Úžitkové automobily
Kamióny a ťahače, dodávky a ľahké úžitkové automobily. Ani svet profesionálnych vodičov nám nie je ľahostajný.
Premiestnili „Rudnú horu“
Experti na prepravu extrémne ťažkých a nadrozmerných nákladov z firmy Mammoet presťahovali historickú štvrť mesta Malmberget vo Švédsku.
V jedno mrazivé októbrové ráno sa v Malmbergete, malom švédskom banskom mestečku na sever od polárneho kruhu, zišli obyvatelia, aby sledovali neobyčajné predstavenie: celú jednu štvrť dom po dome presťahovali o sedem kilometrov ďalej. Celkove bolo treba do neďalekej dediny Koskullskulle premiestniť 30 domov a bytoviek, pričom najťažší objekt má 230 ton. Do projektu sú zainteresované tri spoločnosti: švédsky banský gigant LKAB, holandský špecialista v sektore ťažkej prepravy Mammoet a švédska stavebná firma NYAB. Hoci mnohé budovy v rámci desaťročnej transformácie mestečka už demontovali alebo demontujú, spoločnosť LKAB sa na požiadavku radnice neďalekého Gällivare rozhodla zachovať niekoľko historických budov (najstaršia je z roku 1909).
„Rozhodli sme sa, že tieto domy z kultúrnych a historických dôvodov zachránime. Patria medzi najstaršie v Malmbergete a postavili ich pre zamestnancov LKAB,“ vraví Maritha Mossbergová, riaditeľka spoločnosti LKAB pre komunikáciu a dodáva, že byty v týchto domoch budú k dispozícii na prenájom. Po dokončení prípravných prác spoločnosť Mammoet presťahovala domy na ich nové miesto. Ako ťažné vozidlá použila trucky Scania vrátane modelu R 620 V8 vybaveného automatickou prevodovkou Allison pre ťažkotonážnu prepravu.
18 náprav, 144 kolies
Po zacúvaní pod dom tím Mammoet pomaly dvíha 63-tonový príves Nicolas MHD s 18 nápravami a rovnomerne rozloží hmotnosť každej budovy na 144 kolies. Potom obrí náklad zafixujú a odvezú. „Príves má maximálne zaťaženie na nápravu 36 ton,“ vysvetľuje Trond Friis, vodič spoločnosti Mammoet a dodáva, že prepravná kapacita tejto modulárnej zostavy je vyše 600 ton. V zadnej časti má umiestnený generátor, ktorý poháňa hydraulické a riadiace systémy, vpredu sedí technik a ovláda kolos počas transportu.
Hoci špeciálne vybavený truck Scania R 620 dokáže ťahať súpravu s celkovou s hmotnosťou až 250 ton, pri sťahovaní väčších budov špecialisti z Mammoetu pripojili na zadný koniec prívesu aj druhý truck. Ten pomáha tlačiť i brzdiť. Zohratá partia dokáže celú sedem kilometrov dlhú trasu zvládnuť za menej než hodinu od naloženia domu.
Odsúdené na zánik
Štrnásť budov z obce presunuli v októbri, ostatné sú naplánované na rok 2017. Projekt je výsledkom zámerov spoločnosti LKAB rozšíriť bane na železnú rudu pod mestečkom, históriu ktorého ťažba doslova tvaruje už od 18. storočia. Okrem názvu (v preklade znamená „Rudná hora“) zameranie tamojšieho priemyslu pripomenie návštevníkom aj ohromná priekopa, ktorá mesto delí na dve časti. Hoci Kaptensgroten, alebo „Kapitánovu dieru“ – tak toto miesto volajú – postupne zasypú, podzemná ťažba bude mesto naďalej vytláčať. Predpokladá sa, že jeho centrum do roku 2032 zanikne. Obyvatelia, ktorých živobytie na banskej činnosti závisí, sa v priebehu premeny Malmbergetu presťahujú do blízkeho Koskullskulle alebo do väčšieho mesta Gällivare.
„Našťastie nemusíme žiadne mesto budovať. Máme tu jedno len pár kilometrov od Malmbergetu. Gällivare bude rásť, Koskullskulle bude rásť a Malmberget zmizne,“ hovorí Maritha Mossbergová. „Baňa, spoločnosť LKAB a mesto sú na sebe navzájom závislé. Takže bez bane by tu mesto nikdy nebolo.“