Automobilka Laurin a Klement, ktorá neskôr získala meno Škoda, má rovnako dlhú tradíciu v pretekoch ako vo vyrábaní áut.
Zakladatelia automobilky páni Václav Laurin a Václav Klement si od začiatku uvedomovali, že najlepší dôkaz kvality a odolnosti ich výrobkov je víťazstvo v pretekoch. V roku 1901 poslali Narcisa Podsedníčka na preteky na jednovalcovom motocykli. Trať bol na dnešné pomery neuveriteľne dlhá, viedla z Paríža do Berlína. Podsedníček bol taký rýchly, že prešiel cieľom skôr, ako usporiadatelia stihli postaviť časomieru. To bolo prvé víťazstvo stroja z Mladej Boleslavi, i keď oficiálne neuznané. Legendárnym víťazným strojom, sa stal aj automobil Laurin a Klement FCR z roku 1909, ktorý skonštruoval Otto Hieronymus. Predpisy vtedy obmedzovali iba vŕtanie valcov, a tak geniálny konštruktér a pretekár postavil štvorvalcový motor s rozvodom OHC so zdvihom 250 milimetrov! Z objemu 5671 kubických centimetrov dostal výkon 100 koní. Aj neskôr vzniklo v oddelení motoristického športu mnoho skvelých áut, ktoré získali vavríny na svetových tratiach Bol to napríklad šesťvalcový Rapid z roku 1935 na pretekoch 100 míľ alebo štvorvalcový na Rallye Monte Carlo 1936. Po druhej svetovej vojne vyhrávala pravidelne svoju triedu v Monte Carle aj Octavia Touring Sport. Azda najviac si pamätáme Škodu 130 RS, ktorú vo svete najviac preslávil Nór John Haugland. Novodobá história priniesla v roku 1999 kategóriu automobilov triedy WRC.
Športové oddelenie Škoda Motorsport nadviazalo po zrušení kategórie S2000 v roku 2015 novým modelom kategórie R5 a od svojho prvého víťazstva na Rally Šumava vyhráva prakticky neustále. Škoda Fabia R5 sa stala najúspešnejším súťažným autom v dejinách automobilky. Nie len v majstrovstvách sveta v kategórii WRC2, ale úspešné je aj komerčne. Jazdí v 92 tímoch v celom svete a počas štyroch rokov vzniklo viac ako 250 kusov Fabie R5. Motor s objemom 1620 kubických centimetrov má priame vstrekovanie benzínu a výkon približne 210 kW (285 k) a krútiaci moment 420 Nm. Cez päťstupňovú prevodovku so sekvenčným ovládaním sa výkon prenáša na všetky kolesá. Na oboch nápravách sú mechanické diferenciály. Riadiaca jednotka motora pochádza z firmy Magneti Marelli. Štvorvalec má turbo s reštriktorom, ktoré má priemer 32 milimetrov. Spotreba benzínu na trati rýchlostnej skúšky je 0,6 litra na kilometer, na prejazdoch 0,2 litra na kilometer. Medzinárodná automobilová federácia predpísala maximálnu cenu za základnú verziu 180-tisíc eur. Na želanie klientov sa dá auto vybaviť. Rozdielne sú napríklad sedadlá, či bezpečnostné pásy, priplatiť sa dá za rôzne druhy napájania benzínového potrubia, čo môže urýchliť servis počas rally. Vybrať sa dá verzia primárne určená na asfaltové trate alebo prašné. Top verzia stojí asi 230 tisíc eur. Výroba jedného auta trvá asi 10 pracovných dní, ale klienti čakajú dlho na poradie. V zimnom období je dopyt menší, vtedy je dodacia lehota Fabie R5 asi mesiac. Na sklonku roku 2018 sa oddelenie Škoda Motorsport presťahovalo do nových priestorov v Plazoch pri Mladej Boleslave. Nové sídlo má rozlohu 16 400 štvorcových metrov. Je tu mesto pre vývoj, výrobu, sklady na dielce i pneumatiky a prototypová dielňa. Nechýbajú ani kancelárske priestory a showroom. Objednávky zákazníkov má na starosti Šárka Králová. Škoda Motorsport ukázal, ako bude vyzerať Fabia R5, ktorá príde v priebehu sezóny 2019. Homologizáciu FIA by mala mať od 1. júla. Základná koncepcia ostane samozrejme zachovaná, na prvý pohľad sa zmenia predné svetlomety a nárazník podľa faceliftových zmien sériového modelu. O technických zmenách sa dozvieme detaily až po dôkladných testoch.