Rallye Tatry odštartovali v uliciach. Vedie Melichárek
Bez prilieb a s úsmevmi na tvárach. Rallye Tatry začala netradične, v popradskom nákupnom centre. Sedmička jazdcov – medzi nimi aj horúci adepti na celkové víťazstvo – tam pozdravili priaznivcov, rozdali autogramy a potom sa už ponáhľali do centra mesta na slávnostný štart súťaže. Piatkové popoludnie venované nákupom tak mnohým Popradčanom spestril plagát či podpiskarta.
Stovky ľudí na Námestí sv. Egídia odprevadilo 63 posádok na trať. V piatok ich ešte čaká prológ – 6,3 kilometrov dlhá rýchlostná skúška v Poprade. „Vrátiť sa je ťažšie než začať,“ povedal na štarte domáci Bedřich Habermann, ktorý do kolotoča automobilových súťaží nastúpil po dvanásťročnej pauze. „Uvidíme, nechajme sa prekvapiť,“ dodal. Bedřich zožal zaslúžený aplaus podobne, ako jeho niekdajší navigátor Emil Horniaček. Aj on zažíva veľký návrat. V Poprade obsadil horúce sedadlo vedľa Poliaka Tomasza Csopika v produkčnom Mitsubishi. „Je to veľmi skúsený jazdec – niekoľkonásobný majster Poľska v absolútnom poradí. Obaja sa veľmi tešíme,“ chválil Emil svojho zverenca.
Igor Drotár sa na slávnostnom štarte tradične zmocnil mikrofónu a roztlieskal popradské centrum. V zákulisí potom uviedol, že súčasná Rallye Tatry je iná než kedysi. „S Vladom tak ako vždy chceme ťažiť z našich bohatých skúseností.“ Pamätníkom určite neušlo, že Drotár s Bánocim sú zatiaľ poslednými víťazmi zo Slovenska, ktorí vyhrali Rallye Tatry v hodnotení MSR. Stalo sa tak v roku 1997 s Toyotou Celica GT4.
Medzi najskúsenejších v štartovom poli patrí tiež Čech Josef Semerád. „Samozrejme, z rôznych dôvodov dnes už nemôžeme jazdiť v horách. Merané úseky Uloža a Vojaci sú poriadne rýchle, o čom svedčí približne 25 spomaľovacích retardérov.“ „Bude veľmi záležať od bŕzd a srdca. Čaká nás veľa brzdenia z vysokých rýchlostí do retardérov,“ kontruje Jozef Béreš junior.
V špecifickej situácii sa objavil Tomáš Ondrej. Vlani Rallye Tatry vyhral v absolútnom poradí. Súťaž však nebola súčasťou „veľkého“ slovenského šampionátu, ale iba Slovenského Rally Pohára. „Od minulého roka sa veľa zmenilo. Teraz si rozhodne netrúfame na celkový triumf. Navyše, aj v našej triede 3 sa zišla silná konkurencia, takže uvidíme,“ povedal Ondrej.
Najväčšími kandidátmi na prvenstvo sú bezpochyby vozidlá kategórie WRC. Popri Igorovi Drotárovi (Škoda Fabia), ich sedlá aj Grzegorz Grzyb (Ford Focus) a Jaroslav Melichárek (Citroen C4 WRC). Poľský i slovenský jazdec sú v predštartových vyhláseniach opatrní. „Uvidíme, všetko je otvorené. Zajtra budeme vedieť viac,“ odvetil Melichárek a Grzyb nebol o veľa výrečnejší. „Trate nám svedčia, ale Tatry sú nevyspytateľné.“ Obaja sa však na súťaž tešili.
Zradný okruh v réžii Melicháreka
Starí harcovníci vedia, že na mestskej rýchlostnej skúške sa súťaž obvykle nevyhráva, ale dá sa na nej veľa stratiť. Kľukatá trať, lemovaná obrubníkmi a zvodidlami, nedovolí posádkam ani na chvíľu poľaviť z koncentrácie. 6,3 kilometra dlhý prológ je zároveň dobrou ochutnávkou automobilových súťaží pre širokú verejnosť.
V okolí mimoúrovňovej križovatky Poprad-Západ sa v piatok večer zišli stovky priaznivcov. Videli skvelú jazdu bratov Jaroslava a Erika Melichárekovcov. Ich prejazdy s Citroenom C4 WRC nepôsobili najatraktívnejšie, no časomiera v cieli im ukázala suverénne najlepší čas – 4:46,5 min.
Grzegorz Grzyb s Robertom Hundlom vodili svoj Ford Focus WRC naoko dravšie, ale napokon boli o 8,4 sekundy pomalší. Úradujúci slovenskí šampióni sa v priebežnom poradí tatranskej rely delia o tretiu priečku s Jozefom Bérešom jun. a Zoltánom Repásom. Zmiešaná slovensko-maďarská dvojica zaznamenala navlas rovnaký čas ako Poliaci.
Pred Grzyba a Béreša sa ešte stihla natlačiť prešovská posádka Igor Drotár s Vladom Bánocim na Škode Fabia WRC. Aj oni však výrazne zaostali za Melichárekovcami – o 7,1 sekundy.
Medzi produkčnými autami (trieda 3) vedú Josef Semerád s Radovanom Moznerom (Mitsubishi Lancer) a hodnotenie vozidiel s jednou poháňanou nápravou podľa očakávania ovládli Pavlovia Nagy a Kušnier (Citroen C2 R2 Max).
Prvé kilometre Rallye Tatry nepriniesli šťastie každému. Priskoro sa so súťažou rozlúčil domáci Emil Horniaček – navigátor poľského jazdca Tomasza Csopika. Ich Mitsubishi vypovedalo službu a posádka odstúpila. Problémy mali aj iní. Napríklad Radovan Bekeč so Šimonom Fodorom dovliekli svoju Ladu do cieľa skúšky s dymiacim motorom. Ďalej už nepokračovali, na riaditeľstvo súťaže však požiadali o možnosť pokračovať v sobotu.
Štartové pole Slovenského Rally Pohára poriadne preriedili technické problémy. Odstúpili Martin Buschbachera s Katarínou Bachanovou (Škoda Fabia), Marek a Milan Králikovci (Škoda Felicia), Rastislav Zvalo s Martinom Vicianom (Citroen Saxo), Juraj Urbaník s Viliamom Derďákom (Škoda Fabia) i Petrovia Bujňákovci (Lada VFTS). Vedenia sa ujali Palkovci – Miroslav navigovaný skúsenejším Vladimírom (Renault Clio).
40. Rallye Tatry – neoficiálne poradie po RS1:
1. Melichárek/Melichárek (SR) Citroen C4 WRC 4:46,5 min., 2. Drotár/Bánoci (SR) Škoda Fabia WRC +7,1 s., 3. Grzyb/Hundla (PL) Ford Focus WRC a Béres jun./Repás (SR) Subaru Impreza R4 +8,4, 5. Hadik/Kertész (H) Subaru Impreza R4 +11,9, 6. Koči/Starý (SR) Škoda Fabia S2000 +14,4, 7. Semerád/Mozner (ČR/SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +14,6, 8. Petho/Ruboczky (H) Mitsubishi Lancer Evo IX +20,6, 9. Ondrej/Gomori (SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +20,7, 10. Majerčák/Kollárik (SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +23,7.
Slovenský Rally Pohár – neoficiálne poradie po RS1:
1. Palko/Palko (SR) Renault Clio 5:36,2 min., 2. Haluška/Donoval (SR) SEAT Ibiza TDI +5,7 s., 3. Kundlák/Hranka (SR) Honda Civic +8,2, 4. Kekeňák/Bernáth (SR) Škoda Felicia +10,6, 5. Pazderák/Lieskovec (SR) Lada 2107 +12,9.