Kia 1140x190
Thumb 31p Thumb 33p Thumb 32p

Prvé sériové kombi od Porsche príde na budúci rok

Praktickejší variant Panamery má prilákať najmä európskych zákazníkov a priniesť automobilke zisk.

Porsche na marcovom autosalóne v Ženeve predstaví druhú karosársku verziu novej Panamery. Pôjde o Shooting Brake, teda športovo ladené kombi s väčším a lepšie prístupným batožinovým priestorom ako má základný liftback. Agentúru Bloomberg o tom informoval zdroj priamo z nemeckej automobilky.

Nejde o žiadne prekvapenie, veď Porsche imidžové kombi už niekoľkokrát avizovalo a v roku 2012 svetu predviedlo aj prototyp Panamera Sport Turismo.

Prvé sériovo vyrábané kombi v histórii značky rozšíri portfólio masovo vyrábaných modelov, ako Macan alebo Cayenne. Ich prvoradou úlohou je prinášať automobilke zisk.

Nový kombík bude konkurovať napríklad Mercedesu-Benz CLS Shooting Brake. Zaútočí na zákazníkov, hľadajúcich mix luxusu, imidžu a praktickosti. Zástupcovia automobilky očakávajú najväčší záujem v Európe, novinku však plánujú predávať aj v Severnej Amerike.

Samotná Panamera sa napriek vlažnému prijatiu fanúšikov značky stretla s predajným úspechom. Od roku 2009, kedy prišla na trh, sa z nej minulo viac ako 150 000 kusov. Pravda, v ostatných mesiacoch záujem klesal, ale to len preto, že zákazníci čakali na druhú generáciu. Úplne nové Porsche Panamera debutovalo v júni tohto roku a jeho predaj odštartuje v novembri.

Výrazy "Porsche" a "kombi" nejdú príliš dokopy. Napriek tomu sa niektoré súkromné firmy venovali úpravám modelov 924, 944 alebo 928 a vytvárali z nich autá typu shooting brake.

Samotná automobilka Porsche začala koketovať s myšlienkou praktického modelu v roku 1987. Konštruktéri na báze 928čky postavili experimentálny prototyp s krátkymi zadnými bočnými dverami, ktoré sa otvárali proti smeru jazdy. Aby auto poskytlo dostatočný priestor pasažierom na zadných sedadlách, rázvor osí kolies musel byť predĺžený. Prototyp najazdil 8000 testovacích kilometrov, lenže predĺžená karoséria nespĺňala požiadavky Porsche na torznú tuhosť. Projekt bol ukončený skôr než ho videla verejnosť. Jediný existujúci exemplár stál dlhých 25 rokov v depozitári a Porsche ho svetu prvýkrát ukázalo až v roku 2012.