Thumb 01 renault trucks  tartuje produkciu e truckov Thumb 02 renault trucks  tartuje produkciu e truckov

Renault Trucks štartuje produkciu e-truckov

Nielen e-vany, ale už aj elektrické nákladné vozidlá sa stávajú realitou v distribučnej doprave – Renault Trucks v marci spúšťa sériovú výrobu modelového radu D a D Wide Z.E.

Tento mesiac vo výrobnom závode v Blainville-sur-Orne (Normandia, Francúzsko) začali so sériovou výrobou elektrických vozidiel Renault Trucks D a D Wide Z.E. Fabrika, ktorá je v prevádzke od roku 1957, sa špecializuje na výrobu stredne ťažkého radu nákladných vozidiel a vyrába tiež kabíny pre ťahače. Denne vyprodukuje 262 kabín, resp. 76 distribučných vozidiel a odteraz na montážnej linke budú montovať aj elektrické modely značky Renault Trucks. Časť areálu bola preto adaptovaná a na technické operácie týkajúce sa e-truckov vyčlenili halu Z.E. (Zero Emisson) s rozlohou 1800 m², ktorá slúži aj na skladovanie náhradných dielcov a hlavne batérií – vo vyhradenej časti budovy s regulovanou teplotou.

Produkcia sa do veľkej miery realizuje na klasickej montážnej linke spolu s dieselovými modelmi. V novovytvorenej sekcii však vyškolení technici pripravujú rôzne časti špecifické pre elektrické trucky (elektromotor, prevodovka, riadiaca jednotka atď.) a následne ich presúvajú na výrobnú linku, aby boli namontované do vozidiel. Výroba kompletného vozidla D and D Wide Z.E. trvá celkove 50 hodín.

Renault Trucks predpokladá, že elektrické modely budú do roku 2025 predstavovať 10 % objemu z predaja jeho vozidiel.