Po Mexiku na čele MS opäť Sebastien Ogier
Tretím podnikom v tomto roku bola prašná Rally Mexiko. Tímu Ford sa tu v minulosti príliš nedarilo, ale Ogier víťazstvom štatistiku napravil.
Pestrofarebná súťaž s úžasnou diváckou kulisou, ťažké prašné trate s množstvom ostrých kameňov a vysoká nadmorská výška, kde motory strácajú výkon. Tak by sa dala charakterizovať špecifická mexická súťaž, ktorú v rokoch 2006 až 2012 nevyhral nikto iný, iba Sebastien Loeb. Potom však tri roky po sebe vyhrával druhý Sebastien, tentoraz Ogier. Vlani skončil Ogier v Mexiku druhý a vyhral Kris Meeke. Tentoraz sa odborníci na predpovede nemohli dohodnúť. Na štart totiž po troch rokoch absencie v MS, od Monte Carla 2015, prišiel opäť Sebastien Loeb. Bude ostatným stačiť? Sám deväťnásobný majster bol pred štartom azda až príliš skromný. „Tretinu trate vôbec nepoznám, musím sa tu zorientovať.“ Nezabudol však pochváliť, aký pokrok urobili v tíme s autom. Po úvode v uliciach Guanajuata sa rozbehla naplno prvá etapa. Najlepšie začal Dani Sordo, tesne prenasledovaný Meekom i Loebom.
Rýchly Evans musel odstúpiť. Netrvalo dlho a rýchlostnú skúšku číslo 7 vyhral Loeb s náskokom piatich sekúnd. Usadil sa za Sordom a pôsobilo to dojmom, akoby sa vrátil čas o desať rokov späť, keď boli obaja v jednom tíme. Meeke dostal dvakrát hodiny, čo ho spomalilo, Ogier sa pomaly dral vyššie, v úvode druhej etapy už bol štvrtý. Tridsať kilometrová ťažká skúška Guanajuatito po prvom prejazde vyniesla do čela Sebastiena Loeba. Deväťnásobný majster teda nesklamal, ale o trvalom návrate na svetové strate nechcel ani počuť. „Teraz jazdím rallycross“, odpovedal stále trpezlivo 44-ročný Francúz na tú istú otázku dookola. Druhý prejazd cez Guanajuatito však Loebovi radosť nepriniesol. „V stope bol kameň, nepredpokladal som, že z toho môže byť defekt, ale stalo sa....“ Výmena predného kolesa trvala viac ako dve minúty a nádej na víťazstvo sa rozplynula. Menší defekt zdržal aj Sorda a na čelo súťaže sa vyšvihol druhý Sebastien, Ogier. Posledná etapa sa mohla spočiatku javiť ako nudná, chýbali iba tri skúšky, ale skomplikoval si ju Kris Meeke.
Urobil polokotrmelec do priekopy, stratil trištvrte minúty a mohol sa tešiť aspoň z toho, že klesol iba z druhého na tretie miesto. „Cítim sa mizerne, Bol som rýchly a skvelé bolo aj auto. Mal som tu vyhrať, nikdy som nebol taký sklamaný z tretieho miesta“, povedal Kris Meeke. Z pohľadu značky to však dopadlo dobre, Loeb nikomu z tímu body nezobral, ale pozornosť upútal. Ctižiadostivý Sebastien Ogier sa chystal vyhrať po piatich RS aj Power Stage, ale dostal desať sekúnd penalizáciu, za prílišné rozrazenie retardéra. Ogier si teda pripísal druhé víťazstvo v sezóne a opäť je v čele rebríčka. Ford naposledy triumfoval v Mexiku v roku 2004, za volantom Focusa WRC sedel Estónec Markko Märtin. „Je to pre nás cenné víťazstvo, sme s Julienom v MS desať rokov. Celý víkend som jazdil na hranici. Zo začiatku je to ťažké, robíte čokoľvek, ale časy sú horšie, ako tých, ktorí štartujú za vami. Treba však pokračovať a nevzdávať sa. Nedalo sa urobiť už nič lepšie. Dali sme do toho všetko, až dokonca“, povedal v cieli Sebastien Ogier po svojom 42. víťazstve v MS. Štatistiku vyhraných rýchlostných skúšok stále vedie Loeb s počtom 908, druhý je Markku Alen (821) a tretí Carlos Sainz (757).
Rally Mexiko, poradie v cieli:
1. Sébastien Ogier / Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) 3:25:03.1
2. Dani Sordo / Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1:13.6
3. Kris Meeke / Paul Nagle (Citroen DS3 WRC) +1:29.2
4. Andreas Mikkelsen / Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +1:48.4
5. Sébastien Loeb / Daniel Elena (Citroen C3 WRC) +2:34.6
6. Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +9:13.0
7. Pontus Tidemand / Jonas Andersson (Škoda Fabia R5) +10:34.7
8. Jari-Matti Latvala / Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +15.47.1
9. Gus Greensmith / Craig Parry (Ford Fiesta R5) +17:19.3
10. Pedro Heller / Pablo Olmos (Ford Fiesta R5) +24:28.1
Poradie MS
Jazdci:
Ogier 56 bodov
Neuville 52
Mikkelsen 35
Meeke 32
Latvala 31
Tänak 26
Lappi 23
Breen 20
Sordo 18
Loeb 11
Tímy:
Hyundai Shell Mobis WRT 84 bodov
M-Sport Ford WRT 72
Citroen Total Abu Dhabi WRT 71
Toyota Gazoo Racing WRT 67