Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb lead web1t Thumb car aircon repair Thumb 1 aa 17872 klimaservice acs900 Thumb  vyr 92339dscn8176 Thumb flush machine on vehicle Thumb idea tcs   check impianto 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb shol

Pri akých otáčkach zapínať klimatizáciu aby ste si neodpálili kompresor?

Na úvod jeden príbeh zo života. Kamarát odovzdá auto s nefungujúcou klimatizáciou do servisu. Po niekoľkých dňoch  si   opravené auto prevezme, ale následne ho vráti, pretože klíma opäť nepracuje a na vine je servis, ktorý ho oklamal, lebo poruchu neodstránil. V tomto prípade však bola pravda niekde inde. Majiteľ auta si ju pokazil sám. Ako? O vysvetlenie som požiadal opäť Milana Bahnu z bratislavského servisu Maxim.

Podnet pre tento článok vznikol v nedávnom čase. V období, keď sa značná časť Slovenska začínala chystať na letnú dovolenku. Ale nie iba ľudia, ale aj naše autá. Ako každý rok, bežní motoristi majú mnoho otázok, koluje mnoho rôznych fám a rovnako tak aj nezmysli, ktoré treba pravidelne vyvracať. Pokúsim sa v krátkom texte zhrnúť, ako s klimatizáciou v aute narábať.

Video:


Klíma v aute je pomaly ale isto už samozrejmosť, aj keď stále sa nájdu značky, ktoré kvôli cenovke „od“ vynechajú pre mňa tento životne dôležitý prvok. To, že klimatizácia nie je v dnešnej dobe luxus, ale skôr povinnosť, potvrdí čoraz viac odborníkov ako aj lekárov. Vodič v prehriatom aute reaguje neskoro, je apatický, netrpezlivý …. Vlastnosti nahrávajúce nehode. Klímu však treba používať skutočne s rozumom a každý na ňu reaguje inak. Niekomu nevadí ľadový vzduch fukaný priamo na telo, iný to neznesie. Niekto si teplotu nastavuje skutočne iba o málo nižšie ako je vonkajšia teplota. Jedno je však rovnaké. Klimatizácia má viacero súčiastok, ktoré sa starajú o našu teplotnú pohodu. Bežné diely sa skladajú z kompresora, výparníka, vysúšača, tlakového ventilu, riadiacej jednotky-ovládania, chladiaceho média a samozrejme rozvodu trubiek, ktoré sa v niektorých vanoch ťahajú až k zadnej náprave.

Každoročná rutina aj u nás v servise je, keď príde zákazník so slovami „nejde mi klíma“. Mnoho ľudí stále klimatizáciu používa iba na schladenie v extrémnych horúčavách a počas niekoľkých mesiacoch ju ani nezapnú. Je opodstatnené pravidlo, ktoré hovorí o pravidelnom zapnutí kompresora aspoň na pár minút mesačne. Ak sa tak nestane, olej mazajúci kompresor a celý obeh je usadený kdesi na dne, viaže na seba vodu a všetky tesnenia a spoje sú vystavené rýchlejšiemu opotrebovaniu a možnej strate tesnosti. Ako prvé pre určenie dôvodu nefunkčnosti je nutné systému spraviť údržbu. To znamená napojiť auto na plniaci stroj, ktorý však nedoplní iba chladiaci plyn, ale spraví najprv vákuovanie, ktoré vytiahne podtlakom zvyšky špín, vlhkosti a všetko staré médium.

Ak vákuovanie prebehne v poriadku (bežne trvá 30 min), je predpoklad, že systém klimatizácie auta nemá veľkú netesnosť a je možné plniť nové chladivo. Spolu s ním vám zodpovedný servis aplikuje aj potrebné množstvo nového oleja (vždy závisí od údajov výrobcu, resp. druhu opravy) a tak isto UV farbivo, ktoré pri netesnosti systému časom vystúpi na povrch – nájde si cestu cez dierku von. Potom je poškodené miesto ľahko identifikovateľné pomocou UV okuliarov a špeciálnej lampy. Každé auto má tiež presné množstvo chladiva potrebné na správne fungovanie klímy. Mnohokrát sa však toto množstvo líši aj podľa výbavy. Sharan minulej generácie mal v prípade výduchov, resp. 5 miestnej verzie napr. potrebných iba cca 500g, pričom jeho súrodenec so 7 sedačkami a ventiláciou až vzadu skoro dvojnásobné množstvo (vďaka spomínaným trubkám systému vedúcich až k zadnej náprave). Pre správne zmeranie fungovania systému je ideálne pozatvárať všetky výduchy okrem jedného, kde sa umiestni  presný teplomer.

Aj tu je však veľký rozdiel v možných nameraných číslach....

Pokračujte na druhej stránke článku...

Advertisement