Prvá bola "osmička": Pred 47 rokmi začali vyrábať autá značky Dacia
Rumunská automobilka Dacia si pripomína 47. výročie odštartovania výroby.
Spolupráca medzi Rumunskou socialistickou republikou a francúzskou značkou Renault síce bola spečatená ešte v roku 1966, no produkcia v meste Colibaši sa rozbehla až o dva roky neskôr, 20. augusta 1968.
Tak dlho trvalo, kým z bývalej fabriky na vojenské lietadlá vznikla automobilka.
Colibaši sa dnes volá Mioveni a výrobky závodu Uzina de Autoturisme Pitešti (UAP) dostali meno Dacia, podľa historického regiónu na území Rumunska.
Pri zmienke o starej Dacii si väčšina našincov asi spomenie na Renault 12. Úplne prvým modelom takmer päťdesiat ročnej automobilky však bol v licencii vyrábaný Renault 8.
Nečudo, že Daciu 1100 pozná málokto. Vo výrobe vydržala iba necelé štyri roky. Za ten čas z nej vzniklo 37 546 exemplárov a dnes je najmä v Rumunsku vyhľadávaným veteránom. Väčšina áut pozostávala z originálnych francúzskych dielov.
Dokonca spočiatku Rumuni iba lakovali karosérie zvarené vo Francúzsku a montovali do nich dovezenú techniku a interiér. Domáce vtedy boli iba pneumatiky a časti kúrenia.
Dá sa povedať, že Rumuni sa učili pred tým, než začali produkovať Renault 12. Práve "Dvanástka" bola hlavným bodom rumusko-francúzskej spolupráce. Vyrobili z nej bezmála dva milióny kusov, ale to je už iný príbeh...
Prvú Daciu 1100 dostal ako dar komunistický diktátor Nicoale Ceaušescu. Štvordverový sedan poháňal vzadu uložený benzínový štvorvalec s objemom 1,1 litra, dosahujúci výkon 32 kW (43 k).
Pre políciu a ďalšie inštitúcie štátneho aparátu bol určený model 1100 S s vyšším výkonom motora. Technika údajne vychádzala zo športového Renaultu 8 Gordini, pričom silnejšia Dacia slúžila aj automobilovým pretekárom z Rumunska.
Verziu "S" navonok charakterizovali štyri okrúhle predné svetlá. Štandardná Dacia 1100 mala iba dve.
História dnes veľmi úspešnej automobilky má byť podrobne zmapovaná v pripravovanom továrenskom múzeu. Brány by malo otvoriť v roku 2018 a možno sa dozvieme viac aj o prvotných "pytačkách". Rumuni totiž pôvodne rokovali aj s inými značkami ako Renault. Napríklad s FIATom, Peugeotom alebo s britským Austinom.