Vw multivan 12 2021 1140x190
Thumb dacia jogger front image Thumb dacia jogger ceny 2 Thumb dacia jogger ceny 3 Thumb dacia jogger ceny 1 Thumb dacia jogger ceny 4 Thumb dacia jogger ceny 5 Continental winter contact 10 2021 1024x597 Thumb dacia jogger ceny 6 Thumb dacia jogger ceny 7 Thumb dacia jogger ceny 8 Thumb dacia jogger ceny 9 Thumb dacia jogger ceny 10 Thumb dacia jogger ceny 14 Continental winter contact 10 2021 1024x597 Thumb dacia jogger ceny 13 Thumb dacia jogger ceny 12

Poznáme prvé predbežné "európske" ceny Dacie Jogger! Má našliapnuté byť hitom

Podľa zverejnených cien má nový Jogger v Nemecku začínať na sume 13 990 eur. 

Jogger má našliapnuté byť hitom, a to nielen na "cenovo zameraných" trhoch, ale aj v Nemecku. Podobne, ako kedysi prvý Logan MCV, ktorú Nemci milovali a vo veľkom kupovali... Paradoxne, Logan MCV bol určený pre rozvojové trhy, no zaujal aj vo vyspelých krajinách. Nikto iný totiž nedokázal napodobniť unikátna pomer ceny a hodnoty. Nový Jogger je nástupcom už spomínaného Loganu MCV, ale aj vanu Lodgy. Lišiacky spája do jedného celku oba typy karosérie a okoreňuje to ešte zvýšenou svetlou výškou a detailmi áut typu crossover. Suma sumárum, Jogger sa pravdepodobne stane hitom, má na to všetky predpoklady.

Naše video z výstavnej premiéry na autosalóne v Mníchove:


Slovenské ani české ceny zatiaľ nepoznáme, no v Nemecku sa objavili prvé ceny Joggeru bez konkrétnejších informácii. Upozornil na to vždy skvele informovaná Fb stránka RNews.cz - Exkluzivní informace ze světa Renault Groupe a informácia o úniku cien sa objavila aj na niekoľkých poľských autoweboch, napr. spidersweb.pl. Jogger má v Nemecku začínať na cene 13 990 eur, vrcholné prevedenie Extreme+ má stáť 17 490 eur. A to sú, vážení, optikou dnešného trhu veľmi dobré ceny...

O to viac, že Jogger pod kapotou nebude mať základnú atmosférickú verziu trojvalca 1.0 SCe, ktorou začína cenník Sandera. Jogger dostane štandardne prepracovanejšiu verziu motora 1.0 TCe s priamym vstrekovaním paliva a výkonom 81 kW (110 k), ktorú poznáme napr. z faceliftovaného Renaultu Megane alebo Nissanu Juke. V ponuke bude aj LPG verzia, ktorá využije známy nepriamovstrekový motor 1.0 TCe 74 kW (100 k). Predpokladáme, že zverejnené ceny platia pre benzínový model s motorom 1.0 TCe 81 kW (110 k), keďže za LPG verzia bude o čosi drahšia:  

  • Essential 13.990 € 
  • Comfort 15.690 € 
  • Extreme 16.690 € 
  • Extreme+ 17.490 € 

Príplatok za sedemmiestne prevedenie kabíny má byť vo všetkých výbavových stupňoch 800 eur. Nejde zatiaľ o potvrdený "cenník" no už čoskoro sa dozvieme viac. Treba tiež spomenúť, že na slovenskom aj českom trhu zvyknú byť čiastky za modely Renault a Dacia ešte nižšie ako na nemeckom, resp. "domácom" francúzskom trhu. 

Čo nový Jogger ponúka?

Dacia tvrdí, že po novom Sandere/Logane, faceliftovanom Dustri a elektrickom Springu ide o štvrtý pilier - kľúčový model značky nadchádzajúcich rokov. Do roku 2025 predstavia ešte dva nové modely, jedným z nich bude väčšie SUV Bigster.

Optikou dizajnu sa prekvapenie nekoná. Ide o predĺžené kombi so základnými črtami Sandera/Loganu a crossoverovým nádychom. Ide o nástupcu rodinne založených a praktických Dacii Logan MCV a Lodgy. Vzhľadovo pripomína mix predĺženého kombi a klasickej karosérie MPV. Za príplatok ponúkne Dacia Jogger aj 7-miestne prevedenie interiéru. Na prvých oficiálnych fotkách vidíte vrcholnú výbavu Extreme s oplastovaním v štýle Stepway. 

Jogger je dlhý 4547 mm, 1784 mm široký a 1632 mm vysoký. Rázvor má veľmi štedrú hodnotu 2897 mm. 5-miestne prevedenie ponúkne 708 litrový kufor, 7-miestna kabína potom 565 litrov (pri sklopení posledného radu sedadiel). Za tretím radom sedadiel zostane 160 litrov pre batožinu. Ak chcete previesť čo najviac, po sklopení dvoch zadných radov sedadiel vznikne "jaskyňa" s objemom 1819 litrov. Paráda.

Jogger stojí na platforme CMF-B "Low Spec", na ktorej postavili napr. Logan a Sandero. V budúcnosti ju využijú aj ďalšie modely Dacia a napr. aj technicky spriaznené modely značky LADA. Platforma vychádza z plnotučnej CMF-B (Clio, Captur atď.), ale používa menej vysokopevnostnej ocele a ďalšie zmeny. Zaujímavý je údaj o svetlej výške, ktorá má štedrých 200 mm. To je viac, ako u mnohých SUV, nehovoriac o crossoveroch. Nechýbajú ani modulárne, praktické strešné lyžiny alebo disky kolies Flexwheel, ktorých puklice pripomínajú klasické, zliatinové disky. Joggeru to svedčí aj po stránke vzhľadu, vo výraznej farebnej kombinácii vyzerá jednoducho dobre a robustne. Štandardom budú tiež predné LED svetlá s grafikou v tvare písmena "Y".

Interiér a tvary palubnej dosky vychádzajú z nového Sandera/Loganu. Praktickú stránku vylepšuje množstvo odkladacích priestorov. Dacia sľubuje veľa miesta v druhom rade sedadiel, ale ani pasažieri v treťom rade by si vďaka predĺženému rázvoru nemali sťažovať. Podľa značky nepôjde len o "núdzové" sedenie, ale zmestia sa tam aj dospelí ľudia.

Chýbať nebude vrcholný  infotainment systém s navigáciou a s 8-palcovou obrazovkou Media Nav, ktorý podporuje zrkadlenie smartfónu cez Apple CarPlay a Android Auto. O jeden stupienok nižšie je Media Display  s 8-palcovou obrazovkou bez navigácie, no a "základný" infotainment Media Control Dacia vymyslela veľmi účelovo. Ovládať ho budete prostredníctvom vášho smartfónu cez aplikáciu (pripojeného cez Bluetooth alebo kábel), umiestneného v špeciálnom držiaku. Systém sa dá ovládať aj cez modul pod volantom.

Motory

Jogger bude celkovo na výber s troma motormi, všetky budú poháňať výlučne predné kolesá. Pohon 4x4 k dispozícii nebude, a ani väčšie a výkonnejšie srdce 1.3 TCe z Dusteru. Paleta motorov nezahŕňa ani turbodiesel 1.5 Blue dCi.

Základom bude trojvalcový turbobenzínový motor 1.0 TCe v dvoch prevedeniach. Čisto benzínová verzia ponúkne 81 kW (110 k) a 200 Nm. Pozor, nejde o nepriamovstrekový motor TCe z Loganu a Sandera, ale o verziu s priamym vstrekovaním paliva a variabilným časovaním ventilov. Poznáme ju napr. z Renaultu Mégane alebo Nissanu Juke. Druhou v ponuke bude už nepriamovstreková verzia 1.0 TCe s výkonom 74 kW (100 k), ktorá dokáže spaľovať aj LPG. Tú už poznáme, nedávno sme ju otestovali v Logane:

TEST Dacia Logan TCe 100 LPG: Neprekonaná kráľovná v pomere ceny a hodnoty!

No a nakoniec do ponuke pribudne aj plne hybridný pohon E-Tech z Clia/Arkany. Základom je v tomto prípade atmosférický benzínový motor 1.6 SCe s nepriamym vstrekovaním paliva, ktorý pôvodne vyvinul Nissan. Celkvoý výkon by mal dosahovať 103 kW (140 k), a to vďaka spolupráci spaľovacieho motora a elektromotora. Batéria má kapacitu 1,2 kWh. Hybrid by mal vedieť jazdiť v meste až 80 % času výlučne na elektrinu. Nedávno sme ho otestovali v Renaulte Arkana:

PRVÁ JAZDA Renault Arkana 1.6 E-Tech Hybrid: Nečakane lepšia voľba