Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb 21c0479 037  1 Thumb mercedes amg gt 63 s e performance  2 Thumb mercedes amg gt 63 s e performance  3 Thumb mercedes amg gt 63 s e performance Thumb 21c0479 036

Šéf Mercedes-AMG predpovedal, ako dlho tu ešte budú osemvalcové motory

Mercedes-Benz nabehol na vlnu elektrifikácie medzi prvými. Vo svojom portfóliu má množstvo plug-in hybridov a taktiež široké spektrum čisto elektrických modelov. Zároveň však patrí medzi posledných výrobcov áut, ktoré ešte ponúkajú "aristokratický" spaľovací motor - veľkoobjemový osemvalec. Ako dlho tu ešte s nami prežije?

Veľké motory s viac ako štyrmi valcami to v Európe majú pomaly ale iste spočítané. Aj v prémiovom segmente ich ponuku výrobcovia okresali. Je všeobecne známe, že ich život postupne končí. A končia pomaly aj samostatné spaľovacie motory ako také. Jedným z klincom do rakvy má byť chystaná norma Euro 7, ktorá bude platná pravdepodobne od roku 2025. O tom ale nabudúce...

Odporúčame:

Mercedes-Benz kvôli emisnej norme EURO 7 výrazne obmedzí ponuku motorizácií

S na prvý pohľad potešujúcou správou prichádza šéf AMG divízie Mercedesu. V rozhovore pre časopis Road And Track povedal, že ich osemvalec prežije (v AMG modeloch) pravdepodobne ešte ďalších 10 rokov. "Myslím si, že majú budúcnosť. Som si tým istý, že V8 tu s nami bude ďalších 10 rokov. Dopyt je vysoký, celosvetovo máme veľa zákazníkov, ktorí osemvalce milujú a verím, že aj v budúcnosti tu tento typ zákazníkov bude," hovorí Philipp Scheimer.

V praxi to však pri Mercedese-AMG až také ružové nebude. Áno, osemvalce bude ponúkať možno ešte ďalších 10 rokov, ale len v TOP a najväčších modeloch. A závisí tiež na trhu. V USA síce AMG môže s osemvalcami pôsobiť roky, no v emisne hysterickej Európe už po roku 2025 (norma Euro 7) pochodiť nemusí. 

Taktiež nie je žiadnym tajomstvom, že napr. taký nový Mercedes-AMG C 63 už ikonický osemvalec pod kapotou mať nebude, ale príde s poriadne elektrifikovaným pohonom so základom v turbobenzínovom štvorvalci. Pôjde o rýchly plug-in hybrid so šialeným výkonom (vďaka dodatočnej sile elektromotora), ale veľkoobjemové srdce už pod jeho kapotou nečakajte. Spaľovací motor bude mať objem dva litre a štyri valce.

Navyše, aj vysokovýkonná divízia Mercedesu postupne prechádza na rýdze elektromobily. Nedávno predstavili prvý, čisto elektrický AMG model EQS 53 a postupne ich bude len a len viac. Plnokrvné spaľovacie motory AMG zachová len pre niektoré vybrané AMG modely a aj to v spolupráci s elektrifikáciou. Dobrým príkladom je nedávno predstavený Mercedes-AMG GT 63 S E-Performance. Ide o plug-in hybrid, ktorý tvorí biturbo osemvalec s objemom 4.0 l a elektromotor na zadnej náprave. Celkovým výkonom šialených 620 kW (843 k) a krútiacim momentom 1400 Nm (!) patrí k dnešnej špičke automobilového priemyslu a blíži sa ikonickým hyperšportovým kúskom.