Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
POROVNANIE Peugeot 208 1.2 PureTech: Allure alebo GT Line?
Nedávno sme vám priniesli komplexný test nového Peugeotu 208 1.2 PureTech 100 so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a výbavou Allure. Ako autor textu som mal možnosť vyskúšať Peugeot 208 s rovnakým motorom, no s 8-stupňovou automatickou prevodovkou a vo vrcholnej, športovo ladenej verzii GT Line. Aké sú rozdiely v jazde, výbave a charaktere oboch áut?
K napísaniu tohto textu a porovnania ma viedlo to, že obe autá môžu ľudia vnímať veľmi podobne, no charakterovo sa odlišujú. A to aj s rovnakým motorom 1.2 PureTech v 74 kW (100 k) verzii.
Odporúčame:
TEST Peugeot 208 vs opel Corsa vs Renault Clio: Každý je iný
Podľa preferencií zákazníkov
Peugeot 208 vo výbave Allure zažiaril vysokou mierou komfortu, plavnosťou jazdy, výborným odhlučnením a zabodoval aj trojvalcovým turbobenzínovým motorom, ktorý je pružný a v ľahkom hatchbacku segmentu B pôsobí suverénne. Zároveň však až tak nenadchol pri svižnejšej jazde okresnými cestami , emotívny dizajn sa do šoférskeho pocitu za volantom nepremietol. Vadilo napríklad menej presné a „gumovejšie“ riadenie.
Hore verzia Allure, dole korenistá GT Line.
To verzia GT Line jazdí odlišne. V prvom rade, športovejšie založená výbava obúvala 17-palcové disky kolies s pneumatikami 205/45 R17. Pneumatiky s nízkymi bočnicami sa pomerne výrazným spôsobom podpísali na komforte jazdy. Verzia GT Line v prospech vzhľadu, štýlu a lepších jazdných vlastností na kvalitných cestách obetovala v rámci triedy časť fantastického komfortu a plavnosti podvozka verzie Allure, ktorá jazdí na pneumatikách 195/55 R16.
Rozdielne kolesá, rozdielna miera komfortu.
Výrazne priečne nerovností spôsobili „dupanie“ do karosérie a pri zvládaní nerovností občas cítiť jemné záchvevy karosérie, ktoré som pri Allure nepostrehol. GT Line však nie je vyslovene tvrdý, podvozok zostal poddajný, pre športovejšiu jazdu možno až príliš, no zmenu jazdných vlastností pripisujem najmä inému rozmeru kolies s nízkoprofilovými pneumatikami. Inak je naladené aj odpruženie, no nie kvôli tomu, že ide o športovú výbavu, ale pre nasadenie automatickej prevodovky. Finálne naladenie komponentov podvozka ako pružiny, tlmiče a stabilizátory sa líši v závislosti od hmotnosti modelu, nie od výbavy. A práve preto sa testované kusy líšili. Model 1.2 PureTech 74 kW (100 k) s manuálnou prevodovkou sa naladením líši od rovnakej motorizácie, avšak s 8-stupňovým automatom Aisin. A to bol prípad verzie GT Line.
Čo Peugeot 208 GT Line stratil na komforte, to dorovnal pri jazdných vlastnostiach na kvalitných cestách a istote za volantom. Pri teste verzie Allure som kritizoval riadenie, ktoré je pomerne ťažké, no zároveň na testovaných zimných plášťoch gumové a menej presné. GT Line sa prejavuje inak, gumový a menej presný pocit od riadenia som nevnímal. Pravdepodobne ide len o iný, "športovejší" rozmer pneumatík. Navyše, Allure jazdil na pneumatikách Bridgestone Blizzak LM-32, GT Line obúval skvelé Continental ContiWinterContact TS 850 P.
Z hľadiska jazdných vlastností tak máte na výber. Buď preferujete mimoriadny komfort, alebo dáte prednosť lepším jazdným vlastnostiam za cenu občasných rázov a jemných záchvevov karosérie pri zvládaní nerovností našich skvelých ciest. GT Line lepšie padne „do ruky“ a je jednoznačne šoférskejším autom, no v tomto ohľade na svojho bračeka postaveného na rovnakých základoch, Opel Corsa, stráca. Pokračujte na ďalšej stránke článku.
Odporúčame: