Peugeot ukázal autá pre radosť z jazdy
Peugeot 308 GTi sa po Festivale rýchlosti v Goodwoode predviedol aj na autosalóne vo Frankfurte. Pre nás je hlavnou hviezdou expozície, hoci veľmi zaujímavo vyzerá aj koncept Fractal. Každopádne, obe francúzske novinky chcú rozdávať radosť z jazdy.
Nové GTi je esenciou pomaly končiaceho kupé RCZ-R. Pocit z kulisy radenia šesťstupňovej manuálnej prevodovky je veľmi podobný. Akurát šofér sedí trochu vyššie a v rukách drží podstatne menší volant.
Peugeot ponúkne športovú Tristoosmičku v dvoch verziách - podobne ako SEAT svoj Leon Cupra. Prepĺňaný zážihový štvorvalec 1,6 THP dosahuje výkon buď 184 kW (250 k), alebo 200 kW (270 k). Silnejší variant má podľa očakávania vyššie ambície, aj vďaka mechanickému samosvornému diferenciálu Torsen. Slabší si musí vystačiť s elektronickou uzávierkou.
Francúzi nezverejnili meno výrobcu bŕzd s kotúčmi priemeru 380 milimetrov vpredu, resp. 268 mm vzadu. Vyzerajú však veľmi podobne ako Alcony na RCZ-R.
Peugeot 308 GTi 270 zrýchli z pokoja na 100 km/h za šesť sekúnd a jeho slabší súrodenec je pomalší iba o dve desatiny sekundy.
Tristoosmička budí viac emócií ako štúdia Fractal preto, že sa v nej budeme môcť previezť už koncom roka. V prototype športového elektromobilu pravdepodobne vôbec.
Peugeot Fractal meria na dĺžku iba 3800 milimetrov, má krátke previsy a váži rovných 1000 kilogramov. Má to byť maximálne zábavné a veľmi obratné auto s ideálne rozloženou hmotnosťou.
Súčasťou prednej i zadnej nápravy je synchrónny elektromotor, disponujúci výkonom 75 kW. Kombinovaný výkon má hodnotu 150 kW a Peugeot Fractal vďaka nemu zvláda šprint 0-100 km/h za 6,8 sekundy. Kilometer s pevným štartom mu trvá 28,8 s.
Je na riadiacej jednotke, aby manažovala, koľko sily má prúdiť na ktoré koleso. Hlavným cieľom je vždy dokonalá trakcia a potlačenie nedotáčavosti v zákrutách. Fractal má popri pohone všetkých štyroch kolies aj natáčaciu zadnú nápravu.
Zaujímavé sú "vzduchové pružiny" na podvozku, umožňujúce variabilne meniť svetlú výšku v rozsahu od 70 do 110 milimetrov.
Ako zdroj energie pre dva motory slúži sada lítiovo-iónových článkov, umiestnených v stredovom tuneli. Disponujú kapacitou 30 kWh a autu udeľujú dojazd až 450 kilometrov.
Zaujímavý je aj štvormiestny interiér. Dizajnéri odčlenili šoféra od spolujazdca a hlavnú pozornosť venovali osobe za volantom. Až osemdesiat percent všetkých dielov vo vnútri údajne vzniklo zásluhou 3D tlačiarne. Volant pripomína okruhové špeciály a nebol by to Peugeot, keby prístrojový panel nenadsadil nad volant. Presne tak, ako to majú sériové modely 208 a 308. Bonusom je výkonný audiosystém.
Zariadenie vnútorného priestoru a samozrejme aj hlavy cestujúcich pred dažďom ochráni pevná sklápacia strecha.
Ak ide o prípadnú sériovú výrobu, Francúzi sú na teraz opatrní. Podobné auto sa údajne v ponuke Peugeotu neobjaví skôr ako v roku 2020.