Šéf Astonu Martin bez servítky o elektromobilite a autonómnej jazde
Andy Palmer sa na nedávnej akcii Driving Future veľmi otvorene rozhovoril o témach, ktoré motoristickýcm svetom v súčasnosti najviac rezonujú. Šéf Astonu Martin považuje nútený tlak na rozvoj elektromobility za škodlivý a taktiež "kritizuje" príliš optimistické správy o autonómnej jazde. Prečítajte si, čo si o nich myslí.
„Elektromobily sú jednou z ciest, ale nie sú všeliekom. Hnevá ma, ak sa niekto snaží zvoliť tú najlepšiu technológiu," tvrdí Palmer. Navyše pridáva, že nikto nevie, čo bude za 20,30 či dokonca 40 rokov, a preto by sa mal vývoj technológii nechať na prirodzenom vývoji. Vlády by nemali tlačiť na jedno jediné "riešenie", ktoré je podľa nich najlepšie. Násilné pretláčanie elektromobilov podľa Palmera nemá s ekológiou veľa spoločného a môže uškodiť.
A čo autonómna jazda?
Nevynechal ani autonómnu jazdu a samojazdiace autá. Tvrdí, že autonómna jazda tak, ako nám ju v súčasnosti globálne predstavujú, je utópiou. Pokiaľ nebude geograficky zmapovaný každý kút planéty, tak je masové rozšírenie autonómných áut úrovne 5 nereálne. Podľa Palmera je horšie to, že myšlienka úplnych autopilotov sa už v súčasnosti prezentuje s veľkoleposťou a ich blízkym príchodom, no systémy autonómnej jazdy sú globálne "ešte len v plienkach". Na túto tému sme sa porozprávali na podujatí #NEXTGen aj s jedným z vrcholných predstaviteľov BMW, ktorý sa na realitu taktiež pozerá triezvo.
Šéf Astonu Martin nevynechal ani horúcu tému Brexitu, ktorý je pre značku veľkou záťažou. (Nielen) pre Aston Martin je dôležitá istota a politická stabilita. "Obchodné záležitosti by boli jasnejšie, ak by došlo k odchodu a zachoval by sa bezcolný vzťah s Európou. No každé rozhodnutie je lepšie, ako to , čomu čelíme teraz," tvrdí Palmer. Dodáva, že pri každom "oznámení" o odchode musia dať bokom kapitál a pracovné sily, aby sa venovali záležitosti, "ktorá sa možno stane, a možno nestane".