Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Škoda 440 má 65 rokov, všetci ju volali Spartak
Mal to byť medzityp, kým sa nepodarí vyvinúť úplne nové auto. Mierne vylepšený však prežil ako Octavia Combi do roku 1971.
Prvý prototyp bol hotový v decembri 1953.
Prototyp nového auta prvýkrát ukázali na prvomájovej manifestácii 1954 v Mladej Boleslave. Na prednej kapote mal nápis Spartak. Bol to neobvyklý postup, o sériovej výrobe a dokonca ani o názve nového auta nebolo ani zďaleka rozhodnuté. Po druhej svetovej vojne bol po autách v Európe veľký hlad. Bolo jasné, že automobilka Škoda potrebuje do výrobného programu nový model. Pokračovateľ predvojnovej éry Škoda 1101 Tudor s dreveným rámom karosérie bol nemoderný a v roku 1951 ho prestali vyrábať. Na dlhé experimenty nebol čas ani peniaze, preto bolo rozhodnuté, že sa pre nový model použije pohon a nápravy z vyrábaného modelu Škoda 1200 Sedan. Úplne nová mala byť celokovová karoséria. Dvojdverový sedan mal byť podľa pôvodného návrhu menší, s rázvorom 2020 milimetrov a dĺžkou 3720 milimetrov, ale nakoniec sa na podnikovej porade 7. októbra 1953 dohodlo, že nové auto bude väčšie. Hoci trh bol po autách hladný, znárodnenie majetku, kolektivizácia a drastická menová reforma dovolili ľuďom o autách iba snívať, ale kupovať ich. Nový projekt nakoniec počítal s rázvorom 2400 milimetrov, hoci Tudor mal 2485 milimetrov a s dĺžkou 3960 milimetrov. Hlavným konštruktérom bol František Přibyl, vedúcim konštrukcie karosérie bol Jozef Velebný.
Model budúceho auta v jeseni 1953.
Jozef Velebný sa narodil v Pukanci 12. decembra 1906. Keď mal desať rokov odišiel za učňa do automobilky Laurin a Klement. V tom čase sa kolesá podlahy i rámy karosérií vyrábali z dreva. Mladý Jozef si v dielni vážne poranil ľavú ruku a prišiel o prsty. Firma ho teda poslala študovať. Po skončení školy pracoval v konštrukčnej kancelárii a nakoniec sa stal vedúcim konštruktérom. Symbolicky sa počas jeho éry prestalo používať drevo ako nosná časť karosérie a Škoda 1200 Sedan bol jeho dielo, prvé auto značky Škoda s celokovovou karosériou.
Miroslav Fousek štartoval so Spartakom na Rallye Monte Carlo v roku 1956.