Kia 1140x190
Thumb 2021 04 17 image 21c0254 013 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 1 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 2 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 4 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 7 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 5 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 6 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 9 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 13 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 10 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 11 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 12 Thumb mercedes eqs 53 amg autozurnal.com 8

Prvé elektrické AMG podrobne: Mercedes-AMG EQS 53 s výkonom až 560 kW!

EQS 53 4MATIC+ je prvým AMG elektromobilom nemeckej značky. Luxusný sedan s výkonom až 560 kW bol vo všetkých oblastiach, ktoré sú relevantné pre maximálny výkon, nanovo vyvinutý a zdokonalený v Affalterbachu. 

Športovo-luxusné EQS-ko chce presvedčiť zákazníkov AMG, že elektromobilita, jazdné zážitky a športové vlastnosti idú dokopy. Pripravilo si aj špeciálnu zvukovú kulisu, ktorá ma priniesť emócie.


Srdcom nového modelu Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ je koncepcia pohonu s dvoma motormi a pohonom všetkých kolies. Výkonné elektrické hnacie ústrojenstvo, ktoré obsahuje jeden motor na prednej náprave a jeden motor na zadnej náprave, ponúka plne variabilný náhon na všetky kolesá AMG Performance 4MATIC+, ktorý prenáša hnaciu silu na vozovku vo všetkých jazdných podmienkach. Základná verzia dosahuje maximálny celkový výkon 484 kW (658 k), maximálny krútiaci moment elektrického stroja dosahuje 950 Nm. S balíkom AMG DYNAMIC PLUS, ktorý sa dodáva na želanie, sa maximálny výkon v režime launch Control s funkciou zvýšenia výkonu zvýši až na 560 kW (761 k). Maximálny krútiaci moment elektrického stroja dosiahne hodnotu až 1 020 Nm.

Elektromotory na prednej a zadnej náprave, ktoré sú špecifické pre AMG, sú synchrónne motory s permanentnými magnetmi (PSM). Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ pri stave nabitia aspoň 80 percent potom zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je vo voliteľnom balíku obmedzená na 250 km/h. V rámci sériovej výbavy zrýchli AMG EQS z 0 na 100 km/h za 3,8 sekundy (stav nabitia aspoň 80 %). Maximálna rýchlosť je v tomto prípade obmedzená na 220 km/h. Rekuperačný výkon dosahuje hodnotu až 300 kW.

Zvuk vozidla bol a je dôležitou súčasťou jazdného zážitku. Verzia EQS 53 4MATIC+ prináša nový, mohutný, sonórny zvuk do jazdenia na elektrický pohon. Jej ozvučovací systém pomocou špeciálnych reproduktorov, budičov kmitov a generátora zvuku vytvára osobitný zvukový zážitok s dvomi charakteristikami: "Autentický" alebo "Výkonnostný". Tento zvukový efekt sa generuje vnútri aj vonku a je tonalitou a intenzitou prispôsobený konkrétnemu jazdnému stavu, zvolenému jazdnému programu alebo želaniu vodiča. Na papieri to znie dobre, no sme veľmi zvedaví, aká bude realita...

Nová generácia akumulátorov s kapacitou 107,8 kWh

EQS 53 je vybavený 400-voltovým akumulátorom, ktorý sa vyrába podľa najnovších štandardov lítium-iónovej technológie. V oblasti chemického zloženia článkov akumulátora nastal veľký pokrok, pokiaľ ide o trvalú udržateľnosť: podiel kobaltu sa znížil na desať percent, optimalizovaný aktívny materiál pozostáva z niklu, kobaltu a mangánu v pomere 8:1:1.

Akumulátor má využiteľnú kapacitu energie 107,8 kWh. Technicky zaujímavým komponentom je použitý zväzok vedení, ktorý je špecifický pre AMG. Tento zväzok vedení je prispôsobený vysokým výkonovým charakteristikám. Aj systém manažmentu akumulátora bol vyladený špecificky pre AMG. Jazdné programy „Šport“ a „Šport+“ sú orientované na výkonnosť, jazdný program „Komfort“ je orientovaný na dojazd. V porovnaní s predchádzajúcimi stupňami vývoja sa nová generácia akumulátorov vyznačuje výrazne vyššou energetickou hustotou. Okrem toho má vyšší výkon nabíjania. Novinkou je aj možnosť inštalácie aktualizácií pre systém manažmentu akumulátora vzduchom.

Ďalšou výhodou novej generácie akumulátorov sú výrazne kratšie časy nabíjania. Rovnako ako v sesterskom modeli od značky Mercedes-EQ, aj v tomto prípade možno akumulátor nabíjať jednosmerným prúdom s výkonom do 200 kW na rýchlonabíjacích staniciach. V tomto prípade je možné „natankovať“ elektrický prúd pre ďalších 300 kilometrov (WLTP) už po 19 minútach. Vďaka palubnej nabíjačke možno elektrifikované EQS-ko AMG nabiť striedavým prúdom do 22 kW celkom komfortne doma alebo na verejných nabíjacích staniciach.

Podiel na skrátení časov nabíjania má aj efektívny tepelný manažment. Keď je inteligentná navigácia aktivovaná, akumulátor sa počas jazdy podľa potreby predhreje alebo ochladí, aby na mieste nabíjania dosiahol optimálnu teplotu na rýchle nabíjanie. Želaný teplotný rozsah akumulátora sa dosahuje pomocou okruhu chladenia a v ňom integrovaného prihrievača PTC (pozitívny koeficient teploty).

Technické údaje:

Konštrukcia akumulátora je orientovaná na zabezpečenie optimálnej prevádzkovej teploty zásobníka energie vo všetkých podmienkach používania. Hliníkové profily rámu akumulátora majú určené chladiace dutiny, cez ktoré prúdi chladiace médium. Inteligentný tepelný manažment a manažment nabíjania sa celkovo stará o to, aby boli po dlhú dobu zachované vysoké nabíjacie prúdy.

Akumulátor sa vyznačuje aj dlhou životnosťou. Podstatnou mierou k tomu prispieva funkcia Nabíjanie ECO: inteligentné riadenie zmierňuje zaťaženie akumulátora počas nabíjania, čím spomaľuje prirodzený proces starnutia akumulátora. Výhody pre zákazníka prináša aj funkcia prerušenia nabíjania: nabíjanie je možné pozastaviť vo voľne voliteľných časoch, napríklad na neskoršie využitie výhodnejšieho nočného prúdu. Dokladom o dlhej životnosti vysokovoltových akumulátorov je certifikát akumulátora. Tento certifikát platí do desiatich rokov alebo do jazdného výkonu 250 000 kilometrov.

Podvozok nového modelu Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ je podobne ako EQS od značky Mercedes-EQ vybavený viacprvkovou prednou nápravou a zadnou nápravou s priestorovým zavesením kolies. Inžinieri AMG cielene zdokonalili a vyladili komponenty tak, aby spĺňali osobitné požiadavky zákazníkov AMG. To platí pre komfort jazdy aj pre jazdnú dynamiku. Podvozok má vzduchové pruženie, ktoré je spojené s adaptívnym, elektronicky riadeným nastavovaním tlmenia v kombinácii so sériovým riadením zadnej nápravy.

Novinkou sú tie komponenty podvozka špecifické pre AMG, ktoré ovplyvňujú dynamiku jazdy. To sa týka napríklad nosníka zadnej nápravy, ktorý inžinieri v Affalterbachu vyvinuli úplne nanovo. Aj ložiská pomocného rámu a motora boli vyvinuté úplne nanovo a sú vyhradené exkluzívne pre modely AMG. To sa okrem iného týka aj prepracovaných priečnych stabilizátorov, ako aj strmeňov kolies a ramien náprav, ktoré sú odvodené od iných modelov AMG Performance.

Model Mercedes-AMG EQS 53 4MATIC+ je sériovo vybavený riadením zadnej nápravy. Uhol natočenia kolies až 9 stupňov spôsobom podporuje agilné jazdné vlastnosti veľkého sedanu. Priemer otáčania sa zmenšil na úroveň kompaktného vozidla.

Súhra riadenia prednej a zadnej nápravy je navrhnutá tak, aby sa pri jazde v meste a mimo mesta dosahovali agilné reakcie s nízkou silou vynakladanou na riadenie. Pri rýchlostiach pod 60 km/h sa zadné kolesá natáčajú opačným smerom ako predné kolesá. AMG EQS vďaka tomu jazdí obratne, s ľahkosťou a agilne. To má mimoriadne pozitívny účinok pri odbočovaní, svižných zmenách smeru jazdy a manévrovaní.

Od rýchlosti presahujúcej 60 km/h sa zadné kolesá natáčajú rovnakým smerom ako predné kolesá. Rázvor, ktorý sa tým virtuálne predĺži, ponúka vyššiu jazdnú stabilitu a bezpečnosť jazdy vo vyšších rýchlostiach, rýchlejšie zmeny jazdných pruhov alebo náhle vyhýbacie manévre.

Ohromný výkon krotí brzdová sústava AMG so šesťpiestikovými strmeňmi bŕzd a brzdovými kotúčmi s rozmermi 415 x 33 milimetrov na prednej náprave a jednopiestikovými strmeňmi bŕzd a brzdovými kotúčmi s veľkosťou 378 x 22 milimetrov na zadnej náprave. V prípade keramickej vysokovýkonnej kompozitnej brzdovej sústavy AMG (na želanie) sa vpredu používajú ešte väčšie brzdové kotúče s rozmermi 440 x 40 milimetrov. Ďalším špičkovým technickým komponentom je prídavná funkcia i-Booster. Tá zabezpečuje, že brzdový systém maximálne efektívne kombinuje elektrickú rekuperáciu s hydraulickou brzdou. Na dosiahnutie autentického jazdného zážitku je funkcia i-Booster špeciálne nastavená na pocit z pedála, ktorý je typický pre AMG, a väčšiu brzdovú sústavu AMG.

Zaujímavosti z výroby

Strecha závodu Factory 56, teda výrobného strediska AMG EQS, je pokrytá 12 000 fotovoltickými panelmi. Tieto panely dosahujú maximálny výkon približne 5 000 kWp, a preto dokážu v priemere pokryť približne 30 percent energetického dopytu závodu ročne. Celkovo sa potrebná spotreba energie v porovnaní s inými montážnymi halami znížila o 25 percent. Výrobná hala Factory 56 je napokon fabrika s nulovou uhlíkovou stopou – je kompletne neutrálna z pohľadu emisií CO2. Štyridsať percent strešnej plochy závodu Factory 56 je pokrytých zeleňou, v hlavnej budove bol prvýkrát použitý recyklovaný betón. Výroba mimoriadne komplexných lítium-iónových akumulátorov v závode v Hedelfingene, ktorý je súčasťou prevádzky Stuttgart-Untertürkheim, bude od roku 2022 prebiehať s neutrálnymi emisiami CO2. V rámci strategického partnerstva výrobca automobilov Mercedes-Benz navyše dohodol odber článkov akumulátorov, ktoré sú vyrobené "uhlíkovo neutrálne"

Konštrukčné diely sú vyrobené z materiálov, ktoré šetria zdroje (recyklované materiály a obnoviteľné suroviny) a vážia viac ako 80 kilogramov. Podlahové krytiny plnoelektrického modelu AMG sú zošité z novej priadze z obnoveného nylonu. Jedna tona tejto priadze ušetrí viac ako 6,5 tony CO2 v porovnaní s novým materiálom. Oceľ pre karosériu sa do 80 percent skladá zo sekundárnej ocele, ktorá sa získava najmä z recyklovaného oceľového šrotu.

Po využití vo vozidle možno akumulátorom dodať druhý život: napríklad v akumulátore energie siete Mercedes-Benz Energy GmbH. Táto spoločnosť spolu so svojimi partnermi už do nemeckej elektrickej siete zaviedla tri veľkokapacitné akumulátory s celkovou kapacitou približne 50 MWh z automobilových akumulátorových systémov. Prvý obnovený akumulátorový zásobník bol zapojený do siete už v októbri 2016 vo vestfálskom meste Lünen.