RS modely Škoda majú bohatú históriu. Súčasnosti kraľuje najširšia ponuka motorizácií
Rýchle modely Škody s odznakom RS začali písať svoju novodobú históriu počnúc prvou generáciou Octavie RS z roku 2001. Po takmer dvadsiatich rokoch vývoja dnes kúpite oveľa výkonnejšiu Octaviu RS rovno s troma typmi motorov. Z RS ponuky si vyberie každý podľa svojich preferencií. Poďme sa v krátkosti pozrieť na históriu športom okorenených modelov Škody a súčasnú ponuku.
Skratka RS pochádza z dlhšieho názvu "Rally Sport" a jej história sa datuje až do roku 1974. Česká značka vtedy použila skratku RS po prvýkrát ako modelové označenie vtedajších pretekárskych prototypov Škoda 180 RS a 200 RS. 70. a 80. roky minulého storočia sa taktiež niesli na RS vlne, a to vďaka úspechom Škody 130 RS v motoristickom športe.
Škoda 130 RS
"Rally Sport" od roku 2001 odkazuje aj na tie najrýchlejšie a najšportovejšie sériové modely v ponuke. V prvej novodobej Octavii mohli vtedajší záujemcovia obdivovať potentný turbobenzínový motor s objemom 1.8 litra a výkonom 132 kW (180 k), pôvodom z Audi. Vďaka relatívne nízkej hmotnosti a vysokému výkonu dokázala prvá "Eresa" jazdiť až 235 km/h a na stovku zrýchlila za 7,9 s. Okrem motora mala Octavia RS samozrejme vyladený podvozok a atraktívny vzhľad. Vyrábala sa tiež v kombi verzii, ktorá je dnes veľkou vzácnosťou.
V roku 2001 prišla sériová podoba rýchlej Octavie RS. V roku 2003 nasledovala naftová Fabia RS. Ide o prvé dve novodobé autá Škody s odznakom "Rally Sport".
V roku 2003 do ponuky pribudla menšia sestrička, Škoda Fabia RS prvej generácie. Pod kapotu nedostala benzínový, ale výkonný naftový turbomotor 1.9 TDI PD s výkonom 96 KW (131 k). V tej dobe patrila Fabia RS medzi najostrejšie malé hatchbacky s naftovým pohonom a jej výbušná povaha zaujme dodnes. V tej dobe jej výrobca udával tiež veľmi nízku spotrebu nafty, len 5,6 l/100 km.
Prečítajte si tiež:
Nový infotainment Škoda má funkcie, o ktorých ste netušili. Toto všetko dokáže
V roku 2005 prišla druhá generácia Octavie RS - väčšia, výkonnejšia a rýchlejšia. Po prvýkrát bola k dispozícii aj s turbodieselom 2.0 TDI 125 kW (170 k) a automatickou dvojspojkovou prevodovkou DSG. Benzínové srdce zastúpil turbomotor 2.0 TFSI s výkonom 147 kW (200 k). Takto motorizovaná Octavia RS zrýchlila na stovku za 7,5 s a maximálne uháňala 238 km/h. Podobne ako pri prvej generácii, aj druhá Eresa bola k dispozícii s karosériou typu liftback a kombi.
Druhá generácia Fabie RS z roku 2010 vymenila turbodieselový motor za menší, ale výkonný benzínový štvorvalec 1.4 TSI Twincharger s dvojitým prepĺňaním - turbodúchadlom a zároveň aj kompresorom. Celkový výkon 132 kW (180 k) a 7-st. prevodovka DSG umožňovali Fabii RS zrýchliť na stovku za 7,3 s a maximálka bola 224 km/h. V tejto generácii bola Fabia RS dostupná aj s karosériou kombi.
Tretia generácia Octavie RS z roku 2013 prekonala úspechmi obe predchodkyne. Prepracovaný motor 2,0 TSI mal spočiatku výkon 162 kW (220 k), motor 2,0 TDI ponúkal 135 kW (184 k) a po prvý raz bol k dispozícii aj s pohonom všetkých štyroch kolies. Výkon benzínového motoru neskôr vzrástol na 169 kW (230 k), v špičkovej verzii Octavia RS 245 dokonca až na 180 kW (245 k). Tretie generácia bola taktiež k dispozícii s dvoma typmi karosérie.
Hviezdou RS rodiny je tiež najväčšia Škoda Kodiaq RS. Mladoboleslavská značka ho predstavila v roku 2018, vo výrobe však ostal len do roku 2020. Ide o najrýchlejšie 7-miestne SUV na legendárnom okruhu Nürburgring. Kodiaq RS dostal biturbo verziu motora 2.0 TDI s výkonom 176 kW (240 k).
V súčasnosti ponúka Škoda niekoľko modelov s ikonickým odznakom RS. Octaviu RS kúpite s rýdzo benzínovým alebo naftovým motorom, nechýba ani elektrifikovaná plug-in hybridná verzia RS iV. Keďže má mimoriadne nízke udávané emisie a spotrebu paliva, aj vďaka nej tu zároveň môžeme mať čisto spaľovacie verzie Octavie RS. Predaje plug-in hybridnej verzie RS iV totiž znižujú značke flotilové emisie. Do budúcna tiež Škoda plánuje pod taktovkou RS predávať aj špičkovú verziu elektromobilu Enyaq iV RS s výkonom 225 kW a krútiacim momentom 460 Nm!
Nová Octavia RS po boku svojich predchodcov
Novú Octaviu RS po prvýkrát "natankujete" aj zo zásuvky
Z plug-in hybridnej techniky ťaží aj zákazník, prináša totiž mnoho praktických výhod bez toho, aby obmedzovala športovú RS náturu. Podobne ako rýdzo benzínová verzia s motorom 2.0 TSI, aj plug-in hybridná "Eresa" ponúka systémový výkon 180 kW (245 k). Ide na to však inak ako rýdzo benzínové, objemnejšie srdce 2.0 TSI. Základom RS iV modelu je menší turbobenzínový motor 1.4 TSI s výkonom 110 kW (150 k) a krútiacim momentom 250 Nm, ktorému pomáha elektromotor s výkonom 85 kW (115 k) a krútiacim momentom 330 Nm, dostupným už od najnižších otáčok. Celkový výkon je zhodný s benzínovou verziou, krútiaci moment 400 Nm ju dokonca o 30 Nm prevyšuje. Zároveň vie RS iV prejsť 52 - 73 km (v závislosti od podmienok a jazdného štýlu) výlučne na elektrinu.
Odporúčame:
Škoda má elektrifikované modely pre každého. V čom sú rozdielne a ktorý si vybrať?
Plug-in hybridná Octavia RS iV dokazuje, že šport a ekológia sa dajú skĺbiť do jedného chutného celku.
Komu by sa nepáčilo cez týždeň jazdiť do práce a späť čisto na elektrinu a v prípade potreby mať k dispozícii aj spaľovací motor, napr. pri víkendových výletoch alebo rýchlejšej jazde na zakrútenej a obľúbenej ceste? Oproti klasickému full-hybridnému pohonu má plug-in hybrid oveľa väčšiu kapacitu batérie, silnejší elektromotor a externú zásuvku. To znamená, že nabiť si ho môžete v pohodlí domova, napr. z klasickej domácej zásuvky alebo výkonnejšieho wallboxu (nástenná nabíjačka, špeciálne vyvinutá pre nabíjanie elektrických áut). Ak však počas jazdy batériu „vybijete“, auto naďalej funguje v hybridnom móde. To znamená, že stále si vie časť energie narekuperovať alebo vyrobiť skrz spaľovací motor, aby vám potom elektromotor opäť mohol pomáhať pri zrýchlení alebo pri jazde čisto na elektrinu. Neznamená to, že po „vybití“ vám ostane iba sila spaľovacieho motora a z Octavie RS s "len" 110 kW výkonu. Aj po "vybití" batérie máte prídavnú silu elektromotora k dispozícii.
Benzínová verzia pre petrolheadov
Jednoznačne najšportovejším náčiním pre "petrolheadov" bude turbobenzínový motor 2.0 TSI EA888 Evo4 s výkonom 180 kW (245 k) a krútiacim momentom 370 Nm. V ponuke je so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou ale aj so 7-stupňovým automatom DSG. Ale pozor, s pohonom 4x4 ho nedostanete. Aj napriek absencii trakcie pohonu štyroch kolies zrýchli benzínová Octavia RS s prevodovkou DSG na stovku za 6,7 s, čo je najlepší čas.
Naftové srdce (nielen) pre diaľničných rýchlikov
Ak chcete Octaviu RS s pohonom 4x4, musíte siahnuť po naftovej motorizácii 2.0 TDI Evo s výkonom 147 kW (200 k) a krútiacim momentom 400 Nm. K dispozícii je aj verzia s pohonom prednej nápravy, štandardnom pre 2.0 TDI je 7-stupňová automatická prevodovka DSG. Naftová verzia napĺňa charakter Octavie RS ako rýchleho a praktického auta na každý deň - veľkého univerzála. Či už kvôli možnosti pohonu 4x4 alebo nízkej spotrebe efektívneho motora 2.0 TDI Evo. Octavia RS s motorom 2.0 TDI zrýchľuje na stovku za 7,4 s (6,8 s verzia 4x4) a maximálne jazdí 249 km/h (243 km/h verzia 4x4).
Octavia RS nie je len o silnom srdci pod kapotou
Rýchla Octavia je atlétkou nielen motorom a jazdnými výkonmi, ale aj vzhľadom a prepracovaným podvozkom. Agresívnejšie poňatá vizáž s čiernymi doplnkami je neklamným znakom jej potenciálu. Športové odpruženie pomáha v rýchlych prejazdoch zákrut a Erese dodáva tiež stabilitu pri vysokých rýchlostiach v priamom smere. Benzínová a naftová verzia zároveň leží o 15 mm bližšie k zemi ako štandardná Octavia bez odznaku RS. Plug-in hybridný model RS iV má štandardnú svetlú výšku (kvôli ochrane batérie), no športové naladenie jej nechýba. Na želanie Škoda ponúka taktiež adaptívne odpruženie DCC. Benzínová a plug-in hybridná Octavia RS dostala výkonnejšie brzdy s väčšou tepelnou kapacitou, vpredu s kotúčmi 340 mm x 30 mm a vzadu 310 mm x 22 mm. Pocit istoty, lepšej odozvy a vyššej miery ovládateľnosti dodáva progresívne riadenie s rýchlym prevodom, ktoré má medzi krajnými polohami volantu len 2,1 otáčky.
Aj napriek emisnej hystérii, ktorá poznačila a doslova zlikvidovala mnohé športové modely, ostáva Škoda naďalej sama sebou a ponúka niekoľko RS modelov aj v súčasnosti. Plug-in hybridná Eresa navyšuje dokazuje, že šport a ekológia nemusia byť nutne na opačných koncoch barikády. Pre "klasikov" je na ďalej k dispozícii benzínová verzia s motorom 2.0 TSI a taktiež so 6-st. manuálnou prevodovkou. Naftové motory to taktiež v posledných rokoch na európskom trhu ľahké nemajú a mnohé značky na ne zanevreli. Nie však Škoda, ktorá aj vo vrcholnom modeli RS ponúka silné turbodieselové srdce 2.0 TDI, dokonca aj s pohonom 4x4. Na výber je tak široká ponuka motorizácii, z ktorej by si mal vybrať každý podľa toho, aký typ pohonu preferuje.