299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb tben0079 Thumb tben0110 Thumb tben0099 Thumb tben0103 Thumb tben0119 Thumb tben0114 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb tben0121 Thumb tben0127 Thumb tben0148 Thumb tben0153 Thumb tben0161 Thumb tben0167 299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1024x597px Thumb tben0174 Thumb tben0182 Thumb tben0184 Thumb tben0188

Renault Trafic 2.0 dCi SpaceClass: Veľký posun

Po dlhšom čase sa mi opäť na chvíľu podarilo sadnúť za volant modelu Renault Trafic. Prvýkrát v najluxusnejšej osobnej verzie SpaceClass a nestačil som sa diviť, aký užívateľský komfort dnes ponúka. Samozrejme najmä v interiéri a po výbavovej stránke, keďže konštrukčný základ tohto auta siaha ešte do roku 2001. Čo nie je na druhej strane nič mimoriadne v tomto segmente. Stačí sa pozrieť na príbeh Volkswagen Multivan.

Trafic SpaceClass má v hľadáčiku luxusné a biznis taxi služby, ale aj početné rodiny. Ponúka sa v dvoch dĺžkach karosérie (L1 - 4999 mm a L2 - 5399 mm) a s dvomi rázvormi náprav (3098 mm a 3498 mm). Zákazník si môže vybrať tiež z viacerých konfigurácii sedadiel. Štandardom je 2+3+3, balík Signature má usporiadanie 2+2+3+stolík a balík Escapade ku schéme 2+2+3+stolík pridáva ešte možnosť prestavať zadnú lavicu na lôžko. Ja som testoval základnú verziu s 8 sedadlami. Dve kreslá pre vodiča a spolujazdca a po tri miesta vzadu delené v pomere 2:1. Teda dve dojmiestne lavice + jedno samostatne odklápateľné sedadlo, kvôli ľahšiemu nastupovaniu dozadu.

Prečítajte si aj:

Citroën Spacetourer verzus Citroën Jumpy Combi

Prvé čo musím vyzdvihnúť je dizajn. S novými, plne LED prednými svetlami, ktoré v testovanej verzii SpaceClass patria po facelifte k štandardnej výbave, vyzerá o poznanie modernejšie. Nová grafika s denným svetelným podpisom v tvare písmena C reflektory opticky zúžila a v kombinácii s novou maskou chladiča a prepracovaným nárazníkom dodáva Traficu nádych nového auta, alebo presnejšie modernizovaného auta. Zvyšok karosérie je samozrejme pôvodný. Spokojný som bol aj so svetelným výkonom reflektorov, či už v stretávacom alebo diaľkovom režime. Renault tvrdí, že v stretávacom režime dávajú o 35% viac svetla a v diaľkovom až o 50%. Faktom je, že svietia výborne. V ich prípade mi chýbala len funkcia automatického prepínania medzi stretávacími a diaľkovými svetlami, ktorá by sa zišla najmä pri dlhšom cestovaní po diaľnici.

Najslabšou stránkou nového Traficu je infotainment zo starého Clia.

Komfort pre zadných pasažierov ako z veľkej knihy

V interiéri sa v rámci faceliftu udiali len minimálne zmeny. Materiály použité v kokpite, ale aj v zadnej časti kabíny pôsobia kvalitnejším dojmom. Je to však len optický klam, ktorý má na svedomí čierny odtieň plastov. Najväčší zážitok som mal zo sedadiel, najmä tých zadných a z celkovej atmosféry v zadnej časti kabíny. Sedačky majú výborný tvar a veľmi príjemne sa v nich sedí. V rámci faceliftu sa navyše zlepšila kvalita a odolnosť ich čalúnenia voči mechanickému namáhaniu. Za tieto sedadlá by sa nemuseli hanbiť ani prémiové vany. Zadné sedadlá je možné posúvať v pozdĺžnom smere len všetky tri spolu, keďže pravé samostatne odklápateľné sedadlá pri bočných posuvných dverách sú súčasťou konštrukcie celej lavice.

Operadlá na všetkých šiestich zadných sedadlách sa dajú sklápať a zaklápať pre pohodlnejší posed na dlhých trasách.

Z dôvodu odklápania krajných „manipulačných“ sedadiel vpravo sú aj úchyty Isofix iba na dvojmiestnej lavici (teda na strednom a ľavom mieste na sedenie). Zaujímalo by ma ako je potom v prípade, že si priplatíte aj za posúvateľné dvere vľavo, ale zrejme to na veci nič nezmení a aspoň sa bude rodičom cez príplatkové bočné dvere ľahšie usádzať deti do sedačiek. Pretože pri štandardných pravých bočných posuvných dverách musí rodič vždy nastúpiť s dieťaťom do interiéru a až tak ho usadiť do sedačky, čo je trochu namáhavejšie pre kríže, pokiaľ to máte robiť niekoľkokrát denne. Aj z tohto dôvodu by bolo praktickejšie obetovať 500 eur naviac a priplatiť si aj druhé posuvné bočné dvere. Navyše, pokiaľ máte viac detí ako ja, druhé bočné dvere sú doslova nevyhnutnosť kvôli zníženiu rizika konfliktov medzi súrodencami pri vystupovaní zo zadného radu.

O tepelný komfort posádky v zadnej časti kabíny je príkladne postarané. Prídavné kúrenie špeciálne pre zadných pasažierov sa aktivuje tlačidlom z miesta vodiča. Teplý alebo v lete chladný vzduch sa šíri cez výduchy v podlahe aj v strope.

Príkladne je postarané aj o tepelný komfort posádky v zadnej časti kabíny. Trafic má niečo ako druhé prídavné kúrenie, vyslovene na vykurovanie zadnej časti. Aktivuje sa tlačidlom z miesta vodiča, čo je veľmi praktické, pretože ak vodič jazdí s autom sám, zadné kúrenie môže byť vypnuté, čím šetrí spotrebu paliva. Výduchy ventilácie sú v podlahe aj v strope, v druhom aj treťom rade sedadiel. Zadní pasažieri majú k dispozícii vlastnú zónu klimatizácie, vďaka ktorej si vedia samostatne regulovať teplotu aj intenzitu ventilácie. Chválim množstvo LED bodového osvetlenia v zadnej časti. Každý pasažier si môže počas jazdy v noci čítať, bez toho aby zásadne rušil šoféra. Výrobca myslel aj na nabíjanie mobilných zariadení po ceste. V druhom rade som nepostrehol žiadne koncovky, ale v treťom sú USB vstupy na oboch stranách, vrátane malých odkladacích priestorov so sieťkou na zafixovanie mobilného telefónu. V treťom rade na ľavej strane s pevnou stenou je k dispozícii ešte 12V zásuvka a dokonca aj zásuvka s meničom napätia na 230 V.