Reportáž: Peklo na Nürburgringu treba zažiť
Najväčší európsky chrám motoristického športu zažil vrchol sezóny a my sme boli pritom. Tohtoročná dvadsaťštyri hodinovka preverila nielen jazdcov a techniku, ale najmä výdrž divákov.
Príjazd k okruhu oživuje krásne spomienky, keď sme na Nordschleife testovali Renaulty Clio a Mégane RS. Tentoraz je trať vyhradená pre ozajstných hrdinov – účastníkov vytrvalostných 24-hodinových pretekov. Tie však štartujú až zajtra (v nedeľu) podvečer a my si najprv chceme užiť atmosféru kraja zasväteného motoristickému športu.
Trať lemujú desaťtisíce stanov a karavanov. Hoci hlavné preteky štartujú až na konci týždňa, tí, ktorí chcú byť blízko k trati, tu kempujú už od utorka. Mnohí spájajú toto podujatie s dovolenkou, lebo do okolia je možné podnikať pešie či cyklistické túry. Na svoje si prídu milovníci prírody i malebných mestečiek.
Kempy sú pomerne lacné – za jedno auto zaplatíte desať eur. Nechýba dostatok verejných toaliet, veľké zásobníky s vodou a blato. V uplynulých dňoch pršalo, takže zem je premočená aj v lese. Napriek davom ľudí všetko pekne funguje. Zápchy sú vzhľadom na počet návštevníkov symbolické.
Policajti i organizátori ostávajú milí, ale nekompromisní. Radi vás poinformujú, no nechať auto na parkovisku, na ktoré nemáte lístok, nedovolia ani len na päť minút. Novinári-nenovinári – to je jedno. Ešte predtým, než sa vydáme na najobľúbenejšie divácke miesta, mierime do neďalekého testovacieho centra. Tu majú mnohé automobilky svoje pobočky, kde pripravujú testovacie prototypy. Obvyklý ruch nahradilo absolútne ticho. Brány sú pozatvárané a prototypy poschovávané.
Len čo skončia tréningy a sprievodné preteky, na trať Severnej slučky vyrážajú davy fanúšikov. A my s nimi. Fotia sa, posedávajú alebo maľujú odkazy na asfalt. Organizátori v oblasti štadióna ostávajú benevolentní, pokiaľ nie sú „umelecké diela“ vulgárne. V stanových mestečkách znie hudba (z každého kútu iný štýl), blikajú svetlá, griluje sa.
Že sme prišli do iného kraja, naznačujú pootvárané obytné prívesy, hoci ich obyvatelia sú pomerne ďaleko na trati, alebo veľké kamery so statívmi, ktoré na stanovištiach bez dozoru nechali médiá. Pivo tečie potokom, ľudia sú „v nálade“, no za celý večer sme nenatrafili na žiadny náznak konfliktu. Akurát je otázka, či niektorí budú schopní v nedeľu podvečer vzhliadnuť aspoň štart pretekov. V uplynulých dňoch pršalo a kempy sú plné blata. My v teniskách si popri domácich pripadáme trochu ako exoti, lebo drvivá väčšina ľudí má gumáky. Vedia, ako to na Nordschleife chodí…
Na poriadnom „padáku“, ktorý sa zdola nezdá veľmi prudký, štartujú preteky minikár a pojazdných prepraviek na pivo. Odvážlivci z davu majú upravené detské odrážadlá alebo prepravky s kolieskami zo skateboardu a bojujú o priazeň divákov. Ich odvahu oceňujeme až keď výjdeme hore, na miesto odkiaľ štartujú. Kopec je prudký a mnohí sa do nasledujúcej zákruty zmestia len tak tak. Do štartu pretekov ostáva 18 hodín, no my sme už teraz plní zážitkov.
V nedeľu ráno nasávame atmosféru profesionálneho tímu. Dvadsaťštyri hodinovku absolvujeme v zákulisí tímu Gazoo Racing, ktorý pripravuje dve Toyoty GT86, Lexus IS F a nádherný Lexus LFA. Superšport síce nemôže konkurovať špeciálom Aston Martin Vantage GT3, Porsche 911 GT3 R či Mercedes-Benz SLS AMG GT3, zvuk má z celého štartového poľa rozhodne najkrajší.
V posádke najrýchlejšieho Lexusu nachádzame aj meno Akio Toyoda. Vnuk zakladateľa značky Toyota a jej aktuálny generálny riaditeľ je veľkým fanúšikom motoristického športu. Jemu môžeme vďačiť za vznik GT86ky či športovejšieho Aurisu. Krátko pred štartom nás pán Toyoda prišiel pozdraviť a poprosiť, aby sme jemu i kolegom držali palce. Budú to vraj potrebovať. Vtipný chlapík v rifliach a červených teniskách rozhodne nepôsobí ako „pán generálny“. O jeho dôležitosti čo-to napovedali štáby japonských televízií, ktoré mu boli neustále v pätách.
Je najvyšší čas vydať sa na štartový rošt. Rozhodne tam je čo obdivovať, veď preteky sa chystá absolvovať viac ako 200 áut a cez 650 jazdcov. Tí veselo pózujú, fotia sa a rozdávajú autogramy. Rekordérkou v tejto oblasti je Nemka Sabine Schmitz. Nürburgringu zasvätila celý život – neďaleko od neho sa narodila a aktuálne pracuje ako šoférka okruhového taxíka. Za poplatok vás prevezie v BMW M5 po Nordschleife tak, že budete lapať po dychu. Sabine tu predstavuje ozajstnú celebritu. Prekvapením je pohľad do tvárí pretekárov. V štartovom poli nájdete len minimum mladíkov. Aj najlepšie tímy angažovali zväčša skúsených pilotov. Jazdiť 24 hodín v Zelenom pekle vyžaduje skúsenosti.
Pole je rozdelené na tri skupiny, lebo poslať na trať viac ako dve stovky áut by mohlo byť nebezpečné. Mechanici majú do posledných chvíľ plné ruky práce s pneumatikami. Striedavo menia suché za mokré a naopak, podľa najnovších predpovedí počasia. Nad okruh sa zbehli ťažké čierne mračná, občas dokonca na asfalt dopadne aj nejaká kvapka, no väčšina tímov napokon volí sliky, hoci nie na dlho.
Je odštartované – dopredu mieria špeciály Audi R8 V10 Ultra a Aston Martin. „Náš“ Lexus LFA sa prepadol z 30. priečky na štarte asi o desať miest nižšie. Na dohnanie straty má dosť času. Toyoty GT86 bojujú s pohárovými Cliami RS a ďalšími GT86-kami, ktoré do pretekov nasadil tím Swiss Racing. Vesty a visačky nás oprávňujú priblížiť sa celkom k trati. Rýchlosť najlepších a zvuk Mercedesov SLS je ako z inej planéty. Zasnené pohľady však hádžeme skôr na pomalšie stroje, ako Mini, Toyoty GT86 či Cliá. Aké by to asi bolo za volantom niektorého z nich…?
Závisť nás prechádza už o niekoľko hodín, keď sa nad Nürburgring definitívne nasťahujú mračná a pomaly prichádza noc. Krátko pred desiatou hodinou už jazdci bojujú s vytrvalým lejakom, o havárie – nanešťastie – nie je núdza a riaditeľstvo pretekov začína byť nervózne. Asi o hodinu neskôr prichádza radikálny verdikt – komisári vyvesili červenú vlajku, preteky sú pre silnú nepriazeň počasia zastavené.
Celé štartové pole sa naraz musí zmestiť do boxov. V Pit lane vidíme najkrajšiu zápchu, v ktorej poskakujú mechanici hľadajúc to „svoje“ auto, aby ho mohli navigovať ku garáži. Do jednej sa pritom musia zmestiť až štyri autá, často rôznych tímov. Technici len tak kmitajú, lebo nevedia, ako dlho potrvá červená fáza. Niektorí len kontrolujú auto pripojením k počítaču, iní kladivom a lepiacou páskou „opravujú“ pokrivené kovové diely a polámané plasty. Po druhej hodine ráno stále prší a na konci boxovej uličky svieti červené svetlo. Väčšina garáží je už zavretá. Každý spí, ako sa dá – v aute či na zemi. Ani pred štvrtou hodinou rannou sa nič nedeje, a tak aj my odchádzame spať.
Reštart prichádza, až keď sa úplne rozvidnie – okolo 7:30. Posádky majú za sebou relatívne komfortnú noc, na čele sú minimálne časové odstupy, a tak napriek neutíchajúcemu dažďu každý jazdí naplno. Favorizované Audi i Aston Martin na vode výrazne strácajú. Do čela sa derú Mercedesy a tiež továrenské BMW Z4 M Coupe GT3.
Lexus LFA jazdi v štvrtej desiatke absolútneho poradia a bojuje s Corvette C6 o prvenstvo v kategórii SP8. IS F-ko, patriace do rovnakej triedy, ostalo stáť v boxoch a GT86-ky stále súperia s Cliami o víťazstvo v triede.
Dážď konečne ustáva až okolo tretej popoludní, teda dve hodiny pred cieľom. Z bezprostrednej blízkosti sledujeme prezúvanie na suché pneumatiky a striedanie jazdcov. Rozdiely bez jednotlivými posádkami na špici sú stále minimálne, a tak servis musí prebehnúť čo najrýchlejšie. Fascinujúca bola najmä zastávka v stajni BMW, keď mechanik doslova vyhodil jazdca spoza volantu, aby si zaň mohol sadnúť ďalší.
Záverečné striedanie vzápätí absolvovala aj najrýchlejšia posádka tímu Gazoo Racing. Česť priviesť Lexus LFA do cieľa mal Akio Toyoda. Ten najprv rozdal niekoľko rozhovorov, porozhadzoval úsmevy na všetky strany a tľapol si s členmi tímu, vrátane nás. Potom odfrčal na trať, no dobehnúť Corvette sa mu už nepodarilo. Lexus LFA skončil v triede SP8 druhý a celkovo 37. Ani Toyote GT86 nebolo súdené vyhrať. V kategórii SP3 obsadila druhú priečku za pohárovým Renaultom Clio RS.
Najviac sa oslavovalo v stajni Mercedes-Benz. Verte alebo nie, ale táto značka vyhrala dvadsaťštyri hodinovku na Nürburgringu prvý raz. Víťazné auto patrilo tímu Black Falcon Racing a posádke Schneider/Bleekemolen/Edwards/Thiim. Druhú priečku obsadilo BMW Z4 M Coupe GT3 tímu BMW SportsTrophy Team Marc VDS. „Bavoráci“ v absolútnom závere dokázali predstihnúť ďalší Mercedes SLS tímu Rowe Racing.
Klobúk dole pred schopnosťami jazdcov, ktorí sa musia popasovať s extrémne náročnou traťou, počasím a hustou premávkou. Ešte väčší rešpekt však máme pred divákmi. Tí vydržali v hojnom počte povzbudzovať svojich obľúbencov napriek zime, dažďu a tonám blata. Len tak, v stanoch, karavanoch a na tribúnach. Tomu sa povie priaznivci motoristického športu.
Neostáva nič iné, len si držať palce. Nürburgring sa kvôli finančným problémom ocitol v dražbe. Vyvolávacia cena sa pohybuje okolo 132 miliónov eur. Meno nového majiteľa by malo byť známe ešte v júli tohto roku.