Ponuky na úpravu počítadiel kilometrov budú v Európskej únii zakázané

Najneskôr od druhej polovice mája 2018 firmy nebudú môcť legálne upravovať tachometre vozidiel. Zákaz má platiť vo všetkých 28 členských štátoch Európskej únie.

Smernica z dielne Európskeho parlamentu nariaďuje zákonodarcom jednotlivých krajín, prijať také opatrenia, ktoré zakážu manipuláciu s počítadlami najazdených kilometrov. Urobiť tak musia najneskôr do 20. mája 2018. 

"Ak sa zistí, že došlo k úprave počtu najazdených kilometrov, členský štát musí voči takému konaniu zasiahnuť a mať oporu v legislatíve," uviedla Violeta Bulc, eurokomisárka pre dopravu.

Európska komisia údajne vychádza z predpokladu, že manipulácia s tachometrami sa deje kvôli zníženiu  reálneho počtu najazdených kilometrov. Tým pádom môže dôjsť k oklamaniu budúceho majiteľa vozidla.

Zámerom smernice je, naštartovať verejnú diskusiu o problematike stáčania kilometrov v krajinách, ktoré ešte podobný zákon nemajú. Medzi nimi figuruje aj Slovensko.

Na internete sú desiatky ponúk na úpravy tachometrov. Vykonávajú sa prostredníctvom diagnostiky, zväčša na počkanie. Firmy často v inzerátoch uverejňujú aj upozornenia, že manipuláciu s počtom najazdených kilometrov realizujú za účelom opravy. 

Opierajú sa o tvrdenie, že počítadlo najazdených kilometrov nie je štátom ciachované meradlo, preto s ním môžu manipulovať. 

Zákazníkov upozorňujú, že ak túto skutočnosť neoznámia pri predaji vozidla, môžu sa dopustiť trestného činu podvodu.