Peugeot Quartz rozoznáva povrch a prispôsobuje mu podvozok
Koncept športovo ladeného SUV ukazuje, kam siahajú schopnosti značky Peugeot. Štyri a pol metra dlhý Quartz patrí do nižšej strednej triedy a povráva sa, že jeho mohutné krivky môžu byť inšpiráciou pre druhú generáciu Peugeotu 3008.
Autu na robustnosti pridáva nielen malá plocha okien alebo výrazné otvory pre prívod vzduchu k motoru a brzdám, ale tiež 23-palcové kolesá. Pneumatiky majú šírku behúňa 305 milimetrov.
Karoséria pozostáva z kompozitových materiálov, ktoré sú spájané lepidlom, čo vraj zaručuje vysokú tuhosť. Konštruktéri si vďaka tejto technológii spájania dovolili vypustiť stredné B-stĺpiky bez toho, aby karosérii hrozilo krútenie. Dvere sa otvárajú od seba a sprístupňujú štvormiestny futuristicky ladený interiér. Palubná doska pripomína sériové modely Peugeot. Jej súčasťou je malý volant a nad ním posadený prístrojový panel. Akurát dotykový displej na stredovej konzole nahradili tlačidlá. Futuristické sú najmä materiály, keď kožu a uhlíkové vlákna dopĺňajú obklady z čadiča.
Peugeot Quartz stojí na modulárnej platforme EMP2 a prakticky ukazuje jej maximálne možnosti. Predná náprava obsahuje vzpery McPherson, vzadu je viacprvkové zavesenie kolies, pričom súčasť zadnej nápravy tvorí elektromotor (85 kW/115 k).
Vpredu nájdeme rovnako výkonný elektromotor. Pod kapotou robí spoločnosť prepĺňanému zážihovému štvorvalcu 1.6 THP z dielne Peugeot Sport. Motor známy z produkčného modelu RCZ R dosahuje výkon 199 kW (270 k). Oba agregáty roztáčajú predné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky a samosvorného diferenciálu. Zadný elektromotor roztáča kolesá napriamo.
Akumulátor pracujúci s napätím 400V je možné dobiť pripojením k bežnej elektrickej sieti, no energiu mu dodáva aj predný elektromotor, a to rekuperovaním kinetickej energie v prípade brzdenia alebo takzvaného plachtenia. V elektrickom režime, kedy je aktívny iba elektromotor uložený vpredu, vozidlo dokáže prejsť najviac 50 kilometrov na jedno nabitie.
Potom je tu mód Road. Quartz v ňom striedavo využíva spaľovací agregát a predný elektromotor, teda správa sa ako klasický hybrid. Prioritou je čo najnižšia spotreba benzínu. V režime Race sa do popredia dostáva dynamika. Aktívny je spaľovací i oba elektrické motory. Dynamické parametre síce neboli zverejnené, no pri kombinovanom výkone 368 kW (500 k) sa dá očakávať solídna pružnosť.
Tým sumár modernej techniky v útrobách konceptu nekončí. Peugeot Quartz má aj pneumatický podvozok s možnosťou upravovať svetlú výšku medzi 300 a 350 milimetrami. Svetlosť upravuje špeciálny optický systém. Jeho súčasťou sú kamery monitorujúce povrch, po ktorom sa vozidlo pohybuje. Neoceniteľným zdrojom informácií je tiež satelitný navigačný systém. Dá sa povedať, že auto dopredu vie, aké prostredie ho čaká a tomu podriadi nastavenie podvozka.