Renault Clio má tridsiate výročie
Úspešný model nadviazal na tradíciu malých modelov Renault, ktorú odštartoval prvý povojnový model 4CV.
Bezprostredným predchodcom Clia bol populárny Renault 5, ktorý prišiel v roku 1972. Francúzsky konštruktér a dizajnér Michel Boué pracoval vo vedení automobilky Renault a v rokoch 1968 a 1969 si kreslil sám pre seba náčrty malého praktického auta pre mladých ľudí. Nebolo v plánoch automobilky Renault vyrábať takéto auto, preto Michel Boué nebol viazaný žiadnym zadaním ani obmedzeniami. Cez plece mu však pozeral šéf dizajnu Gaston Juchet (1930 – 2007), tvorca úspešného modelu Renault 16, a presadil, aby sa vízia malého auta pre mladšiu generáciu povýšila na Project 122.
Mnohé konštrukčné prvky vrátane motora uloženého vpredu pozdĺžne až za prevodovkou požili konštruktéri z modelu Renault 4. Mladý dizajnér modelu Renault 5 Michel Boué (1932 – 1971) sa však nedožil ani jeho uvedenia na trh a zomrel na rakovinu. Pravdepodobne si vtedy nikto neuvedomoval, že vniká úspešný bestseller, ktorý spolu s Fiatom 127 položil základy dnešných malých áut. Popularitu Renaulta 5 pomohla zvýšiť aj ropná kríza v roku 1974, nízka spotreba benzínu sa stala pri výbere auta prioritou. Jazdili s ním bohatí i chudobní. Koncepčne však mal Fiat 127 istý náskok, Renault 5 prevzal koncepciu z R4 z roku 1961 s pozdĺžne uloženým motorom za prevodovkou.
Kým automobilka Renault koncepciu s priečnym motorom trochu podcenila a ani Renault 14 so symetrickým riešením od Peugeota nepriniesol prenikavý záujem, konkurenti s motorom naprieč pribúdali. Prišiel Ford Fiesta, VW Polo i Opel Corsa, bolo treba konať. Až po R9 a 11 prišiel v roku 1984 model Superpäť s motorom naprieč. Nová koncepcia s odkazom na predchodcu musela čeliť novým vyzývateľom v podobe Fiata Uno a Peugeota 205. V roku 1977 prišiel do dizajnového štúdia Renault Jean-Francois Venet (1945 – 2015). Predtým pre značku Opel pripravil koncept GT2, Opel Kadett D, podieľal sa na modeli Manta i štvrtej generácii Corvette. Od roku 1978 vytváral náčrty nasledovníka Superpäťky a neskôr dohliadal aj na vývoj Twinga. Projekt X57 mal mnoho variantov, do úvahy azda prichádzalo aj riešenie, ktoré mal Giorgetto Giugiaro, ale nakoniec uspel návrh Jeana-Francoisa Veneta. Renault Clio prvej generácie prišlo v roku 1990 a Superpäťku vyrábali ďalej v Slovinsku.
V gréckej mytológii bola Clio múzou a pôvod slova – kleio – znamená stal sa slávnym. Meno, ktoré predurčilo osud tohto malého modelu značky Renault. Clio získalo v roku 1991 ocenenie Auto roka. Prvá generácia modelu Clio prišla s ABS, klimatizáciou, elektronicky riadenou automatickou prevodovkou, alarmom, posilňovačom riadenia a dokonca elektricky ovládanými vyhrievanými spätnými zrkadlami.