Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb porsche cayenne g Thumb porsche cayenne b Thumb porsche cayenne e Thumb porsche cayenne a Thumb porsche cayenne f Thumb porsche cayenne h Thumb porsche cayenne i Thumb porsche cayenne j Thumb porsche cayenne pr strojovka Thumb porsche cayenne spredu

Porsche Cayenne z Bratislavy už predstavili

Ešte nie verejnosti ale malej skupine motoristických novinárov a nie v definitívnej ale tesne predsériovej podobe.

Porsche Cayenne tretej generácie spočíva na úplne novej podlahovej plošine MLB-Evo, na ktorej postavili aj Audi Q7 a Bentley Bentayga. Spočinú na nej aj ďalšie SUV koncernu – VW Touareg, Audi Q8 a Lamborghini Urus. Vyvinuli ju technici Audi a je základom vysoko modernej architektúry. Existuje v 2 variantoch. Cayenne ako športové SUV stojí na kratšej verzii. Pozostáva z hliníka, uhlíkových vláken a ocele vysokej pevnosti, znižuje hmotnosť a zvyšuje agilitu áut.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá nový Cayenne je úplne nové vozidlo. Skok medzi druhou a treťou generáciou je oveľa väčší než medzi prvou a druhou, ktorá prišla do predaja v roku 2010. Vtedy z nej vypadla o. i. rozdeľovacia prevodovka, ktorá robila z Cayenne extrémne terénne auto. Podlahová plošina sa však nezmenila.

Cayenne tretej generácie má do 70 kg menšiu pohotovostnú hmotnosť, ktorá vďaka tomu po prvý raz klesla pod 2.000 kg. Autá budú mať pre značku klasické zmiešané obutie s užšími prednými a širšími zadnými pneumatikami a variabilný pohon všetkých kolies s medzinápravovou lamelovou spojkou vlastnej konštrukcie (nahradí stredový torsenov diferenciál) ktorý bude väčšiu časť krútiaceho momentu motora prenášať na zadné kolesá. Pneumatické pruženie bude za príplatok.

Spočiatku budú na výber 3 benzínové motory, lebo pre najväčšie trhy – USA a Čínu – sú rozhodujúce: 3.0 l V6 Turbo (250 kW/340 k, 450 Nm) pre Cayenne, 2.9 l V6 Biturbo (324 kW/440 k, 550 Nm) pre Cayenne S a 4.0 l V8 Biturbo (404 kW/550 k, 770 Nm) pre Cayenne Turbo. Neskôr pribudne aj poháňacia sústava plug-in-hybrid celkového výkonu takmer 515 kW/700 k).

Naftové motory visia zatiaľ v oblakoch. Porsche tvrdí, že keď bude o ne záujem, dodá ich do portfólia neskôr. V súčasnosti nie sú témou dňa. Plánovaný je turbodiesel 3.0 l V6 (221 kW/ 300 k, 650 Nm) a 4.0 l V8 (310 kW/422 k, 850 Nm). Oba pochádzajú z najnovšej generácie. Všetky motory sú spriahnuté s 8-stupňovou automatickou prevodovkou ZF.

Novinári, ktorí už v novom Cayenne jazdili tvrdia, že vyniká enormnou jazdnou dynamikou, ktorá zatieni všetko, čo v segmente SUV doteraz existuje. Vozidlo plní príkazy vodiča s neuveriteľnou precíznosťou, motory doslova hryzú a karoséria sa takmer vôbec nenakláňa. V6 agregáty vyludzujú hodvábny zvuk a V8 motory vytvárajú typický rachot. Je to vraj najšportovejšie a najagilnejšie SUV na svete.

Druhý najúspešnejší model stuttgartskej značky Porsche Cayenne, z ktorého sa vlani predalo 70.867 vozidiel, už od začiatku vznikal z veľkej časti v Bratislave. Spolu so sesterskými modelmi Audi Q7 a Volkswagen Touareg sme vyrábali jeho kompletne zariadené karosérie bez volantu, ktoré putovali železnicou na konečnú montáž do Lipska. Tam do nich montovali motory, prevodové ústrojenstvo, nápravy a volant. Produkciou tretej generácie Porsche Cayenne sa všetko mení. Okrem motorov (tie sa budú naďalej dovážať z neďalekého Györu a zo Stuttgartu) sa tu budú vyrábať a od nás aj expedovať kompletné vozidlá.

Porsche Cayenne tretej generácie odhalia 30. augusta ale svetovú výstavnú premiéru bude mať na septembrovom autosalóne IAA vo Frankfurte nad Mohanom a do predaja príde na jeseň. Najlacnejšia verzia bude stáť najmenej 74.000 €.