Plánovanie a logistika – kľúč k úspechu na Dakare
Do začiatku 36. ročníka rely Dakar, ktorá odštartuje 5. januára v argentínskom meste Rosario, ostávajú tri týždne. Asi 700 súťažných a sprievodných vozidiel európskych účastníkov vyrazilo 22. novembra na špeciálnej lodi z francúzskeho prístavu Le Havre a smeruje do Port Euroamerica v Argentíne.
Bude to najdlhší Dakar od roku 2009, keď sa prestížne podujatie presťahovalo z afrického kontinentu do Južnej Ameriky. Organizátori vybrali trasu dlhú vyše 9000 km (5000 km tvoria špeciálne skúšky), ktorá je čiastočne modifikovaná pre motocyklistov a kamióny. Najviac kilometrov majú pred sebou automobily: 9374. Maratón po prvýkrát štartuje v argentínskom meste Rosario, premiéru má na území Bolívie a končí v čílskom Valparaise, kde očakávajú pelotón 18. januára 2014. Administratívne preberanie vozidiel bude 2. a 3. januára, na 4. januára popoludní je naplánovaný slávnostný štart a naostro sa Dakar 2014 začne 5. januára.
Debut na najprestížnejšom maratóne zažije nový pick-up Ford Ranger, samozrejme v silne upravenej podobe, a tak zákulisné plánovanie a príprava logistiky nabrali maximálne obrátky aj u značky Ford, ktorú budú reprezentovať tímy Neil Woolridge Motorsport a South Racing.
Súťaže sa zúčastnia dva automobily Ford Racing Ranger v kategórii vozidiel bez konštrukčných obmedzení (T1). Štartujú na nich Argentínčania Lucio Alvarez a Ronnie Graue (číslo 308) a Juhoafričania Chris Visser a Japie Badenhorst (329). Sprievodnú flotilu tvorí: Desaťtonový kamión s pohonom 4×4 ako rýchle asistenčné vozidlo na trati, ktoré súťaží v kategórii T4, dva veľké 26-tonové servisné trucky MAN TGA 26.480 6×6 a ďalších šesť automobilov Ford Ranger pre zvyšok podporného tímu a novinárov.
Štrnásť dní súťaže si vyžiada nesmierne množstvo koordinácie a maximálnej spolupráce vo všetkom – od kompletného technického servisu po každej etape až po podstatné detaily, ako je nocľah, strava a komunikácia.
Jeden kamión tímu Ford, ktorý v štartuje rámci kategórie T4, absolvuje rovnakú trasu ako automobily a povezie najdôležitejšie náhradné dielce. Jeho úlohou je poskytnúť priamo na trati špeciálnych skúšok rýchlu pomoc posádkam na Fordoch Racing Ranger v prípade nehody alebo technických problémov.
„Vlani mal Lucio Alvarez, tento rok pilot číslo jeden v tíme Ford, technické problémy s vozidlom a v priebežnom poradí klesol z tretieho miesta na dvadsiatu šiestu pozíciu. Je takmer isté, že ak musíte čakať na asistenčný kamión, vaše šance na víťazstvo sú fuč, ale umiestnenie v prvej desiatke stále môže byť reálne. S podporou tímového trucku Lucio skvelo zabojoval a nakoniec skončil na 10. mieste. Takže všetko je o technike a ľuďoch v správnom čase na správnom mieste. A keďže nikto nedokáže byť počas štrnástich dní súťaže dokonalý, výsledok stojí a padá na tom, ako vy a váš tím zareagujete – Dakar je naozaj 80 percent príprav a 20 percent šťastia,“ zdôrazňuje Scott Abraham, šéf juhoafrického tímu South Racing. „Šťastie si nemôžete vynútiť, no môžete sa mu prispôsobiť, a práve preto je Dakar taký vzrušujúci.“
Dva špeciálne asistenčné kamióny MAN s pohonom šiestich kolies sú de facto mobilné dielne a domovom na kolesách pre posádku. Jeden vezie množstvo náhradných dielcov a nástrojov vrátane 128 pneumatík a ráfov, celú škálu komponentov zavesenia kolies, dve kompletné súpravy na poskladenie karosérie a tiež náhradné časti do motorov a prevodoviek. Vo výbave má aj generátor s výkonom 50 kW ako zdroj energie pre integrovaný 400-voltový elektrický systém, kompresor, súpravu náradia Mastercraft pre každého mechanika, všetky elektrické nástroje DeWalt a ďalšie špeciálne pomôcky potrebné pre servis.
Podľa Neila Woolridgea, vedúceho tímu Neil Woolridge Motorsport, ktorý skonštruoval modely Ford Racing Ranger a organizuje off-roadový športový program spoločnosti Ford, vyrobili veľké množstvo náhradných dielcov na základe skúseností tímu s novým modelom Ranger na juhoafrickom šampionáte: „Keďže ide o náš prvý štart na Dakare s modelom Ranger, je ťažké presne sa rozhodnúť, koľko výbavy a náhradných dielcov budeme potrebovať, ale máme veľa skúseností ako tím a vozidlo poznáme naozaj dobre. Okrem pravidelnej údržby a opráv na konci každého dňa sa budeme sústrediť hlavne na odpočinkový deň, ktorý bude 11. januára v argentínskom meste Salta. Vtedy vymeníme na vozidlách prakticky všetko s výnimkou podvozka a motora: Tlmiče, hnacie hriadele náprav, prevodovku, spojku a diferenciály… a Rangery sa vydajú do druhého týždňa maratónu ako nové.
Druhý sprievodný kamión s pohonom 6 x 6 slúži najmä na logistiku a ako mobilná kancelária. Prepravuje aj práčky, aby boli kombinézy čisté každý deň, kuchyňu i zásoby, prístrešky a pre autá, stan fyzioterapeuta, lavičky, stoly a stoličky a hlavne dva kávovary, ktoré pripravujú tímu životodarný nápoj – jednoducho všetko potrebné na to, aby boli posádky v pohode a motivované.
„Je to ako postaviť a rozobrať malé mesto každý deň,“ trefne vraví Scott Abraham. „Aj keď niekedy prejdeme iba 300 km, inokedy zasa musíme zvládnuť viac než 800 km, vrátane prejazdu cez Andy vo výške 4700 m. Každý deň bude teda úplne iný a prinesie jedinečnú kombináciu výziev.“
Čo sa týka spojenia, tím bude vo veľkej miere závislý od mobilnej satelitnej komunikácie. Každé súťažné a servisné vozidlo bude mať satelitný telefón s externou anténou a tiež štandardný navigačný systém. V tábore sa vždy večer nastaví satelitná stanica s kompletným bezdrôtovým a internetovým pripojením, aby sa o výkone a výsledkoch tímu dozvedel celý svet. „Veľký záujem a sledovanosť Dakaru znamená, že musíme držať krok najmä so sociálnymi médiami,“ vysvetľuje S. Abraham. „Je to naozaj globálna marketingová udalosť s viac než miliardou divákov, takže musíme efektívne komunikovať.“
S blížiacim sa štartom Dakaru 2014 obidva Fordy Racing Ranger prešli poslednými prípravami v továrni Neil Woolridge Motorsport v juhoafrickom Pietermaritzburgu a do Argentíny odleteli v piatok 6. decembra. Tím tam dorazí 29. decembra a po príchode zamieri priamo do fabriky spoločnosti Ford v Buenos Aires, kde vychystajú na púť súťažný truck aj asistenčné kamióny.