Cupra leon blizsie banner 970x250px 03
Thumb s19 1190 fine Thumb   asticov   filter Thumb medzichladi  e Thumb koncepcia   zadn   n  hon motor vzadu Thumb nat    anie zadn  ch kolies Thumb s19 1184 fine Thumb s19 1188 fine Thumb s19 1194 fine Thumb s19 1195 fine Thumb s19 1196 fine Thumb s19 1197 fine Thumb s19 1199 fine Thumb s19 1202 fine Thumb s19 1206 fine

Porsche 911 Carrera S Cabriolet (992): Stále výborná

Nová generácia ikonického superšportu Porsche Carrera prišla kvôli zabudovaniu časticového filtra o časť prirodzeného mechanického zvuku, ale opäť narástla vo výkone, klesla na spotrebe a je stále príkladne podvozkovo vyladená.

Po niekoľko ročnej prestávke sa mi opäť podarilo posadiť za volant môjho auta snov - Porsche 911 Carrera. Odkedy som v nej naposledy sedel prešla ďalším vývojom, pod ktorý sa podpísala nová legislatíva, emisné normy, ale aj požiadavky, či očakávania zákazníkov. Od minulej 7. generácie poháňa Carreru dvomi turbami dopovaný plochý 3-litrový šesťvalec. Už má aj natáčanie zadných kolies aby bola obratnejšia v meste a v podzemných garážach, ale posledná ôsma generácia s typovým označením 992 ide ešte ďalej.

Karoséria pozostáva z veľkej časti z hliníka. Z vysokopevnej ocele je len základný skelet a špeciálne vystužený rám okna, dodatočne spevnená
podlaha a vystreľovacie ochranné oblúky za hlavami pasažierov.

 

Najprv začnem tým, prečo je pre mňa Carrera autom snov. V prvom rade milujem jej dizajn. Silueta jej karosérie sa stala ikonickou a nikdy nevyjde z módy. Na toto auto sa môžem pozerať niekoľko hodín a vždy ma bude baviť, vždy budem mať na nej čo obdivovať. Najmä teraz v najnovšej generácii ktorá je pre mňa najkrajšia zo všetkých. Páči sa mi najmä jej široká a čapatá zadná časť, ktorá vyžaruje silu motora a istotu trakcie zadnej nápravy. Priťahuje ma aj šoférsky náročný koncept auta s motorom vzadu a zadným náhonom. Naučiť sa zvládať auto s touto koncepciou a porciou výkonu na hrane je robota a výzva na celý život. Navyše, práve koncept motora vzadu so zadným náhonom dal základ nadčasovému tvaru Carrery. A v neposlednom rade je to športiak s charakterom a reakciami cestnej motokáry, ale veľmi komfortnej cestnej motokáry, použiteľnej na každý deň.

Poďme ale k novej generácii 992, konkrétne verzii Cabriolet, v čom sa zmenila v porovnaní s predošlou. Novinka po technickej stránke vychádza z predošlej, ale dostala opäť upravený dizajn, úplne nový interiér a predovšetkým kompletne prekopaný motor.

Začnem dizajnom, pretože väčšina zmien mala nielen estetický ale aj funkčný podtón. Medzi estetické patria previsy v prednej kapote, ktoré sú odkazom na model 964. Úplne nová je spodná časť predného nárazníka, „čierna papuľa“, v ktorej sú schované všetky funkčné prvky ako radar adaptívneho tempomatu, predná parkovacia kamera či aktívne lamely chladičov motora, ktoré sa podľa potreby otvárajú a zatvárajú. V závislosti od toho, či auto potrebuje viac chladiť alebo lepšiu aerodynamiku. Do čierneho plastu sú všetky funkčné prvky osadené z dôvodu aby opticky nenarúšali čistotu línii karosérie. Do priestorov obmedzenej plochy predných hlavných reflektorov sa technikom podarilo vtesnať nové LED Matrixové reflektory. Štylistickou špecialitkou sú kľučky integrované do dverí, ktoré sa automaticky zaťahujú dnu. Veľmi zaujímavá je aj zadná časť, ktorá je teraz rozšírená a opticky dvihnutá kvôli prekopaniu celého motora pre časticový filter. Dá sa povedať, že v podstate celá 8. generácia je vlastne o motore jeho prestavbe kvôli časticovému filtru. Medzichladiče stlačeného vzduchu sa museli presťahovať spoza zadných kolies hore pod výsuvné krídlo, aby boli rovno na vzduchu a motor mohol ľahšie dýchať. Počas testov ešte vo vývojovom štádiu sa im totiž prehrieval.

Novinka dostala v porovnaní s predchodcom významne rozšírený rozchod kolies, vpredu o 45 a vzadu o 44 mm a prvýkrát jazdí na kolesách rozdielneho priemeru - vpredu 20 a vzadu 21 palcov. Predné sú nielen menšie ale aj užšie, kvôli lepšej ovládateľnosti a kontrole smeru auta. Zadné zase musia poskytovať dostatočnú oporu pri prenose výkonu na cestu.

Celá ôsma generácia je v podstate o časticovom filtri, kvôli ktorému museli technici kompletne prekopať usporiadanie celého motora. Technici sa však pochlapili a motor si zachoval bezprostredne rýchle reakcie na akcelerátor a dokonca sa im opäť podarilo navýšiť výkon.

 

Cabriolet je pri pohľade zozadu nafučaný ešte viac než kupé aj z dôvodu novej konštrukcie a systému sklápania plátenej strechy. Aby bola schopná sklápať sa rýchlejšie, vrchný kryt sa najprv odsúva výrazne dozadu a samotná strecha je zložená z viacerých dielcov.

V novej generácii je špeciálne spevnená titanovými výstužami aby ju za jazdy nenafukovalo. Nová je aj tepelná a akustická izolácia. Sklopiť aj vyklopiť sa teraz vie len za 12 sekúnd, čo je zásadný rozdiel v porovnaní predošlou generáciou, ktorej to trvalo 30 sekúnd. Samozrejme hýbať so strechou môžete aj za jazdy do rýchlosti 50 km/h. Veľmi praktický je aj elektricky vysúvateľný deflektor, ktorý sa dvíha nad zadnými sedadlami. Samozrejme vtedy tam nemôžu sedieť zadní pasažieri.

V porovnaní s kupé otvorená verzia Carrery pridáva na váhe 70 kg, kvôli mechanizmu strechy aj dodatočným výstužiam v čelnom okne, za zadnými sedadlami a vystuženiu podlahy z bezpečnostných dôvod. Bezpečnostná klietka okolo posádky je jednou z mála vecí z vysokopevnej ocele. Všetky ostatné diely karosérie sú rôznych druhov hliníkovej zliatiny. Podiel vysopevnej ocele klesol v porovnaní z predchodcom zo 60 na 30%. Šetrilo sa úplne všade. Predné sedadlá sú napríklad ľahšie o 3 kg.

Nová generácia Carrery Cabriolet sa zatiaľ ponúka len v prevedení S. To znamená, že poháňa ju dvomi turbami dopovaný plochý benzínový šesťvalec s výkonom navýšeným na 331 kW/450 k a maximálnym krútiacim momentom 450 Nm. Motor po prestavbe na časticový filter prišiel o časť svojej prirodzenej, mechanickej zvukovej farbičky, čo si možno všimnú tí, ktorí jazdia v Carrere denno denne. Pre mňa má však aj po prestavbe zvuku viac než dosť. Turbodúchadla práve priniesli úplne nový zvukový prejav, odfukovaním a saním vzduchu veľmi podobný súťažným špeciálom WRC, pričom tieto kýble emócii na vás chŕli bezprostredne spoza chrbta. Čiže stále počujete ako motor dýcha, podľa toho ako ho diriguje vaša pravá noha, len to dýchanie je viac „turbové“. O dotváranie emotívneho zvuku sa snaží ešte aj športový výfuk s aktívnymi klapkami, ktorý ale už nie taký hlučný, výrazný ako v minulosti. Podstatné je iné... A síce, že technikom sa podarilo zachovať tradične rýchle a bezprostredné reakcie motora na každé, aj jemné stlačenie akcelerátora, a že motor išiel opäť výkonovo o niečo hore pri nižšej spotrebe. Napriek mnohým problémom tak konštruktéri opäť predviedli bravúrny výkon. Motor spolupracuje s príkladne rýchlou 8-stupňou automatickou prevodovkou PDK, ktorá radí rýchlo ako automatická zbraň. Posledné dva prevodové stupne sú navrhnuté ako rýchlobežky, pre nižšiu spotrebu a menší hluk na diaľnici, zatiaľ čo krátka jednotka pomohla zlepšiť akceleráciu z 0 na 100 km/h zo 4,2 na 3,8 sekundy. Mimochodom, poprehadzovanie hnacieho ústrojenstva bolo dôležité aj z dôvodu, že technici museli nájsť priestor v prevodovke pre motor-generátor pripravovanej hybridnej verzie.

Podvozkovo je nová Carrera opäť o niečo dokonalejšie vyladená, aby ju zvládali aj menej schopní vodiči. Kombinácia ostrého riadenia, nízkeho posedu, aktívnych tlmičov, adaptívnych stabilizátorov a natáčania zadných kolies funguje bravúrne. Verzia so zadným náhonom predvádza fantastickú trakciu a auto nie je prehnané citlivé ani na prudké pridaní plynu v zákrute. Napriek stále zachovanej koncepcii motora vzadu so zadným náhonom je nová Carrera najčitateľnejšia a najlepšie zvládnuteľná 911 akú som jazdil. Súčasne stále ostáva až nákazlivo hravá, perfektne komunikatívna a senzitívna na vodiča, čo z nej naďalej robí jedno z najpríťažlivejších šoférskych áut na trhu, ktoré túžite mať vo svojej garáži.

 

Technické parametre
motor  3.0 Boxer Biturbo
zdvihový objem [cm3]  2981
výkon [kW/k]  331/450
pri otáčkach [1/min]  6500
krútiaci moment [Nm]  530
pri otáčkach [1/min]  2300-5000
maximálna rýchlosť [km/h]  306
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  3,9 (3,7)
pohotovostná hmotnosť [kg]  1 585
palivová spotreba kom. [l/100 km]  9,1
prevodovka  8PDK
Rozmery: dĺžka 4519 mm, šírka 1852 mm, výška 1299 mm, rázvor náprav 2450 mm, objem palivovej nádrže 64 l, objem batožinového priestoru 132 l.