Kia 1140x190
Thumb 1p Thumb 2p Thumb 3p Thumb 4p Thumb 5p Thumb 6p Thumb 7p Thumb 8p Thumb 9p Thumb 10p Thumb 11p Thumb 12p Thumb 13p Thumb 15p Thumb 14p Thumb 16p Thumb 17p Thumb 18p Thumb 19p Thumb 20p

Pre Porsche Panamera Sport Turismo je slovo "kombi" urážka

Praktickejšia Panamera vyzerá výborne aj v neosobnej šedej farbe. Ponúka viac priestoru vzadu a ľahšie dostupný kufor.

Zástupcovia automobilky z nemeckého Zuffenhausenu sa výrazu "wagon" - teda kombi - vyhýbajú ako môžu. Porsche Panamera Sport Turismo prezentujú ako novú päťdverovú verziu Panamery. Iní radšej použijú výraz shooting brake, čo je anglické označenie pre kríženca kombi a kupé.

Bez ohľadu na slová, nové Porsche vyzerá nádherne a je praktické. Línia strechy klesá smerom dozadu pozvoľnejšie, takže v oblasti zadných sedadiel pribudlo viac priestoru na hlavu. Zadné sedadlá sú oficiálne trojmiestne, hoci už na pohľad je jasné, že miesto uprostred plní skôr núdzovú úlohu. Lavicu môžu za príplatok nahradiť dve samostatné, elektricky nastaviteľné sedadlá.

Elektricky sa otvárajú aj veľké piate dvere, ktoré sprístupňujú batožinový priestor. Jeho objem v porovnaní s liftbackom síce dramaticky nenarástol, ale 520 litrov v základnom usporiadaní je dosť (hybrid 425 l). Porsche sa pýši číslami, na aké u tejto značky nie sme zvyknutí.

Napríklad, že nakladacia hrana kufra sa nachádza iba 628 milimetrov nad úrovňou vozovky. Zadné operadlo je delené v pomere 40:20:40 a sklopiť ho môžete priamo z kufra. Následne vznikne takmer vodorovná plocha a objem batožinového priestoru dosiahne 1390 litrov (hybrid 1295 l).

Kufor môžete rozdeliť hliníkovými lištami, alebo zafixovať prevážané predmety sieťou. Za príplatok dostanete aj elektrickú zásuvku 230V.

Efektné tvary karosérie sa prakticky nelíšia od štúdie Panamera Sport Turismo, ktorú predstavili ešte v roku 2012. Špecialitou dizajnu je aktívna aerodynamika. Spojler nad zadným oknom obsahuje elektricky ovládanú pohyblivú plochu. Táto plocha sa natáča v uhle od -7 do +26 stupňov, v závislosti od aktuálnej rýchlosti. Do úvahy berie dokonca aj to, či je strešné okno práve otvorené alebo nie. Aktívna aerodynamika dokáže generovať dodatočný prítlak až 50 kilogramov na zadnú nápravu.

Porsche uvedie Panameru Sport Turismo na európsky trh v októbri. Ponuka motorov zodpovedá liftbacku. Siahnuť môžete po šesť- a osemvalcových motoroch. K dispozícii je diesel aj plug-in hybrid. Poháňané môžu byť zadné i všetky štyri kolesá.