Vw tiguan 11 2021 1140x190
Thumb mercedes euro 7 halving autozurnal.com 4 Thumb mercedes euro 7 halving autozurnal.com 1 Thumb mercedes euro 7 halving autozurnal.com 2 Thumb mercedes euro 7 halving autozurnal.com 3

Mercedes-Benz kvôli emisnej norme EURO 7 výrazne obmedzí ponuku motorizácií

Mercedes-Benz sa už v predstihu chystá na nesmierne prísnu emisnú normu Euro 7, ktorá zatopí majorite motorov, spaľujúcich benzín a naftu. Do platnosti má vstúpiť v roku 2025. Kvôli novej európskej norme Mercedes výrazne oreže ponuku motorizácií, a to až o 50 %. 

V rozhovore pre prestížny automagazín Autocar to potvrdil šéf vývoja Daimler AG. Príchod emisnej normy Euro 7 bude pre mnohé spaľovacie motory stopkou - naprieč všetkými automobilovými značkami. Mimoriadne prísna norma na jednej strane spôsobí, že motory ju bez určitej formy elektrifikácie nezvládnu.To by až tak nevadilo, keďže už dnes je mild-hybridná technika bežná. No predraží to vývoj, výrobu a taktiež finálnu cenu produktu. Chystané limity však môžu byť tak prísne, že ich nezvládnu ani mild-hybridy. Full a plug-in hybridy sú však drahšie na výrobu a do najmenších automobilových tried sa "nehodia"... Pre mnohé malé autá, zamerané na cenu to môže znamenať jediné - prechod na čisto elektrickú verziu alebo odchod do dôchodku.

Autá so spaľovacími motormi v čase príchodu Euro 7 môžu tak výrazne zdražieť, že v porovnaní s elektromobilmi v čase stupňujúcej sa emisnej hystérie nebudú dávať prakticky žiaden zmysel. Mercedes tiež potvrdil, že zdroje a energiu bude jeho vývojové oddelenie venovať elektrickým autám a spaľovacie motory pôjdu do úzadia. Orezanie ponuky motorov Mercedesu však neznamená, že sa im naďalej nebude venovať... Aj keď mnohé značky oznámili koniec vývoja nových úplne nových spaľovacích motorov, Mercedes s nimi ďalej počíta, a to do roku 2030.  

Ako zmení emisná norma Euro 7 spaľovacie motory? Podľa návrhu Európskej komisie by mali byť benzínové autá vybavené viacstupňovým "superkatalyzátorom". Ten sa má skladať z vyhrievaného elektrického katalyzátora, dvojitých trojcestných katalyzátorov, filtra pevných častíc a amoniakového katalyzátora. Okrem toho má byť vozidlo vybavené "diagnostickým" zariadením, ktoré bude neustále kontrolovať zloženie emisií, počas každej jazdy a dokonca aj pri sťažených podmienkach (výrazne mínusové teploty, ťahanie prívesu atď.).

Zdroj: motor1.com, Autocar