Sedemmiestny Touran má dosť miesta aj úplne vzadu
V expozícii značky Volkswagen sme si ako prvý vyhliadli nový Touran. Kompaktný van dostal v rámci generačnej obmeny väčšie rozmery a priestorovo úspornejšiu platformu MQB.
Konštruktéri mali dva dôvody, prečo Touran nafúknuť: kvôli zlepšeniu priestorovej ponuky v kabíne a tiež preto, aby ho výraznejšie odčlenili od Golfa Sportsvan. Na ten sa mimochodom dosť podobá.
Niektoré spoločné prvky však kvitujeme – napríklad veľké okná. Sprostredkujú veľmi dobrý výhľad a v kabíne bude dosť svetla aj bez príplatkovej panoramatickej strechy.
Ako prvý sme vyskúšali druhý rad s tromi samostatnými sedačkami (prostredné je užšie: 455-410-455 mm). Sú posuvné v rozsahu 200 milimetrov a majú polohovateľné operadlá. Pri prvom kontakte s novinkou nám sedenie v druhom rade pripadalo veľmi pohodlné. Sedáky sú ukotvené dostatočne vysoko nad podlahou, takže podopierajú stehná a operadlá sú dostatočne vysoké.
Automobilky občas zvyknú podľahnúť snahe o čo najlepšiu variabilitu, ktorá ide na úkor pohodlia cestujúcich. Nový Touran tento problém netrápi. Pritom manipulácia so sedačkami nie je zložitá a po ich sklopení vzniká rovná plocha.
Úplne vzadu je prekvapivo dosť miesta, aj keď nastupovanie vyžaduje gymnastické vlohy. Stačí, aby sedadlá druhého radu neboli posunuté celkom dozadu, ale približne uprostred a dosť priestoru budú mať všetci. Hoci celkom zadné sedadlá majú skromné rozmery a nízko položené sedáky, z hľadiska priestorovej ponuky patrí Touran medzi najlepšie kompaktné vany.
Výrobca uvádza iba objemy batožinového priestoru, naloženého po strop. Obvykle sa ráta kapacita po spodnú hranu okna, resp. po krycie plató. Do päťmiestneho Touranu naložíte 1040 až 1980 litrov batožiny. Sedemmiestny pojme 917 až 1857 l. Veko kufra sa za príplatok môže ovládať elektricky.
Od Tourana sme čakali trochu širšiu kabínu. V druhom rade v oblasti ramien sme namerali 1430 mm, čo je hodnota na úrovni Golfa Sportsvan. Do druhého radu sa zrejme zmestia iba dve detské sedačky, plus podsedák. Definitívne to však potvrdíme až po klasickom redakčnom teste.
Novinka dostala do vienka veľa odkladacích priestorov. Nerátali sme to, ale je ich vraj 47. Napríklad vľavo od volantu je malá, pogumovaná polička. Pred spolujazdcom sa nachádzajú hneď dve uzatvárateľné schránky. Hornú vo vystavenom aute vypĺňal CD/MP3 menič a porty pre SD karty. V lakťovej opierke je vyberateľný „kýblik“, ktorý môžete využiť aj ako odpadkový kôš.
Zásluhou novej platformy MQB došlo k medzigeneračnému zníženiu hmotnosti auta v priemere o 65 kilogramov, a to napriek zväčšeniu vonkajších rozmerov.
Pod prednou kapotou pracujú prepĺňané štvorvalce najnovšej generácie, plniace požiadavky emisnej normy Euro6. Ako absolútny základ slúži agregát 1,2 TSI (81 kW/110 k). Kombinuje sa výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.
Silnejšiu jedna-štvorku (110 kW/150 k) je možné spriahnuť so šesťstupňovým manuálom, alebo dvojspojkovým automatom DSG so siedmimi stupňami pre jazdu dopredu. Najsilnejší benzínový motor 1,8 TSI (132 kW/180 k) dostanete výhradne so šesťstupňovou prevodovkou DSG.
Naftové motorizácie sú tri: 1,6 TDI (81 kW/110 k), 2,0 TDI (110 kW/150 k) a 2,0 TDI (140 kW/190 k). Všetky tri sériovo spolupracujú so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a za príplatok s prevodovkou DSG. Volkswagen na teraz spomína iba pohon predných kolies. Odhadujeme, že štvorkolka s medzinápravovou spojkou Haldex na seba nenechá dlho čakať.
Vo výbave môžeme nájsť množstvo bezpečnostných systémov i diódové predné svetlomety. Autu veľmi pristane športový R-Line paket s agresívnejšie tvarovaným predným nárazníkom a ďalšími doplnkami (v galérii biely Touran).